چطور بفهمیم پوست بدنمان به شوینده حساسیت دارد؟
13 اردیبهشت 1399 ساعت: 13:2اگر به تازگی شامپوی بدن خریده‌‌اید و در عین حال مدتی است پوستتان دچار خشکی و خارش شده است، احتمالا به شوینده جدید حساسیت دارید. 

بعضی افراد همیشه از صابون برای شستشوی بدن استفاده می‌کرده‌اند، اما به‌تازگی از شامپو بدن استفاده می‌کنند و احساس می‌کنند که پوستشان دچار خارش و خشکی شده است. بعضی افراد هم همیشه از یک شامپو بدن استفاده می‌کرده‌اند، اما به دلایل مختلف سراغ یک شامپو بدن جدید رفته‌اند، اما نمی‌دانند که چرا دچار خارش و خشکی پوست شده‌اند. متخصصان می‌گویند اگر خارش پوستتان در این وضعیت با کمی قرمزی پوست همراه باشد، احتمالا شامپو بدن انتخابی شما حاوی ترکیبات آلرژی‌زا یا تحریک‌کننده پوست است.

در ادامه از متخصصان درباره جنبه‌های مختلف شوینده‌های بدن و رابطه آنها با علائمی مثل خارش و خشکی پوست پرسیده‌ایم. 

 

چگونه می‌توان تشخیص داد که به شامپو بدن انتخابی حساسیت داریم یا نه؟ 

 

اول از همه باید بگوییم که مشکلات پوستی ناشی از واکنش آلرژیک و تحریک پوستی ساده با همدیگر تفاوت دارند. نشانه‌های عمومی آلرژی نسبت به شوینده بدن عبارتند از التهاب، خارش، قرمزی خفیف و پوسته‌ریزی. ممکن است که این نشانه‌ها به یک قسمت از بدن محدود شوند یا عمومی باشند. 

 

واکنش‌های آلرژیک نسبت به شامپو بدن، کمی با واکنش‌های آلرژیک نسبت به دیگر محصولات تفاوت دارند. درماتیت آلرژیک تماسی معمولا در قالب بثورات خارش‌برانگیز و قرمز در ناحیه تماس نمایان می‌شود، آلرژی نسبت به شامپو بدن این‌گونه نیست زیرا تمام بدن با شامپو بدن تماس پیدا می‌کند و بعد هم تمام بدن آبکشی می‌شود، بنابراین در این موارد پوست صورت بدون تغییر باقی می‌ماند، چون شامپو بدن برای گردن به پایین استفاده می‌شود. 

 

به‌گفته متخصصان، آلرژی‌های این‌چنین همیشه ممکن است اتفاق بیفتند، حتی اگر سال‌های سال از یک صابون یا شامپوی مشخص برای بدن استفاده کنید، اما اگر بثورات ذکرشده به‌طور ناگهانی در بدن‌تان نمایان شدند و هرگز هم به بیماری‌های التهابی پوست مانند اگزما مبتلا نبوده‌اید، به احتمال زیاد با مشکل آلرژی نسبت به شامپو بدن انتخابی خودتان مواجه شده‌اید. 

 

بهترین راه برای تایید قطعی این تشخیص، مراجعه به متخصصان پوست است. در حال حاضر که به‌دلیل همه‌گیری جهانی کووید-19 بهتر است از خانه خارج نشوید، راه‌حل مناسب این است که شامپو بدن جدیدی را انتخاب کنید که حاوی ترکیبات آلرژی‌زا و تحریک‌کننده نباشد. مثلا بعضی افراد به ترکیب «روغن درخت چای» در شامپو بدن آلرژی دارند و با کنار گذاشتن محصولات حاوی این ترکیب، دیگر دچار مشکلات آلرژیک نمی‌شوند. اگر با این ترفند هم مشکل برطرف نشد، می‌توانید با رعایت اقدامات احتیاطی به مطب پزشکان متخصص پوست مراجعه کنید. 

 

اگر به بعضی از شامپو بدن‌ها آلرژی داریم، از کدام ترکیبات باید دور بمانیم؟ 

 

فهرست ترکیباتی که ظرفیت احتمالی برای ایجاد هر نوعی از درماتیت تماسی را دارند، بسیار بلند است اما شما می‌توانید به چند نکته کلیدی روی برچسب مشخصات محصولات توجه کنید که اولین‌شان هم مواد معطر یا رایحه‌ها هستند. 

 

طبق یافته‌های مطالعات بالینی، ترکیبات معطر و رایحه‌ها از مهم‌ترین و شایع‌ترین عوامل در شکل‌گیری درماتیت تماسی هستند. پس اگر با کلماتی مانند fragrance یا parfum روی بسته‌بندی محصول انتخابی مواجه شدید، بهتر است آن را کنار بگذارید زیرا این ترکیبات باعث واکنش‌های آلرژیک و تحریک‌پذیری پوست در بعضی افراد می‌شوند. حتی رایحه‌های طبیعی مانند عصاره‌های گیاهی و روغن‌های مختلف هم می‌توانند باعث واکنش‌های آلرژیک شوند. 

 

علاوه بر این‌ها، اگر شامپو بدن انتخابی حاوی میزان زیادی الکل بود، باید از خریدن آن خودداری کنید. الکل زیاد به لایه دفاعی پوست آسیب می‌رساند، آسیب‌های ناشی از فعالیت رادیکال‌های آزاد را تشدید می‌کند و باعث بدتر شدن وضعیت پوست‌های چرب می‌شود. قرمزی و تحریک پوست نیز از دیگر پیامدهای وجود الکل زیاد در شامپو بدن است. 

 

نوع الکل مورد استفاده در شامپو بدن نیز اهمیت خاص خودش را دارد. پس اگر کلمات الکل ستیل یا الکل سیتاریل را روی بسته‌بندی شامپو بدن مشاهده کردید، بهتر است سراغ یک شامپو بدن دیگر بروید. 

 

نگهدارنده‌هایی نیز که طول عُمر شامپو بدن را زیاد می‌کنند، حتی اگر از منابع طبیعی تهیه شده باشند، باز هم ظرفیت این را دارند که پوست را تحریک کنند. بعضی از پُرکاربردترین نگهدارنده‌ها در انواع شامپو بدن عبارتند از فنوکسی‌اتانول، متیل‌کلروزوتیزازولینون، متیل‌ایزوتیازولینون، اسید دهیدرواستیک و کلرفنزین. 

 

ترجمه: راضیه فیضی

منبع: Allure

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو