علائم رایج کووید19 در حال حاضر
3 دی 1401 ساعت: 07:10تقریباً سه سال است که ویروس کرونا در جریان همه‌گیری کووید19 به انواع مختلفی تبدیل شده است، در حالی که واکسیناسیون و عفونت قبلی تجربیات ما را در مورد این بیماری تغییر داده است. با گذشت زمان، علائم اصلی کووید19 نیز تغییر کرده است.
بر اساس آخرین تجزیه و تحلیل، علائم عفونت با نوع غالب اومیکرون اغلب شبیه علائم سرماخوردگی و آنفولانزا است. برخی از علائم کروناویروس که در نوع دلتا غالب بودند، اکنون در لیست پایین‌تر هستند. این علائم که در حال حاضر کمتر رایج هستند شامل از دست دادن بویایی، تنگی نفس و تب می باشد.

10 علامت برتر کووید19

اینها رایج‌ترین اثرات سلامتی است که توسط مشارکت‌کنندگانی که آزمایش کووید19 مثبت داشتند برایشان ثبت شده است.

1. گلودرد

2. آبریزش بینی

3.گرفتگی بینی

4. عطسه کردن

5. سرفه بدون خلط

6. سردرد

7. سرفه همراه با خلط

8. صدای خشن

9. درد و درد عضلانی

10. تغییر حس بویایی

عطسه و آبریزش بینی که قبلاً تصور می‌شد ارتباطی با کووید19 ندارد، اکنون علائم غالب هستند و توجه کنید که عطسه یک راه کلیدی برای انتشار ویروس است.

 سعی کنید تمام سرفه‌ها و عطسه‌ها را با دستمال یا داخل آرنج خود بپوشانید تا انتشار قطرات به حداقل برسد. و از دست زدن به چشم‌ها، بینی و دهان خود تا زمانی که دست‌هایتان را نشویید، خودداری کنید.

چرا علائم برتر کووید19 تغییر کرده است؟

دلیل تغییرات علائم احتمالا "چند عاملی" است و شامل توانایی ویروس برای تکامل به منظور به حداکثر رساندن انتقال و سطوح بالاتر ایمنی در جمعیت به دلیل واکسیناسیون و عفونت قبلی است.

از آنجایی که علائم اومیکرون تمایل دارد علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا را تقلید کند، ممکن است افراد مشکوک به ابتلا به کووید19 نباشند. حتی علائم خفیف، رایج و شبیه سرماخوردگی می‌تواند ناشی از کووید19 باشد، بنابراین اگر افراد حتی علائم تنفسی خفیف را تجربه کردند، حتی اگر واکسینه شده باشند، باید برای ویروس آزمایش شوند.

توجه کنید که همه‌گیری تمام نشده است و برای جلوگیری از عفونت مردم باید در صورت احساس بیماری از محیط‌های شلوغ سرپوشیده اجتناب کنند و  ماسک بزنند. این اقدامات همچنین محافظت در برابر سایر میکروب‌ها، مانند میکروب‌هایی که باعث آنفولانزا و ویروس سنسیشیال تنفسی می‌شوند را فراهم می‌کند.

تقویت‌کننده جدید دو ظرفیتی کووید19 را دریافت کنید. اگرچه ممکن است محافظت کامل در برابر عفونت در برابر برخی از زیرمجموعه‌های جدیدتر اومیکرون را ایجاد نکند، به محافظت در برابر بیماری‌های جدی، بستری شدن در بیمارستان و مرگ کمک می‌کند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth 
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو