گلوتاتیون در محصولات مراقبت از پوست: از چیستی تا مزیت‌ها
12 اسفند 1401 ساعت: 16:12گلوتاتیون هم یکی از ترکیبات طبیعی درون بدن است که مانند کلاژن و اسید هیالورونیک، همزمان با افزایش سن به‌تدریج کمتر و کمتر می‌شود. اما با کمک بعضی از مکمل‌ها و استفاده از بعضی محصولات مراقبت از پوست حاوی گلوتاتیون می‌توانیم دوباره از مزیت‌های این آنتی‌اکسیدان مهم بهره‌مند شویم و شرایط بهتری برای پوست خودمان به‌وجود بیاوریم. 

گلوتاتیون چیست؟ 

 

گلوتاتیون نوعی آنتی‌اکسیدان است که از سه نوع پپتید با نام‌های سیستئین، گلیسین و اسید گلوتامیک تشکیل می‌شود و به‌طور طبیعی در بدن وجود دارد. کاهش سطح گلوتاتیون در بدن، یکی از شاخص‌های مهم برای تشخیص پیری پوست است، درحالی که آنزیم‌های سازنده رنگدانه در پوست را هم سرکوب می‌کند و از این نظر هم اهمیت خاصی دارد. 

 

این آنتی‌اکسیدان قوی از جنبه‌های مختلفی برای بدن مهم است و از ابتلا به بعضی بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. مبارزه با اثرات استرسی اکسیداتیو هم یکی از مهم‌ترین فواید گلوتاتیون در بدن است که با محافظت از سلامتی پوست ارتباط دارد. 

 

مزیت‌ها‌ و فواید گلوتاتیون برای پوست 

 

1. گلوتاتیون پوست را روشن می‌کند 

 

گلوتاتیون که به‌خاطر قابلیت ویژه‌اش در جهت روشن‌سازی پوست شهرت دارد، آنزیم تیروزیناز را هم کاهش می‌دهد و از این طریق به رفع مشکلات هایپرپیگمنتاسیون کمک می‌رساند. به عبارت ساده، گلوتاتیون به بدن می‌گوید که چطور لایه‌های پوستی روشن‌تری تولید کند و همین روند است که به‌تدریج باعث روشن‌سازی پوست خواهد شد. 

 

امروزه از گلوتاتیون در بعضی از محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شود. البته میزان استاندارد گلوتاتیون در این محصولات باید 0.5 تا 2 درصد باشد، درحالی که غلظت 2 درصد گلوتاتیون برای مقابله با آنزیم تیروزیناز کارکرد دارد. 

 

قرار گرفتن گلوتاتیون در کنار ویتامینC و اسید ترانگزامیک، اثربخشی این ماده را تقویت می‌کند، اما پیشنهاد متخصصان پوست‌ومو این است که گلوتاتیون را در کنار محصولات حاوی ویتامین B12 یا اسیدهای آلفا هیدروکسی یا بتا هیدروکسی قرار ندهند، زیرا pH پایین می‌تواند پایداری گلوتاتیون را تخریب کند. 

 

2. گلوتاتیون خواص ضدپیری مختلفی دارد 

 

اگرچه تحقیقات درباره گلوتاتیون نسبتا جدید هستند، اما مطالعات سال 2017 نشان می‌دهند که گلوتاتیون نه‌تنها به روشن‌سازی پوست کمک می‌کند، بلکه برای صاف کردن چین‌وچروک‌های پوستی و افزایش استحکام پوست هم اثربخشی مطلوبی دارد. 

 

با توجه به اینکه پوست ما بیشترین تماس را با سموم محیطی و کمترین میزان از گلوتاتیون را در خود دارد، قطعا سریع‌تر گلوتاتیون خود را از دست می‌دهد. اما گلوتاتیون برای بازسازی مداوم پوست حیاتی است و به بهتر کردن قابلیت کشسانی پوست، کاهش چین‌وچروک‌های پوستی و مبارزه با نشانه‌های پیری پوست کمک می‌کند. 

 

3. گلوتاتیون به ارتقای سیستم ایمنی بدن هم کمک می‌کند 

 

اگر گلوتاتیون در قالب مکمل وارد بدن شود، مزیت‌های مختلفی به بدن می‌رساند که یکی از آنها تقویت سیستم ایمنی بدن است. تا زمانی که مقادیر کافی و مناسبی از گلوتاتیون در بدن وجود داشته باشد، خنثی کردن استرس اکسیداتیو هم راحت‌تر انجام می‌گیرد و محافظت از سلول‌های بدن هم با کیفیت بهتری پیش می‌رود. البته کسانی که قصد دارند از مکمل‌های حاوی گلوتاتیون استفاده کنند، قطعا باید درباره این کار با پزشکان مشورت کنند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: newbeauty

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو