در شرایط آلودگی هوا منابع غذایی ویتامین C بخورید!
26 آذر 1401 ساعت: 09:9واضح است که هوایی که تنفس می‌کنیم، به درجات خطرناکی از آلودگی هوا رسیده است. حتی کسانی که هیچ نوع مشکل تنفسی خاصی ندارند هم ممکن است در این شرایط با بعضی از مشکلات مواجه شوند. به‌گفته یکی از متخصصان تغذیه، ریه‌ها درواقع اولین مکانیسم بدن هستند که تحت تاثیر آلودگی هوا قرار می‌گیرند و قوی‌ترین ویتامینی که می‌تواند با مشکلات ریوی مبارزه کند، ویتامین C است. 

در ادامه این مطلب، بهترین مواد غذایی در شرایط آلودگی هوا را به شما معرفی می‌کنیم که عمدتا جزو بهترین منابع حاوی ویتامین C هستند. 

 

1. زردچوبه 

زردچوبه به دلیل خواص ضدالتهابی ویژه‌اش مشهور است. این شهرت قابل توجه به ماده‌ای با نام کورکومین ارتباط دارد. کورکومین به محافظت از ریه‌ها در برابر اثرات سمی آلاینده‌ها کمک می‌کند. بنابراین، استفاده از زردچوبه می‌تواند مشکلاتی مانند سرفه و تحریکات ریوی ناشی از آلودگی هوا را تسکین دهد. برای دریافت بهترین اثربخشی زردچوبه بهتر است که این ماده را با شیر گرم مخلوط کنید و هر شب بنوشید. 

 

2. اسفناج 

اسفناج حاوی بتاکاروتن، زیگزانتین، لوتئین و کلروفیل است که همگی نقش مثبتی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارند. رنگ سبز اسفناج از کلروفیل نشات می‌گیرد که نوعی آنتی‌اکسیدان قوی و دارای خواص ضد جهش‌زایی است، درحالی که خاصیت ضدسرطانی قابل توجهی هم برای ریه‌ها دارد. وجود منیزیم در اسفناج هم به تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر آلودگی هوا کمک می‌رساند. تسکین التهابات ریوی و فشارهای ناشی از آلودگی هوا در کنار افزایش گردش هوا در ریه‌ها از مزیت‌های منیزیم و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در اسفناج است. 

 

3. کلم بروکلی 

بسیاری از متخصصان تغذیه بر این باورند که افزودن کلم بروکلی به رژیم غذایی روزانه برای مبارزه با اثرات نامطلوب آلاینده‌ها ضروری است. یافته‌های علمی دانشگاه جانز هاپکینز هم نشان می‌دهد که مصرف بروکلی به دفع سموم مرتبط با آلودگی هوا از بدن کمک می‌کند. این اثربخشی قابل توجه به وجود سولفورافان در کلم بروکلی برمی‌گردد که نوعی ترکیب ضدسرطان است. این ماده به دفع ترکیبات سرطان‌زایی مانند بنزن از طریق روده‌ها کمک می‌رساند. وجود ویتامین C زیاد در کلم بروکلی هم به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. بتاکاروتن و دیگر ترکیبات آنتی‌اکسیدانی غنی هم اهمیت تغذیه‌ای کلم بروکلی را در روزهای آلودگی هوا افزایش می‌دهند. 

 

4. گوجه فرنگی 

گوجه فرنگی سرشار از بتاکاروتن، ویتامین C و لیکوپن است که همگی به کاهش التهاب در مسیرهای تنفسی کمک می‌کنند و احتمال بروز حملات آسم و دیگر مشکلات تنفسی را کاهش می‌دهند. لیکوپن موجود در گوجه فرنگی از چند جنبه برای سلامت شما اهمیت دارد. درواقع، این ماده هم سطح رادیکال‌های آزاد را در بدن متعادل می‌کند و هم از بدن در برابر مشکلات تنفسی و دیگر مشکلات و بیماری‌ها محافظت می‌کند. یکی از مزیت‌های بتاکاروتن موجود در گوجه فرنگی، کاهش سرعت روندهای پیروی در ساختار ریه‌ها است. مطالعه منتشر شده در European Respiratory Journal نشان می‌دهد بزرگسالانی که روزانه بیشتر از 2 عدد گوجه فرنگی می‌خورند، سرعت افت عملکردهای طبیعی ریه های شان بیشتر کاهش پیدا می کند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: ndtv

9 فایده باورنکردنی گل‌کلم که شاید نشنیده‌اید! 

با خوردن چند عدد بادام در روز، چه اتفاقی در بدن می‌افتد؟!​​​
اگر هر روز نان بخورید، چه اتفاقی برای بدن‌تان می‌افتد؟​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو