چاقی چه خطراتی برای سلامتی به وجود می‌آورد؟
29 آبان 1401 ساعت: 10:8چاقی یک عامل خطر برای بسیاری از شرایط سلامتی است و درمان‌های کنونی آن شامل محدود کردن کالری مصرفی، جراحی و استفاده از داروهاست با این حال تعداد افراد مبتلا به چاقی در جهان همچنان در حال افزایش است.
به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، بر اساس منبع معتبر سازمان جهانی بهداشت (WHO)، در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۱.۹ میلیارد بزرگسال در سراسر جهان اضافه وزن داشتند و از این تعداد، ۶۵۰ میلیون نفر مبتلا به چاقی بودند.

همچنین شیوع چاقی در سراسر جهان بین سال های ۱۹۷۵ تا ۲۰۱۶ میلادی سه برابر شده است. در ایالات متحده، بیش از ۴۰ درصد از بزرگسالان دارای چاقی هستند و در بریتانیا نیز بیش از یک چهارم با این عارضه زندگی می کنند.

چاقی برای سلامتی مضر است. به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC)، برخی از خطرات چاقی عبارتند از:

* افزایش مرگ و میر (خطر مرگ) به هر دلیلی

* فشار خون بالا

* کلسترول بد (LDL) بالا، کلسترول خوب (HDL) پایین یا سطوح بالای تری گلیسیرید

* دیابت نوع دو

* بیماری های قلبی-عروقی

* سکته مغزی

* آرتروز

* آپنه خواب و مشکلات تنفسی

* بسیاری از انواع سرطان

به گفته متخصصان، با توجه به پیامدهای وخیم چاقی از نظر بیماری های همراه و مرگ و میر، این یافته های اپیدمیولوژیک به روز، نیاز به اقدامات هماهنگ از سوی دولت های محلی و منطقه ای، جامعه علمی، بیماران و همچنین صنعت مواد غذایی به طور یکسان دارد. متخصصان خواستار تلاش‌های هماهنگ بین‌المللی برای مبارزه با همه‌گیری چاقی مشابه با موارد مورد استفاده در برابر همه گیری کووید۱۹ شدند.

چرا چاقی در حال افزایش است؟

افزایش سرانه مواد غذایی، افزایش در دسترس بودن و بازاریابی غذاها و نوشیدنی های پرکالری، حجم بیشتر غذا، جایگزینی فعالیت های بدنی اوقات فراغت با فعالیت های کم تحرک مانند تماشای تلویزیون و استفاده از وسایل الکترونیکی، ناکافی بودن خواب و استفاده از داروهایی که باعث افزایش وزن می شوند، در این مورد نقش دارند.

یکی از متخصصان آمریکایی در این مورد گفت: دلایل چاقی چند عاملی است. مطمئناً ژنتیک نقش دارد. تکامل هم یک فرآیند بسیار کند است اما می تواند نقشی در این زمینه ایفا کند. او توضیح داد: در درجه اول، چاقی می تواند ناشی از تغییر رژیم غذایی ما به سمت غذاهای پرانرژی تر، سبک زندگی کم تحرک و عوامل محیطی مانند شهرنشینی باشد.

چاقی فقط در بزرگسالان در حال افزایش نیست و تعداد کودکان مبتلا به چاقی به طرز نگران کننده ای افزایش یافته است. در سراسر جهان، تعداد کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی از سال ۱۹۷۵ میلادی ۱۰ برابر شده است. اگر این روند ادامه یابد، به زودی ممکن است تعداد کودکان مبتلا به چاقی بیشتر از کودکان کم وزن باشد. این موضوع نگران کننده است، زیرا چاقی در دوران جوانی فرد را مستعد بسیاری از مسائل سلامتی می کند.

یک متخصص اطفال در این باره گفت: هرچه کودک در زمان ابتلا به چاقی کم‌سن‌تر باشد، احتمال ابتلا به مشکلات سلامتی در بزرگسالی بیشتر می‌شود. علاوه بر این، هر چه کودک زودتر از چاقی رنج می برد، مشکلات سلامتی نیز زودتر شروع می شود. این مشکلات سلامتی ممکن است شامل بیماری کبد چرب، آپنه خواب، دیابت نوع دو، آسم، بیماری قلبی عروقی، کلسترول بالا، اختلال در تعادل و مشکلات ارتوپدی باشد.

کودکان مبتلا به چاقی احتمالاً تا نوجوانی و حتی بزرگسالی به روند چاقی خود ادامه می دهند. بر اساس یک تجزیه و تحلیل از مطالعات موجود، ۵۵ درصد از کودکان چاق در دوران نوجوانی چاقی خواهند داشت و ۸۰ درصد از آن نوجوانان نیز همچنان در بزرگسالی مبتلا به چاقی خواهند بود.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، با این حال، همان تجزیه و تحلیل اشاره می کند که از بزرگسالان مبتلا به چاقی، ۷۰ درصد چاقی در دوران کودکی نداشتند بنابراین هدف قرار دادن چاقی کودکان بعید است مشکل چاقی بزرگسالان را حل کند.

چاقی یک مشکل جهانی است. این عارضه خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را افزایش می دهد و برای بسیاری منجر به ابتلا به بیماری های طولانی مدت می شود. چاقی همچنین منجر به ایجاد هزینه های شخصی و اجتماعی بسیار زیادی می‌شود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو