چرا سرطان پستان سمت چپ شایع‌تر است؟
18 بهمن 1401 ساعت: 11:11سرطان پستان به طور معمول در یک پستان (که به عنوان یک طرفه شناخته می‌شود) ایجاد می‌شود، اما می‌تواند در هر دو پستان نیز رخ دهد (معروف به دو طرفه). محققان به طور مداوم دریافته‌اند که سرطان سینه در پستان سمت چپ شایع‌تر از راست است، اگرچه دلیل دقیقی برای این مشاهدات مشخص نکرده‌اند.
دهه‌ها تحقیق نشان داده است که وقتی افراد به سرطان پستان یک طرفه مبتلا می‌شوند، تقریباً 5 تا 13 درصد بیشتر احتمال دارد که در پستان چپ رشد کنند تا در راست.

در حالی که بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که نتایج بقا برای سرطان پستان سمت چپ و راست مشابه است، برخی یافته‌ها نشان داده‌اند که در سمت چپ ممکن است منجر به نرخ بقای بدتر و شانس بالاتری برای عود سرطان شود (بازگشت).

 علاوه بر این، ممکن است خطرات مرتبط با قلب را برای افرادی که تحت پرتودرمانی قرار می‌دهند، به ویژه برای بیماران مسن‌تر، مانند آسیب قلبی و پیامدهای بقای بدتر ایجاد کند.

دلیل واضحی وجود ندارد که چرا سرطان پستان بیشتر در سمت چپ رخ می‌دهد، اما متخصصان برخی نظریه‌ها را مطرح کرده‌اند. فرضیه‌های اصلی شامل موارد زیر است:

پستان چپ معمولا بزرگتر از راست است، که می‌تواند به معنای متراکم‌تر بودن بافت سینه باشد (یک عامل خطر برای سرطان سینه).

تغذیه با شیر مادر (که می‌تواند خطر سرطان سینه را کاهش دهد) ممکن است در سمت راست ترجیح داده شود.

ممکن است برای افراد راست دست آسان‌تر باشد که پستان چپ خود را از نظر وجود توده‌ها بررسی کنند که منجر به تشخیص بیشتر سرطان پستان می‌شود.

با این حال، هیچ یک از نظریه‌ها به طور گسترده پذیرفته نشده‌اند. تحقیقات قدیمی‌تر همچنین اشاره کرده است که سرطان پستان سمت چپ نیز در مردان شایع‌تر است، که برخی از استدلال‌های بالقوه را رد می‌کند.

برخی از سرطان‌های پوست (مانند ملانوما) نیز در سمت چپ شایع‌تر هستند تا سمت راست. محققان بر این باورند که ممکن است دلایل بالقوه دیگری مربوط به عدم تقارن در بدن باشد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو