چطور بدنمان در سرما کم‌آب نشود؟
8 آذر 1401 ساعت: 07:9کم‌آب شدن بدن در روزهای سرد سال بیشتر از روزهای گرم سال اتفاق می‌افتد زیرا معمولا تمایل افراد برای نوشیدن آب ساده با سرد شدن هوا کمتر می‌شود. کم‌آبی بدن می‌تواند باعث اختلال در متابولیسم، افزایش حس خستگی و خواب‌آلودگی و همچنین تشدید تحریک‌پذیری عصبی شود.

از این‌رو، در ادامه این مطلب با راه‌هایی ساده برای پیشگیری از کم‌آبی بدن در سرما آشنا خواهیم شد که به ترتیب عبارتند از: 

 

1. صبح‌ها بلافاصله بعد از بیدار شدن آب بنوشید 

یکی از راه‌های پیشگیری از کم‌آبی بدن در سرما، این است که شب‌ها قبل از خواب حتما یک بطری آب بالای سرتان بگذارید و صبح‌ها بلافاصله بعد از بیدار شدن، آب این بطری هم‌دما با محیط را بنوشید. آبرسانی به بدن در ساعات اولیه روز می‌تواند به بهبود متابولیسم بدن کمک کند و باعث پیشگیری از پرخوری در طول روز شود. تحقیقات نشان داده‌اند که اگر شما در سه نوبت صبح، ظهر و عصر، آبرسانی مناسبی به بدن داشته باشید، حتما اشتهای کاذبتان سرکوب خواهد شد و به این ترتیب جلوی ریزه‌خواری شما در طول روز هم گرفته می‌شود. 

 

اگر می‌خواهید بدنتان در روزهای سرد سال کم‌آب نشود، می‌توانید با یک برنامه‌ریزی ساده، ساعات نوشیدن آب را به این صورت تنظیم کنید: 1 لیوان آب بلافاصله بعد از بیدار شدن، 1 لیوان آب حدود 1 ساعت قبل از هر وعده غذایی (مانند ناهار و شام)، 1 لیوان آب همراه با میان‌وعده‌ها و 1 لیوان آب حدود 2 ساعت قبل از خواب. 

 

2. بطری آب­تان را خالی کنید 

شما باید برای پیشگیری از کم‌آبی بدن در روزهای سرد سال، حداقل 1 تا 1.5 لیتر آب در طول روز مصرف کنید. به این منظور می‌توانید 2 عدد بطری آب 500 تا 750 میلی‌لیتری را در نظر بگیرید و سعی کنید از صبح که بیدار می‌شوید تا حدود 2 ساعت قبل از خواب شبانه، آب هر دوی این بطری‌ها را بنوشید. نوشیدن آب کافی در طول روز می‌تواند با دفع سدیم اضافی از بدن باعث کاهش فشار خون و بهبود عملکرد کلیه‌ها شود. از طرف دیگر، نوشیدن آب کافی در طول روزهای سرد سال به بهبود گردش خون و تنظیم دمای بدن هم کمک می‌کند و باعث می‌شود که شما کمتر احساس سرما داشته باشید. 

 

3. دمای آب را تغییر دهید 

بعضی افراد به دلیل سرد بودن آب در روزهای سرد سال، تمایلی به مصرف آن نشان نمی‌دهند و با این کار باعث کم‌آبی بدن­شان می‌شوند. بعضی دیگر از افراد هم در هوای سرد، تمایلی به نوشیدن آب ساده ندارند. از این‌رو اگر شما هم جزو این گروه از افراد هستید، می‌توانید دمای آب را تغییر دهید؛ مثلا به‌جای نوشیدن آب سرد، بطری آب را در دمای محیط قرار دهید تا سرمای آب کاهش پیدا کند. اگر هم با طعم ساده آب مشکل دارید، می‌توانید 1 تا 2 تکه میوه فصل مانند پرتقال، نارنگی، کیوی یا حتی برش‌هایی از خیار را داخل بطری آب بیندازید. افزودن یک تکه زنجبیل تازه به بطری آب هم می‌تواند علاوه بر تغییر دادن طعم آب باعث افزایش خاصیت ضدالتهابی آب شود و همچنین دمای بدن شما را در روزهای سرد سال نیز افزایش دهد. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: everydayhealth

4 خوراکی‌ که به داشتن خواب بهتر کمک می‌کند! 

بعد از مسمومیت غذایی چه بخوریم؟​​​
بهترین دمنوش‌ها برای بهبود سرماخوردگی​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو