ذرات ریز هواپخش می‌توانند حامل کرونا ویروس جدید باشند
14 اردیبهشت 1399 ساعت: 15:2یک مطالعه درووهان چین ژنوم کرونا ویروس را در ذرات هواپخش شناسایی کرد. این مطالعه اهمیت ضدعفونی کردن مکان‌های مهم و تهویه مناسب محل‌هایی چون بیمارستان‌ها، سوپرمارکت‌ها و مکان‌های سربسته و جلوگیری از تجمعات را نشان می‌دهد.

بر اساس نتایج تحقیق جدید در چین ذرات ریز هواپخش یا آئروسل می‌تواند یک روش انتقال ویروس کرونا باشد. ذرات هواپخش که قطری حدود یک میکرومتر دارند و بسیار کوچتر از قطرات ریز تنفسی هستند، می‌توانند تا مدت‌ها در هوا معلق بمانند و حتی به مسیرهای دورتر نیز منتقل شوند.

دراین مطالعه در هنگام شیوع بیماری آنها RNA ویروس را در ذرات ریز معلق درهوا از دو بیمارستان و مکان‌های عمومی مختلف در شهرووهان نمونه‌برداری کردند. به دلیل ارتباط یافته‌های آنها با فوریت‌های بهداشت عمومی در حال انجام محققان یک نسخه کامل ازاین مقاله را 10 مارچ 2020 در روی سرور bioRx منتشر کردند. نسخه ادیت نشده چکیده این مقاله در ژورنال Nature نیز منتشر شده است. 


تله‌های ریز هوا


دانشمندان از دستگاه‌های تصفیه هوا به نام تله‌های ریز هوا برای جمع‌آوری 35 نمونه از مکان‌های مختلف از 17 فوریه تا 2 مارس استفاده کردند. تعداد نمونه بسیار کم بود زیرا دسترسی به مکان‌هایی چون بیمارستان‌ها در زمان شیوع این بیماری به شدت محدود شده بود.


در نتیجه این تحقیق در مکان‌های بسته و محدود بدون تهویه هوا احتمال انتقال سایر ویروس‌های بیماری‌زا از قبیل سل،آبله مرغان و سرخک نیز وجود دارد.

انتقال از طریق ذرات ریز هوا نقش مهمی را در گسترش و شیوع سارس در سال 2003 در هنگ‌کنگ داشت. نویسنده ارشد دکتر کم لان از مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی مدرن دانشگاه ووهان به همراه تیمی از متخصصان سلامت در این تحقیق حضور داشتند.


آنها نمونه‌های ذرات ریز هوا را از دو بیمارستانی که بیماران کووید 19 تحت درمان قرار داشتند جمع‌آوری کردند.

یکی از بیمارستان‌ها برای بیماران مبتلا به بیماری کووید19 با علایم شدید و بیمارستانی دیگر همراه با استادیوم ورزشی برای بیمارانی باعلایم خفیف‌تر بود.


تهویه مناسب عاملی برای جلوگیری از شیوع کرونا


غلظت ذرات ریز معلق هوا در به مقدار بسیار کمی در بیمارستان وجود داشتند که این قضیه دقیقا به تهویه مناسب اسن بیمارستان‌ها نسبت داده شد.

البته این قضیه در مورد سرویس‌های بهداشتی موجود در بیمارستان صادق نبود وآنها دارای تهویه مناسبی نبودند.


آنها در نسخه چاپ نشده تحقیقشان به حضور مقادیر بالایی از این ذرات بسیار ریز معلق موجود در هوا بخصوص در راهروهای بیمارستان که محل رفت و آمد پرسنل بود، اشاره کردند. همچنین به این موضوع اشاره کردند این ذرات ریز معلق حاوی ویروس بعد از مدت زمان طولانی بر روی تجهیزات بیمارستان در نزدیکی بیماران ته‌نشین شده و هنگامی که آن تجهیز حرکت داده می شود دوباره در هوا به حالت معلق درمی‌آید.


مکان‌های شلوغ


دانشمندان همچنین از وجود این ذرات معلق در مکان‌های شلوغ مثل سوپرمارکت‌ها و یا مکان‌های مسکونی اطلاع دادند.


بسیاری از افرادی که به این عفونت مبتلا می‌شوند هیچ علامتی را تجربه نمی‌کنند ودر واقع ناقل بی‌علامت محسوب می‌شوند. آنها خاطر نشان می‌سازند که این ذرات به مقدار بسیار کم درفضا وجود دارند، اما در مکان‌هایی چون در ورودی سوپرمارکت‌ها و یا مکان‌های عمومی نزدیک بیمارستان‌ها در غلظت‌های بالاتر یافت می‌شوند.

این تیم تحقیقاتی این طور نتیجه‌گیری می‌کند که این یافته‌ها خطرات کمی را در مکان‌های عمومی نشان می‌دهد.


اما بر اهمیت اجتناب از تجمعات شلوغ و اجرای شناسایی زودرس ناقلین بی‌علامت تاکید می‌کند.


تجهیزات محافظ شخصی مانند زدن ماسک در مکان‌های عمومی و یا وسایل حمل و نقل جمعی از در معرض قرار گرفتن این ذرات ویا انتقال آنها به شما تا میزان زیادی جلوگیری می‌کند. با جمع‌آوری داده‌ها یافته‌های دانشمندان نشان‌دهنده این است که تمیز کردن سطوح، تهویه مناسب و دوری از تجمعات می‌تواند خطر بیماری را تا حد زیادی کاهش دهد و از خطر درمعرض قرار گرفتن ذرات ویروس موجود در هوا جلوگیری کند.


منبع: MNT

مترجم: بهناز حکیمانه

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو