آیا پوست‌های چرب هم به مرطوب‌کننده نیاز دارند؟
24 دی 1401 ساعت: 18:10مرطوب‌کننده‌ها اغلب به‌عنوان یکی از محصولات ضروری برای مراقبت از پوست شناخته می‌شوند که باید در روتین روزانه همه افراد وجود داشته باشند. با این‌حال بیشتر افرادی که پوست چرب دارند، بر این باورند که پوست‌های چرب تحت هیچ شرایطی به مرطوب‌کننده نیازمند نیستند. اما آیا چنین تصوری واقعا درست است؟ 

پوست چرب و مرطوب‌کننده 

 

استفاده از مرطوب‌کننده به‌عنوان بخشی از روتین روزانه مراقبت از پوست می‌تواند به حفظ تعادل پوست و پیشگیری از تخریب رطوبت طبیعی پوست کمک کند. اما اگر شما به‌طور طبیعی دارای پوست چرب باشید، معمولا با مشکل ازدست‌دادن رطوبت طبیعی پوست مواجه نمی‌شوید زیرا پوست واقعا چرب همیشه درحال ترشح چربی در سطح پوست است. البته همین افراد هم ممکن است در بعضی از موارد به‌دلیل شرایط آب‌وهوایی یا وضعیت منطقه زندگی به استفاده از یک مرطوب‌کننده بسیار سبک و رقیق نیاز پیدا کنند. 

 

با این‌حال، نکته مهم این است که بعضی افراد فقط به‌اشتباه تصور می‌کنند که پوست چرب دارند، درحالی که پوستشان واکنشی یا مستعد آکنه است یا اینکه پوستشان فقط بیش‌ازحد عرق می‌کند. بنابراین این افراد قطعا باید از مرطوب‌کننده‌های مناسب و سازگار با شرایط پوستی خودشان استفاده کنند. 

 

کدام مرطوب‌کننده‌ها می‌توانند حالت روغنی و براق پوست را کاهش دهند؟ 

 

اگر پوست شما در طول روز بیش‌ازحد عرق می‌کند و جلوه براق یا روغنی به خود می‌گیرد، یک مرطوب‌کننده حاوی ترکیبات مات‌کننده می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. مرطوب‌کننده‌های باکیفیت و حاوی ترکیبات مات‌کننده عمدتا در گروه محصولات سبک و رقیق قرار می‌گیرند، درحالی که ترکیبات روغنی و چرب هم ندارند. استفاده از این مرطوب‌کننده‌ها حالت براق و روغنی پوست را کاهش می‌دهد، پوست را نرم می‌کند و باعث می‌شود که پوست شما در طول روز مات به نظر برسد. 

 

وجود آنتی‌اکسیدان‌های مختلف، ترکیبات ویتامین C و حتی ترکیبات معدنی در محصولات مرطوب‌کننده مات به لایه‌برداری ملایم پوست کمک می‌رساند و حتی برای افزایش کلاژن‌سازی پوست هم مفید است. بعضی از لوسیون‌های آبرسان هم از ترکیبات رزوراترول به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند گرفته‌شده از انگور استفاده می‌کنند تا بتوانند محافظت از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد را به سطح مطلوب برسانند. 

 

بهترین مرطوب‌کننده برای پوست مستعد آکنه کدام است؟ 

 

بهترین مرطوب‌کننده‌ها برای پوست‌های مستعد آکنه، انواعی هستند که در گروه محصولات غیرجوش‌زا یا non-comedogenic قرار می‌گیرند. این محصولات به شیوه‌ای طراحی شده‌اند که روزنه‌های پوستی را مسدود نمی‌کنند و همچنین باعث تشدید جوش‌های پوستی نمی‌شوند. 

 

یک مرطوب‌کننده باکیفیت و غیرجوش‌زا باید در درجه اول بتواند رطوبت‌رسانی روزانه به پوست را با کیفیت مطلوبی به انجام برساند و در درجه دوم هم ترشحات اضافی چربی پوست را کاهش دهد تا از این طریق نگذارد که پوست شما جلوه براق و روغنی به خود بگیرد. وجود ترکیبات اسید سالیسیلیک در یک مرطوب‌کننده غیرجوش‌زا به مقابله با جوش‌های پوستی کمک می‌کند و درنتیجه چنین محصولی را به گزینه‌ای مطلوب برای پوست‌های مستعد آکنه تبدیل می‌سازد. 

 

اگر مدت زیادی است که با مشکل جوش‌های پوستی مواجه هستید، به احتمال زیاد می‌خواهید از شرّ اسکارهای آکنه‌ای خلاص شوید. یک مرطوب‌کننده مخصوص پوست مستعد آکنه که حاوی آلفا آربوتین باشد، به رفع این اسکارهای آکنه‌ای کمک می‌کند، درحالی که وجود اسید آزلائیک در مرطوب‌کننده شما به شفاف‌سازی پوست و کاهش چربی اضافی پوست کمک می‌رساند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو   

منبع: lovelyskin

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو