در دوران شیوع کروناویروس
اگر ماسک می‌زنید، اصلا آرایش نکنید!
11 اردیبهشت 1399 ساعت: 01:2هر ماده آرایشی که با ماسک تماس داشته باشد، ظرفیت ماسک برای ایستادگی در برابر ریزقطرات را ضعیف می‌کند، بنابراین استفاده از رژلب، رژگونه، فونداسیون و حتی ضدآفتاب‌ رنگی همزمان با استفاده از ماسک ممنوع است.

در محیط‌های پزشکی که احتمال انتقال بیماری بیشتر از محیط‌های عادی است، بسیاری از اعضای کادر درمانی و پزشکی، قاعده مهمی را رعایت می‌کنند تا بتوانند لایه دفاعی موثری در برابر ریزقطرات آلوده به عوامل بیماری‌زا داشته باشند. این قاعده به آنان می‌گوید که قبل از پوشیدن ماسک جراحی یا ماسک N95 حتما آرایش خودشان را پاک کنند یا این‌که اساسا در دوران شیوع کرونا از ماسک استفاده نکنند.

 

یکی از دلایل جدی گرفتن این قاعده توسط کادر درمانی و پزشکی، مراقبت از خود ماسک‌های جراحی و N95 است که همچنان بسیاری از کشورها با کمبود آن مواجه هستند.

 

دکتر آنه لیو، متخصص بیماری‌های عفونی در بیمارستان استنفورد می‌گوید: «به‌محض آغشته شدن ماسک‌ها به ترکیبات آرایشی، ماسک‌ها را باید آلوده‌شده و غیرقابل استفاده حساب کرد. این درحالی است که اعضای بعضی از کادرهای درمانی و پزشکی به‌دلیل کمبود ماسک مجبور هستند که ماسک‌های جراحی و N95 را با هدف استفاده دوباره ضدعفونی کنند.»

 

حتی بعضی از مردم عادی هم که در خیابان‌ها و محیط‌های عمومی دیگر ماسک N95 می‌زنند، هر روز از همان ماسک استفاده می‌کنند و بسیاری از آنها همچنان استفاده از لوازم آرایشی را کنار نگذاشته‌اند، درحالی که نمی‌دانند چنین کاری باعث آلودگی ماسک می‌شود.

 

به‌گفته دکتر لیو، «در بعضی کشورها ماسک‌های N95 با هدف استریلیزه کردن برای استفاده مجدد جمع‌آوری می‌شوند، اما اگر ذره‌ای ترکیبات آرایشی روی آنها باشد، ما آنها را آلوده‌شده و غیرقابل استفاده تلقی می‌کنیم، به طوری که حتی با استریلیزه کردن هم قابل استفاده نیستند.»

 

دکتر کاساندرا پیِرِ، متخصص بیماری‌های عفونی در مرکز پزشکی بوستون هم می‌گوید که استفاده از لوازم آرایش زیر ماسک حتی می‌تواند به پارچه ماسک آسیب برساند و اثربخشی ماسک برای محافظت در برابر عوامل بیماری‌زا را ضعیف کند. به‌گفته این متخصص، «آرایش باعث کثیف شدن ماسک‌های جراحی، ماسک‌های پارچه‌ای و ماسک‌های N95 می‌شود و در ادامه می‌تواند قابلیت تصفیه هوای این ماسک‌ها را هم تخریب کند. شما باید از خودتان را در مقابل همه عوامل بیماری‌زای احتمالی موجود در هوا محافظت کنید، درحالی که با آرایش کردن قطعا راندمان این ماسک‌ها برای محافظت از خودتان را کاهش می‌دهید».

 

دکتر پیِرِ می‌گوید: «هر ماده آرایشی که با ماسک تماس داشته باشد، ظرفیت ماسک برای ایستادگی در برابر ریزقطرات را ضعیف می‌کند، بنابراین استفاده از رژلب، رژگونه، فونداسیون و حتی ضدآفتاب‌ رنگی همزمان با استفاده از ماسک ممنوع است.

 

علاوه بر این‌ها، مردانی که پس از اصلاح صورت از محصولات افترشیو استفاده می‌کنند و سپس ماسک می‌زنند، اثربخشی ماسک را کمتر می‌کنند، بنابراین محصولات مراقبت از پوست مانند کرم ضدآفتاب و لوسیون‌های بر پایه کرم و غلیظ هم می‌توانند به بافت ماسک‌ها بچسبند و ظرفیت محافظتی آنها را کاهش بدهند.

 

اگر مجبور به استفاده از محصولات مراقبت از پوست هستید، باید به اندازه‌ای بین استفاده از این محصولات و ماسک زدن فاصله بیندازید که محصول مورد نظر کاملا جذب پوست شود. اگر انگشت خودتان را روی پوست کشیدید و بخشی از کرم یا لوسیون به انگشت شما چسبید، یعنی هنوز برای ماسک زدن آماده نیستید.

 

به‌گفته دکتر پیِرِ، استفاده از محصولات مراقبت از پوست و محصولات آرایشی برای ناحیه بالاتر از بینی ایرادی ندارد، خصوصا اگر این کار با اعتماد‌به‌نفس کسی یا بهبود خلق‌وخوی او ارتباط داشته باشد. پس اگر اصرار دارید، همچنان می‌توانید از محصولات آرایشی برای چشم‌ها و ابروها استفاده کنید، اما با گونه‌ها و لب‌ها در این مدت هیچ کاری نداشته باشید.

 

ترجمه: راضیه فیضی

منبع: Allure

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو