فوق‌تخصص غدد و متابولیسم:
سیر صعودی ابتلا به دیابت در ایران با شیوع بیماری کووید19
10 اسفند 1401 ساعت: 14:12شیوع کووید19 را می‌توان یکی از علل افزایش ابتلا به دیابت دانست، به طوری که در صورت ابتلا به بیماری کووید19، احتمال بروز دیابت افزایش می‌یابد و برخی افراد هم به‌دلیل کم‌تحرکی ناشی از قرنطینه و نیز مراجعه کمتر به پزشک جهت انجام چکاپ روتین از ابتلا به دیابت خود بی‌اطلاع مانده‌اند یا پیگیر بیماری خویش نبوده‌اند.

به گزارش «سلامت» یک فوق‌تخصص غدد و متابولیسم، تعداد مبتلایان دیابت در جهان را بیش از 500 میلیون نفر عنوان کرد و گفت: «با توجه به افزایش مبتلایان به این بیماری، احتمال می‌رود که در 20 سال آینده این تعداد به بیش از 700 میلیون نفر برسد. طبق آمار به دست آمده در ایران حدود شش‌ونیم میلیون نفر به بیماری دیابت مبتلا هستند که متاسفانه حدود نیمی از این افراد از ابتلا خود به بیماری دیابت اطلاع ندارند. 

 

طبق آمار مربوط به مبتلایان به دیابت در کشور، آقایان حدود 10درصد این افراد و خانم‌ها 11درصد را شامل می‌شوند که اغلب بالای40 سال سن دارند. به همین میزان که افراد مبتلا به دیابت داریم به همان میزان هم افراد مبتلا به پیش‌دیابت داریم، یعنی افرادی که میزان قندخون آنها بین 100 تا 125 است.»

 

دکتر محمدرضا مهاجری‌تهرانی، به برخی علل مهم افزایش دیابت اشاره کرد و گفت: «شیوع کووید19 را می‌توان یکی از علل افزایش ابتلا به دیابت دانست، به طوری که در صورت ابتلا به بیماری کووید19، احتمال بروز دیابت افزایش می‌یابد و برخی افراد هم به‌دلیل کم‌تحرکی ناشی از قرنطینه و نیز مراجعه کمتر به پزشک جهت انجام چکاپ روتین از ابتلا به دیابت خود بی‌اطلاع مانده‌اند یا پیگیر بیماری خویش نبوده‌اند.»

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان گفت: «آمار ابتلا به دیابت در کشورهای در حال توسعه رو به افزایش است ولی در کشورهای توسعه‌یافته سیر نزولی طی می‌کند. متاسفانه اکنون در کشورهای در حال توسعه کمتر از 30درصد، به امر کنترل دیابت توجه می‌شود در حالی که این آمار در کشورهای توسعه‌یافته به 70درصد می‌رسد.

 

در ادامه دکتر سعید کلباسی، رئیس هئیت‌مدیره انجمن دیابت ایران، گفت: «دیابت در ایران متاسفانه از زمان شیوع بیماری کووید19 روند صعودی را طی می‌کند. زیرا خود بیماری کرونا و داروهایی که برای درمان این بیماران استفاده می‌شود می‌توانند زمینه‌ساز ابتلا به دیابت شوند. با شیوع بیماری کرونا، تحرک افراد کاهش‌ یافته و همین موضوع، سبب بروز افزایش وزن و دیابت شده است. در نتیجه میزان نیاز افراد به استفاده از درمان‌های جدید و همچنین مصرف انسولین افزایش پیدا کرده است.»

 

این فوق‌تخصص غدد متذکر شد: «برای نزولی کردن روند دیابت و پیشگیری از ابتلا در کشور نیازمند توجه و عزم ملی به‌خصوص از سمت وزارت بهداشت، بیمه‌ها و رسانه‌ها هستیم که با اقدامات پیشگیرانه و آموزشی در سطوح مختلف مانند دانشگاه‌ها، شهرداری‌ها و سایر نهادها این زنگ خطر جدی را در جامعه به صدا درآوریم.»

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو