چگونه دردهای عضلانی ناشی از کووید19 را تسکین دهیم
18 بهمن 1401 ساعت: 11:11درد عضلانی از جمله علائم کمتر شناخته شده کووید19 است. نوع و درجه درد می‌تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد.
دردهای عضلانی ناشی از کووید19 چیست؟

درد عضلانی به طیف وسیعی از احساساتی که افراد در یک یا چند عضله بدن تجربه می‌کند اشاره دارد. می‌تواند از دردهای عمیق و ثابت تا گزش شدید متناوب متغیر باشد. برخی از افراد در سراسر بدن خود درد دارند، در حالی که در برخی دیگر درد به نواحی خاصی محدود می‌شود.

چرا کووید19 باعث دردهای عضلانی می‌شود؟

پزشکان دقیقاً نمی‌دانند که چرا هر بیماری ویروسی، از جمله کووید، منجر به درد عضلانی می‌شود. عوامل احتمالی که ممکن است پشت سر هم کار کنند، شامل استرس فیزیکی است که بیماری بر بدن وارد می‌کند.

 عدم تعادل الکترولیت‌هایی مانند پتاسیم و سدیم که برای سلامت ماهیچه‌ها مهم هستند، ناشی از اثرات ویروس بر کلیه‌ها. و حتی از هم پاشیدگی عضله ناشی از دراز کشیدن در رختخواب و حرکت نکردن. 

یکی دیگر از عوامل احتمالی التهاب است که می‌تواند به هر قسمت آسیب دیده بدن آسیب وارد کند. و از آنجایی که کووید19 به عنوان یک پاسخ التهابی در سراسر بدن شناخته شده است، منطقی است که ماهیچه‌ها در امان نمانند.

بهترین راه برای درمان دردهای عضلانی ناشی از کووید19 چیست؟

هنگامی که دردهای عضلانی برای اولین بار در طول دوره کووید19 ظاهر می‌شود، بیماران می‌توانند با مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن در خانه به دنبال تسکین باشند. درد هر فرد متفاوت است، بنابراین آنچه به او کمک می‌کند منحصر به فرد است. 

به عنوان مثال، برخی از افراد با گرفتن دوش آب گرم احساس بهتری دارند، در حالی که برخی دیگر با بسته‌های سرد تسکین می‌یابند. برخی می‌خواهند صاف دراز بکشند در حالی که برخی دیگر هنگام نشستن در صندلی احساس راحتی بیشتری می‌کنند.

هنگامی که فرد از کووید19 بهبود می‌یابد، درد عضلانی معمولا ناپدید می‌شود. البته می‌تواند برای مدت کوتاهی به دلیل بی‌حالی ناشی از روزهای استراحت باقی بماند.

افرادی که به عنوان بخشی از کووید طولانی مدت دچار دردهای عضلانی مداوم می‌شوند باید برای فیزیوتراپی یا کاردرمانی برای تقویت و کشش ماهیچه‌ها ارجاع شوند. مصرف داروهای تسکین‌دهنده درد یا مصرف داروهای قوی تجویزی، و طب سوزنی و ماساژ نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.

یک تفاوت بین درد عضلانی ناشی از آسیب یا یک بیماری دیگر نسبت به دردهایی که به عنوان بخشی از کووید طولانی ایجاد می‌شوند این است که در مورد اولی، ممکن است محدودیت‌هایی در دامنه حرکت یا محدودیت‌هایی در مورد سرعت بازگشت فرد به فعالیت‌های قبلی وجود داشته باشد. اما در مورد کووید طولانی‌مدت صدق نمی کند. 

اگرچه برخی افراد متوجه می‌شوند که برای جلوگیری از خستگی یا تنگی نفس باید حرکات خود را با سرعت انجام دهند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو