علائم و نشانه‌هایی که باید پس از ضربه سر به دنبال آنها باشید
9 فروردین 1402 ساعت: 21:1علائم و نشانه‌های آسیب به سر بستگی به شدت ضربه و ساختارهای صورت و سر دارد. برخی از نشانه‌ها را می‌توانید ببینید و برخی دیگر را نمی‌توانید ببینید.
 هنگامی که بیمار تثبیت شد، کل سر از نظر بریدگی، پارگی بافت، خونریزی و سایر آسیب‌های بافت نرم بررسی می‌شود. آیا چشم‌ها به سمت بیرون زده‌اند یا به سمت عقب در جمجمه فرو رفته‌اند؟ آیا چیزی مانع تنفس از طریق بینی و دهان می‌شود؟ آیا استخوان‌های صورت و جمجمه شکسته است؟

علائم و نشانه‌های آسیب مغزی ناشی از ضربه مغزی ممکن است فوراً وجود داشته باشد یا ممکن است ایجاد آن زمان ببرد. این علائم همچنین به این بستگی دارد که کدام قسمت از مغز آسیب دیده است و آیا خونریزی زیر جمجمه و داخل مغز وجود دارد.

از دست دادن هوشیاری یا عدم تمرکز پس از ضربه به سر شایع است. پس از یک آسیب مغزی خفیف، ممکن است از دست دادن هوشیاری وجود نداشته باشد یا فقط چند دقیقه طول بکشد. سردرگمی خفیف یا گیجی نیز ممکن است تجربه شود.

از دست دادن هوشیاری که بین 1 تا 24 ساعت طول می‌کشد، اغلب به عنوان یک آسیب مغزی متوسط طبقه‌بندی می‌شود. ممکن است فراموشی وجود داشته باشد، بدون هیچ خاطره‌ای از آنچه درست قبل یا بعد از ضربه به سر رخ داده است.

هر زمانی که فردی بیش از 24 ساعت پس از ضربه به سر بیهوش باشد، به عنوان یک آسیب شدید سر در نظر گرفته می‌شود. فراموشی اغلب برای این افراد بیشتر طول می‌کشد، و آنها ممکن است هرگز رویداد آسیب‌زا را به یاد نیاورند.

شایع‌ترین علائم و نشانه‌ها

علائم و نشانه‌های ضربه به سر همه چیز از کنترل بر عملکرد بدن گرفته تا احساسات، حرکت فیزیکی و حس کردن محیط را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تغییرات در شناخت

توانایی تمرکز

حافظه

کنترل تکانه‌ها

توجه 

تصمیم‌گیری خوب

تفکر انتقادی و پی بردن به چیزها

علائم حسی

اختلالات بینایی، مشکل در تمرکز چشم

مشکلات شنوایی

تغییر یا از دست دادن بویایی

اختلالات چشایی

تغییر حس لمس

ادراک درد، تغییر گرما یا سرما 

مشکل در احساس موقعیت بدن در فضا

علائم فیزیکی

ناتوانی در کنترل حرکات حرکتی ظریف

مشکل در راه رفتن و حفظ تعادل

مشکل در کنترل روده یا مثانه

اسپاسم عضلانی

تشنج

فلج

اختلال عملکرد جنسی 

علائم روانی-اجتماعی

نوسانات خلقی

تغییرات در شخصیت

تحریک‌پذیری و عصبانیت

مشکل در کنترل احساسات، طغیان عاطفی

افسردگی

از دست دادن حس خویشتن‌داری

سایر تغییرات

بی‌خوابی

خستگی

سردرد

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
 
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو