علائم نوروویروس چیست و چه مدت طول می‌کشد؟
15 اسفند 1401 ساعت: 17:12نوروویروس، یک ویروس بسیار مسری معده است که می‌تواند منجر به آنفولانزای معده شود. باعث علائمی مانند استفراغ، حالت تهوع، درد معده و اسهال می‌شود. موارد نورویروس ممکن است در این فصل بیشتر از سال گذشته به نظر برسد زیرا افراد کمتری از پروتکل‌های ایمنی کووید19 پیروی می‌کنند.
نورویروس چگونه پخش می‌شود؟

نوروویروس بسیار مسری است. می‌توانید آن را از طریق اشتراک غذا با یک فرد آلوده یا مراقبت از او دریافت کنید، حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشد. بیشتر شیوع آن در محیط‌های خدمات غذایی مانند رستوران‌ها، بوفه‌های مدرسه و کشتی‌های تفریحی اتفاق می‌افتد. 

غذاهای آماده، چه خام و چه پخته، در صورتی که شخص آلوده قبل از سرو، آنها را لمس کند، ممکن است آلوده شوند. همچنین می‌توانید از لمس سطوح آلوده مانند چرخ‌دستی‌های خرید و دستگیره درها آلوده شوید. ذرات نوروویروس می‌توانند به مدت 5 تا 12 روز روی سطحی مانند کانتر باقی بمانند.

نورویروس چه مدت طول می‌کشد؟

علائم شایع نوروویروس شامل تهوع، استفراغ، درد معده، اسهال، بدن درد، سردرد و تب خفیف است. فرد معمولاً 12 تا 48 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض ویروس برخی از این علائم را بروز می‌دهد. برخی از افراد ممکن است هیچ علامت یا نشانه‌ای را نشان ندهند، اما همچنان می‌تواند بیماریشان مسری باشد.

معمولاً افراد حدود 24 ساعت پس از اولین تماس و تا دو هفته پس از بهبودی، عفونی در نظر گرفته می‌شوند. با این حال 48 ساعت اول پس از شروع علائم قابلیت سرایت زیاد می‌باشد.

 اکثر افراد ظرف یک تا سه روز بهبود می‌یابند. این بیماری در افرادی که نقص ایمنی دارند یا سایر بیماری‌های زمینه‌ای دارند، می‌تواند بیشتر طول بکشد.

اگر نورو ویروس دارید چه کاری باید بکنید؟

اگر عفونت نوروویروسی دارید، مایعات زیادی بنوشید تا جایگزین مایعات از دست رفته در اثر استفراغ و اسهال شود و از کم آبی بدن جلوگیری کنید.

 افراد باید مراقب علائم کم آبی شدید، از جمله خشکی دهان، احساس تشنگی، ادرار تیره/ غلیظ و سرگیجه باشند. کودکانی که کم آب هستند ممکن است مرتب گریه کنند اما اشک نریزند. اگر به علائم کم آبی شدید مشکوک هستید، با پزشک خود تماس بگیرید.

علاوه بر هیدراته ماندن، این بیماری را می‌توان به طور کلی در خانه با استراحت و خوردن یک رژیم غذایی ملایم مانند برنج، سیب‌زمینی آبپز، موز و سوپ‌های سبک کنترل کرد.

هیچ داروی ضد‌ویروسی یا آنتی‌بیوتیکی وجود ندارد که برای درمان عفونت نوروویروس ایمن و موثر باشد زیرا این نوع داروها با باکتری‌ها مبارزه می‌کنند نه ویروس‌ها. آنتی‌بیوتیک‌ها برای نوروویروس مفید نیستند و می‌توانند باعث اسهال شوند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو