چرا اقدامات زیبایی نمی‌توانند جایگزینی برای روتین مراقبت از پوست باشند؟
4 دی 1401 ساعت: 14:10این روزها بعضی افراد تصور می‌کنند که اقدامات زیبایی تخصصی که داخل مطب متخصصان پوست‌ومو انجام می‌گیرند، می‌توانند آنها را از پیگیری روتین مراقبت از پوست معاف کنند. اما واقعیت این است که حتی اگر بهترین روندهای زیبایی را هم دنبال کنید، همچنان پیگیری جدی و کامل روتین مراقبت از پوست باید اولین اولویت‌ شما برای محافظت از سلامتی پوست باشد. 

خیلی‌ها از من می‌پرسند که چرا پوست با افزایش سن تا این حد تغییر می‌کند و من هم دو پاسخ مهم برای این سوال دارم: اول این‌که همه این تغییرات به عملکرد سلول‌های پوست ما بستگی دارد، درحالی که این عملکردها به‌مرور زمان تضعیف می‌شوند. دوم هم این‌که این تغییرات درواقع بازتابی از کیفیت و جدیت روتین مراقبت از پوست ما هستند. 

 

جوان‌سازی پوست با اقدامات زیبایی 


بنابراین آیا روندهای زیبایی تخصصی می‌توانند تغییرات مرتبط با پیری پوست را معکوس کنند؟ این روندهای زیبایی از چند جهت وارد عمل می‌شوند:

 

  • ریلکس یا آرام کردن عضله‌های بیش‌فعال صورت با تعدیل‌کننده‌های عصبی مثل بوتاکس/دیسپورت. 
  • جبران کردن حجم ازدست‌رفته صورت با کمک پُرکننده‌های بافت نرم یا تزریق چربی. 
  • بازسازی مجدد پوست (برای مقابله با آسیب‌های خورشیدی، چین‌وچروک‌ها و جوشگاه‌ها) با کمک لایه‌برداری لیزری یا دیگر روش‌ها. 
  • کشیدن پوست‌های شُل‌شده با کمک جراحی لیفتینگ یا روش‌های سفت‌سازی غیرتهاجمی برای پوست. 

 

درحالی که شاید افراد جوان‌تر به‌طور همزمان به همه این مراحل چهارگانه نیاز نداشته باشند، اما گاهی اوقات لازم است که به‌مرور زمان همه این مراحل چهارگانه را دنبال کنند تا جلوه ظاهری صورتشان به بهترین حالت ممکن برسد. 

 

نتایج این روش‌های کمتر تهاجمی با تنظیم یک روتین مراقبت از پوست باکیفیت و کامل به سطح بهتری می‌رسند. اما همه این افراد خیلی زود متوجه می‌شوند که روندهای زیبایی تخصصی به‌تنهایی کافی نیستند و اگر برای حفظ نتایج حاصل‌شده از آنها هیچ کاری انجام نگیرد، این نتایج کم‌کم کاهش می‌یابند و بهبودی‌های مشاهده‌شده هم از بین می‌روند. 

 

به همین دلیل هم من به‌عنوان یکی از متخصصان پوست‌ومو توصیه می‌کنم که بازسازی پوست با کمک یک روتین مراقبت از پوست باکیفیت و کامل را کاملا جدی بگیرید. اگر روتین طراحی‌شده واقعا کامل و باکیفیت باشد، تکثیر و تقسیم سلولی پوست صورت را به سطح خوبی می‌رساند و وضعیت رنگدانه‌های پوستی را هم به‌خوبی کنترل می‌کند. تحریک پوست برای ساختن کلاژن و الاستین هم از دیگر مزیت‌های همیشگی و مداوم یک روتین باکیفیت برای مراقبت از پوست است. 

 

جعبه‌ابزار بازسازی پوست

 

یک روتین باکیفیت و کامل برای مراقبت از پوست باید شامل محصولات حاوی ترکیبات زیر باشد:

 

  1. رتینوئیدها: این ترکیبات به افزایش تقسیم و تکثیر سلولی در پوست کمک می‌کنند، وضعیت رنگدانه‌های پوست را بهتر می‌کنند و نقش مثبتی در افزایش ساختن کلاژن و الاستین دارند.
  2. آنتی‌اکسیدان‌ها: این ترکیبات از سلول‌های پوست در برابر حملات دائمی مرتبط با آلودگی‌های زیست‌محیطی، دود سیگار، پرتوهای فرابنفش خورشیدی و دیگر نورهای آسیب‌زا محافظت می‌کنند. 
  3. اسیدهای آلفا-هیدروسی و اسیدهای پلی‌هیدروکسی:‌ این ترکیبات برای کمک به لایه‌برداری ملایم و ارتقای تکثیر و تقسیم سلولی در پوست مهم هستند، درحالی که نفوذ ترکیبات مراقبت از پوست به درون بافت پوست را هم بهتر می‌کنند. 
  4. ضدآفتاب‌های وسیع‌الطیف: این محصولات که می‌توانند حاوی اکسیدهای آهن، آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد معدنی فعال باشند، از پوست در برابر پرتوهای فرابنفش خورشیدی UVA و UVB محافظت می‌کنند. 

 

نویسنده: دکتر سوزان اوباگی (متخصص پوست‌ومو) 
ترجمه: ندا احمدلو   

منبع: dermstore

 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو