کارهای روزمره خانه؛
فرصتی برای آموزش مسئولیت‌پذیری به کودکان
13 اردیبهشت 1399 ساعت: 13:2کودکان قبل از رسیدن به سن 5 تا 6 سالگی معمولا علاقه شدیدی به همکاری در کارهای روزمره خانه دارند و به همین دلیل هم برای مسئولیت‌پذیری بیشتر آماده‌اند، اما با رسیدن به این دوره سنی، هیجان قبلی‌شان کمتر می‌شود. 

والدین می‌توانند از کارهای روزمره خانه به‌عنوان فرصتی برای آموزش مسئولیت‌پذیری به کودکان استفاده کنند. اگر شما هم به انجام دادن این کار تمایل دارید، بهتر است توصیه‌های متخصصان را در این زمینه بخوانید. 

 

1. رابطه بین بزرگ شدن و کمک به کارهای خانه را مطرح کنید 

 

اگر تاکنون هیچ کار خاصی را در خانه به فرزندتان نسپرده‌اید، او به احتمال زیاد از این اتفاق تعجب خواهد کرد و مثلا از خودش می‌پرسد که چرا مادر باید از من بخواهد وسایل شام را روی میز بچینم؟! بنابراین در این حالت به آرزوی کودکان برای بزرگ شدن متوسل شوید و رابطه بین بزرگ شدن و کمک کردن به کارهای روزمره خانه را مطرح کنید. کودکان در این مواقع به همکاری ترغیب خواهند شد. 

 

2. همزمان با یکدیگر کار کنید 

 

طبیعی است که شما به‌عنوان والدین نمی‌خواهید که همیشه همزمان با فرزندتان به کارهای خانه رسیدگی کنید. شاید هم همیشه وقت این کار را نداشته باشید. اما اگر به آموزش مسئولیت‌پذیری به کودکان اهمیت می‌دهید، باید این کار را جدی بگیرید. مثلا به کودک بگویید که «تو اتاق خودت رو مرتب کن و من هم اتاق خودم رو» یا «بیا با همدیگه خونه رو مرتب کنیم». 

 

به‌گفته متخصصان، در صورتی که کارهای روزمره خانه به‌عنوان مسئولیت‌های خانوادگی مشترک برای کودکان مطرح شوند، درنتیجه آنها نیز واکنش بهتری به مسئولیت‌پذیری نشان می‌دهند.

 

3. ایده‌های شاد و جذاب داشته باشید 

 

کسانی که با شخصیت داستانی مری پاپینز آشنا هستند، می‌دانند که کارهای روزمره خانه اصلا هم کسل‌کننده نیستند. شما هم می‌توانید ایده‌های شاد و جذابی برای کارهای روزمره خانه داشته باشید تا هم این کارها را به تفریح و سرگرمی برای کودکان تبدیل کنید و هم نگرش کودک نسبت به کمک کردن در امور خانگی را به نگرش مثبتی تبدیل سازید. برای این کار مثلا می‌توانید همزمان با انجام دادن کارهای خانگی، قطعات موسیقی شاد گوش کنید و با همدیگر آواز بخوانید. 

 

گاهی اوقات هم بهتر است که میل رقابت را در وجود کودک برانگیخته کنید تا او به زحمت کارهای خانه فکر نکند. مثلا بگویید «بیا ببینیم تا قبل از تموم شدن این آهنگ، چندتا اسباب‌بازی جمع می‌کنی!». 

 

4. سیستم پاداش صحیح داشته باشید 

 

بعضی از والدین به کودکان قول می‌دهند که مثلا اگر در فلان کار به آنها کمک کند، یک اسباب‌بازی خاص یا وسیله خاص را برای او خواهند خرید. با این‌حال، والدین باید یک سیستم پاداش صحیح داشته باشند و پاداش‌های مورد نظر را با دقت و تناسب صحیح انتخاب کنند. مثلا اگر کودک در طول هفته به کارهای روزمره خانه کمک کرد، در پایان هفته یک داستان بیشتر برای او بخوانید یا همه اعضای خانواده به تماشای فیلم انتخابی او بنشینید. 

 

اگر بخواهید در مقابل هر کار عادی کودک به او پاداش غیرمتناسب بدهید (مانند اسباب‌بازی یا خصوصا پول)، در ادامه شرایط بدی را برای او ایجاد می‌کنید، زیرا کودکان در این صورت بدون گرفتن پاداش‌های زیاد و غیرمتناسب به شما کمک نخواهند کرد. 

 

ترجمه: یوسف صالحی

منبع: Parents

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو