منابع پروتئینی بازگشت وزن را کاهش می‌دهند!
18 دی 1401 ساعت: 20:10بازگشت وزن به قبل از رژیم لاغری یکی از مشکلات شایع در این زمینه است و بسیاری از افراد نمی‌توانند تناسب اندام را برای مدت طولانی حفظ کنند. اما نکته مهم اینکه پروتئین‌ها نقش مهمی دارند و علاوه بر ایجاد احساس سیری طولانی، می‌تواند احتمال تغییر وزن پس از دوران رژیم را کاهش دهند.

پروتئین‌‌ها، درشت‌مغذی‌‌های مهمی هستند که نقش کلیدی در تامین انرژی و حفظ سلامت عمومی به‌خصوص طی دوران رژیم لاغری دارند. مصرف منابع پروتئین راهکار عالی برای احساس سیری طولانی‌تر بین وعده‌های غذایی و تسهیل کاهش وزن صحیح است. پروتئین‌ها به حفظ توده عضلانی کمک می‌کنند و در عین‌حال اشتها را کاهش می‌دهند که در نتیجه مانع از پرخوری یا تمایل به خوراکی‌های ناسالم خواهد بود. به علاوه، محققان دریافته اند که رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا باعث تحریک بیشتر متابولیسم می‌شوند که این حالت زمینه‌ساز سوخت‌وساز کالری بیشتر هنگام استراحت است. 

 

پروتئین‌ها حاوی اسیدهای‌ آمینه ضروری هستند که برای عملکرد مطلوب بدن به‌خصوص ترمیم و رشد بافت‌‌ها ضروری هستند. طی دوران رژیم، دریافت کافی پروتئین برای جلوگیری از تحلیل عضلانی اهمیت دارد. کاهش دریافت کالری برای کاهش وزن منجر به تجزیه بافت پروتئین‌های عضلات می‌شود اما مصرف کافی پروتئین‌ها از طریق منابع غذایی می‌تواند به جبران این وضعیت کمک کند. در چنین شرایطی بدن نیاز خود را دریافت می‌کند و نیازی به تامین انرژی از پروتئین‌ عضلات ندارد.

 

علاوه بر حفظ توده عضلانی در دوران رژیم لاغری، دریافت کافی پروتئین از طریق تغذیه موجب سوخت‌وساز بیشتر چربی نیز می‌شود. این تاثیر از آنجاست که سطح بالاتر پروتئین‌های غذایی با افزایش تحریک هورمون‌های سیری موجب کاهش ترشح هورمون‌های گرسنگی می‌شود. در نتیجه فرد زودتر احساس سیری می‌کند و این حالت مدت طولانی‌تری حفظ می‌شود و به‌جای توده عضلانی، چربی‌های بیشتری از بین می‌روند. 

 

به‌طور کلی، منابع پروتئینی بدون کالری و چربی بالا در این دوران توصیه می‌شوند. گوشت‌ های سفید بدون چربی مانند ماهی منابع خوبی هستند. البته گوشت قرمز بدون چربی‌های اضافی نیز برای تامین پروتئین کافی و آهن موردنیاز بدن توصیه می‌شود. تخم‌مرغ منبع غنی از پروتئین است که باید در هنگام طبخ از افزودن روغن و کره پرهیز کرد. شیر نیز حتما باید در رژیم غذایی جای گیرد. 

 

گرچه حبوبات و بسیاری دیگر از خوراکی‌های گیاهی نیز منابع غنی از پروتئین هستند اما ارجحیت منابع پروتئین حیوانی نسبت به پروتئین گیاهی از آنجاست که منابع پروتئین حیوانی مجموعه‌ای از اسیدهای آمینه ضروری و غیرضروری دارند که برای سلامت انسان مهم هستند. همچنین این منابع نیاز بدن به ویتامین‌ها و املاح مانند منیزیوم، پتاسیم، فسفر و بسیاری دیگر از ریزمغذی‌ها را تامین می‌کنند که برای سلامت سیستم ایمنی بدن ضروری هستند. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:Pressesante.fr

6 توصیه برای موفقیت در رژیم 

5 ترفند تغذیه‌ای برای مبارزه با افسردگی فصلی​​​
بهترین ها برای حفظ سلامت ریه‌ها​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو