بیماری چشمی مرتبط با سن با افزایش خطر کووید19 مرتبط است
24 دی 1401 ساعت: 18:10از روزهای اولیه همه‌گیری کووید19، پزشکان به افراد مبتلا به برخی مشکلات مزمن سلامتی، مانند دیابت نوع 2 و چاقی هشدار داده‌اند که با خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت‌های شدید کروناویروس مواجه هستند. اما یک اختلال چشمی مرتبط با افزایش سن وجود دارد که ممکن است نگران‌کننده‌تر باشد: دژنراسیون ماکولا وابسته به سن.
برخی تحقیقات نشان داده‌اند که این بیماری با 25 درصد بیشتر خطر ابتلا به کووید19 شدید مرتبط است، حتی بیشتر از افزایش خطر مشاهده شده در دیابت نوع 2 یا چاقی.

دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن، در نتیجه آسیب به بخشی از شبکیه به نام ماکولا است. دو نوع وجود دارد: خشک و مرطوب، شکل نادرتر و پیشرفته‌تر این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که رگ‌های خونی به طور غیرطبیعی خون و سایر مایعات را به ماکولا نشت می‌کنند.

ژنتیک ممکن است به توضیح ارتباط بین دژنراسیون ماکولا وابسته به سن و عفونت‌های شدید کروناویروس کمک کند. دانشمندان کشف کردند که جهش در ژن (PDGFB) که در تشکیل رگ‌های خونی و آسیب دیدن این عروق در دژنراسیون ماکولا وابسته به سن نقش دارد، همچنین یک عامل خطر برای عفونت‌های شدید کووید19 است.

برای این تحقیق، دانشمندان داده‌های ژنتیکی ده‌ها هزار نفر از جمله بیش از 16000 فرد مبتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن را بررسی کردند. بیش از 5000 بیمار بدخیم کووید19 که دستگاه تنفس مصنوعی را استفاده کرده‌اند یا فوت کرده‌اند. تقریباً 10000 نفر که کووید19 داشتند و در بیمارستان بستری شدند. 

نزدیک به 40000 نفر که تست کرونای آنها مثبت بوده است. این تجزیه و تحلیل همچنین شامل بیش از سه میلیون نفری بود که کووید19 نداشتند. این مجموعه داده‌های بزرگ به دانشمندان اجازه داد تا به دنبال روابط بالقوه بین جهش‌های ژنتیکی، دژنراسیون ماکولا وابسته به سن و کووید19 باشند.

تیم مطالعه نتیجه گرفت که رشته ژنتیکی مشترک بین دژنراسیون ماکولا وابسته به سن و کووید19 شدید نشان می‌دهد که درمان‌های آینده که ژن PDGFB را هدف قرار می‌دهند ممکن است روزی به کاهش شدت عفونت‌های کروناویروس به ویژه در افراد مسن کمک کند.

دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن منجر به وضعیتی می‌شود که به عنوان از دست دادن بینایی مرکزی شناخته می‌شود یا مشکل در تمرکز بر چیزهایی که مستقیماً در جلو هستند. اگرچه باعث نابینایی کامل نمی‌شود، اما می‌تواند دیدن چهره‌ها و مدیریت طیف گسترده‌ای از وظایف روزانه مانند رانندگی و خواندن را دشوار کند.

شایع‌ترین عوامل خطر برای این بیماری سن بالا، سابقه خانوادگی، سیگار کشیدن است. ترک سیگار، ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و مدیریت خوب کلسترول و فشار خون می‌تواند به پیشگیری از این بیماری کمک کند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو