شلغم؛ بهترین خوراکی ضدسرطان زمستانی
1 اسفند 1401 ساعت: 10:12مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور، شلغم را یک سبزی بسیار مغذی برشمرد که دارای خواص گوناگون ضدمیکروبی، ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و... است و مصرف آن در زمستان بسیار مفید است.
به گزارش سلامت، مینا کاویانی با اشاره به افزایش مصرف شلغم داغ در هوای سرد زمستانی، گفت: شلغم یا Brassica Rapa از دسته گیاهان ریشه‌ای بسیار مغذی است که در بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی جزو سبزی‌های فصل سرما محسوب می‌شود و با سبزی‌هایی مانند کلم برگ، گل کلم و کلم بروکلی هم خانواده است.

وی با اشاره به مواد مغذی موجود در شلغم، تصریح کرد: شلغم در دسته سبزی‌های بسیار کم‌کالری قرار دارد و  هر ۱۰۰ گرم آن حدود ۲۸ کیلوکالری انرژی دارد. همچنین منبع خوبی از فیبر غذایی است (حدود ۸/۱ گرم در هر ۱۰۰ گرم)  و در بهبود عملکرد دستگاه گوارش موثر است.

مسئول آموزش همگانی انستیتو تغذیه، ویتامین C را از دیگر مواد مغذی موجود در شلغم نام برد و افزود: این ویتامین که جزو ویتامین‌های محلول در آب است و با خاصیت آنتی‌اکسیدانی نقش مهمی در از بین بردن عوامل زمینه‌ساز بیماری‌هایی مانند سرطان دارد. این ویتامین ضمن کاهش التهاب، باعث تقویت ایمنی بدن نیز می‌شود.

به گفته وی، هر ۱۰۰ گرم شلغم دارای حدود ۲۱ میلی‌گرم ویتامین C است که می‌تواند تقریبا یک سوم نیاز روزانه بدن فرد را تامین کند.

وی افزود: شلغم فاقد هرگونه چربی مضر مانند کلسترول و اسیدهای چرب ترانس است و همچنین مقداری ویتامین‌های گروه B مانند اسید فولیک را داراست.

کاویانی با اشاره به مواد معدنی موجود در این سبزی، اظهار کرد: شلغم حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم و سدیم و منیزیوم است. در هر ۱۰۰ گرم از این سبزی ریشه‌ای ۳۰ میلی‌گرم کلسیم و ۱۹۱ میلی‌گرم پتاسیم  وجود دارد که می‌تواند بخشی از نیازهای روزانه افراد را تامین کند.

مسئول آموزش همگانی انستیتو تغذیه همچنین شلغم را دارای ترکیبات شیمیایی عنوان و بیان کرد: شلغم دارای خاصیت ضدالتهابی و ضدمیکروبی است و رشد باکتری‌ها را مهار می‌کند و به همین دلیل است که از دیرباز در فصل زمستان و ماه‌های سرد سال از  شلغم پخته به منظور تسکین علائم عفونت‌های تنفسی، سرماخوردگی، سینوزیت (التهاب در حفره‌های سینوسی اطراف بینی)، بهبود سرفه و گرفتگی صدا استفاده می‌شده است.

او در بخش دیگری از سخنان خود، خاطرنشان کرد: برگ‌های سبز شلغم نیز از ارزش غذایی زیادی برخوردار هستند. به این معنی که برگ‌های سبز شلغم سرشار از ویتامین های K،C، اسید فولیک و بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) هستند.

به گفته وی، ریشه و برگ‌های سبز شلغم حاوی مقدار کمی اسید اگزالیک هستند (۲۱/۰ گرم در هر ۱۰۰ گرم) که این ماده طبیعی در بعضی سبزی‌های متعلق به خانواده براسیکا (کلمیان) یافت می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی با اشاره به این که اسیداگزالیک قابلیت تبدیل‌شدن به بلور و ایجاد سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری را دارد، تاکید کرد: افراد دارای کلیه سنگ‌ساز باید با احتیاط بیشتری شلغم را مصرف کنند. به این افراد توصیه می‌شود همراه با مصرف این سبزی‌ها مقدار کافی آب سالم بنوشند تا با افزایش حجم طبیعی ادرار سبب کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه ‌شود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو