این مواد غذایی را در فر نگذارید!
6 فروردین 1402 ساعت: 09:1طبخ در فر یکی از رایج‌ترین روش‌های طبخ و گرم‌کردن مواد غذایی است. این روش نسبت به سرخ‌کردن در روغن ارجحیت دارد اما باید دانست که در مورد بعضی از خوراکی‌ها توصیه نمی‌شود زیرا تغییراتی در ساختار و طعم آن ایجاد می‌کند.

در ادامه این مطلب به مواد غذایی اشاره خواهیم کرد که توصیه می شود در فر گذاشته نشوند. این مواد غذایی عبارتند از:  

 

فلفل دلمه‌ای

حرارت بالاتر از 70 درجه سانتی‌گراد باعث می‌شود بخش زیادی از ریزمغذی‌های موجود در فلفل دلمه‌ای از جمله ویتامین‌ها از بین برود. بهتر است غذاهای حاوی فلفل دلمه‌ای به روش‌هایی با حرارت پایین طبخ شود. 

 

شلغم

شلغم خوراکی سرشار از نیترات است که توصیه می‌شود در فر طبخ نشود. در واقع، زمانی که شلغم تحت‌تاثیر حرارت بسیار بالا در فر قرار می‌گیرد دچار تغییراتی در بافت می‌شود و ترکیبات آن مضر خواهد بود. آب‌پز یا بخارپز کردن بهترین روش‌های طبخ شلغم هستند که در مورد بعضی از دستورهای پخت می‌توان شلغم را با حرارت ملایم در تابه نیز آماده کرد. 

 

گردو

حرارت بالاتر از 90 درجه سانتی‌گراد باعث می‌شود ویتامینB2 موجود در گردو از بین برود. البته دستورهای تهیه شیرینی و غذایی که به این روش طبخ می‌شوند، مشکلی برای سلامت بدن ندارند اما فاقد این ریزمغذی مهم موجود در گردو هستند.

 

خوراکی‌های منجمد

گرچه شاید عجیب به‌نظر برسد اما نباید مواد غذایی منجمد را در فر گذاشت. علت این است که عدم‌تناسب دمایی باعث می‌شود بخشی از ماده‌غذایی خام باقی بماند. علاوه بر این، اختلاف دمایی ناگهانی بین ماده‌غذایی و دمای فر زمینه‌ تکثیر باکتری‌ها را تسهیل می‌کند. برای جلوگیری از احتمال مسمومیت غذایی لازم است ابتدا ماده‌ غذایی انجمادزدایی شده و سپس در فر طبخ یا گرم شود. 

 

قهوه

قهوه حاوی مولکولی به‌نام آکریلامید است که در مجاورت با دمای خیلی زیاد، سرطان‌زا می‌شود. در صورت تمایل به استفاده از قهوه در دستورهای مختلف غذایی توصیه می‌شود حرارت کمتر از 120 درجه سانتی‌گراد باشد.

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع: dna.fr

 برای خرید میوه و آجیل شب عید به این راهنما دقت کنید!

کلم برگ را به سبد غذایی تان اضافه کنید!​​​
3 راهکار برای افزایش سروتونین در بدن​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو