موخوره چیست و چه انواعی دارد؟
19 آبان 1401 ساعت: 20:8بیشتر ما با موخوره آشنا هستیم و بسیاری از ما می‌ترسیم که مبادا به موخوره دچار شویم! اما چرا این اتفاق تا این اندازه برای ما نگران‌کننده است؟ اساسا موخوره چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا موخوره هم می‌تواند انواع متفاوتی داشته باشد یا فقط با یک نوع موخوره مواجه هستیم؟ 

موخوره چیست؟

 

موخوره درواقع همان دوشاخه‌شدگی یا تقسیم‌شدگی انتهای بیرونی موها است که اغلب در نگاه اول به‌سختی می‌توان آن را تشخیص داد. اگر انتهای بیرونی موهای شما به دو، سه یا چهار تکه نازک‌تر و کوچک‌تر تقسیم شوند، یعنی موهای شما به موخوره مبتلا شده‌اند. 

 

موخوره یکی از انواع آسیب‌های طبیعی برای موها است و درنتیجه هیچ انسانی به‌راحتی نمی‌تواند از مواجهه با این مشکل دور بماند، اما رعایت اصول بهداشتی و مراقبتی اولیه برای نگهداری موها می‌تواند شکل‌گیری موخوره را تا حدود زیادی محدود کند. 

 

انواع موخوره

 

شاید از شنیدن این نکته تعجب کنید اما موخوره فقط به یک نوع محدود نمی‌شود، بلکه ما با انواع موخوره مواجه هستیم. نحوه شکل‌گیری هر کدام از انواع موخوره هم به ما می‌گوید که چرا انتهای بیرونی موها شکافته شده است. در ادامه انواع موخوره را برای شما معرفی می‌کنیم. 

 

1. موخوره دوشاخه و رایج 

 

رایج‌ترین و شایع‌ترین نوع موخوره همین موخوره دوشاخه است که خیلی ساده شکل می‌گیرد. این نوع از موخوره معمولا به‌علت تماس موها با حرارت شدید یا استفاده افراطی از رنگ‌های شیمیایی و محصولات شیمیایی مخصوص موها به‌وجود می‌آید. 

 

2. موخوره ریز 

 

موخوره ریز نشان‌دهنده مشکلات خاصی در موها است و مقابله با آن هم سخت‌تر خواهد بود. موخوره ریز در اغلب موارد به‌دلیل کمبود رطوبت در موها و کم‌آبی تارهای مو به‌وجود می‌آید. تشخیص این نوع از موخوره به‌دلیل ریز بودن شکاف‌های ایجادشده در تارهای مو سخت‌تر است، اما درنهایت به ما هشدار می‌دهد که موها فورا به آبرسانی نیاز دارند. 

 

3. موخوره به شکل پَر 

 

این نوع از موخوره شکاف‌های زیادی را در موها به‌وجود می‌آورد که باعث می‌شود موها شبیه به پَر به نظر برسند، درحالی که نوک بیرونی موها را هم دوشاخه می‌کند. موخوره به شکل پَر معمولا به علت تضعیف فولیکول‌های مو شکل‌ می‌گیرد که خود این مشکل هم به خاطر تجمع محصولات مراقبت از مو در پوست سر و تارهای مو ایجاد می‌شود. پس کسانی که دچار این نوع از موخوره می‌شوند، باید مراقبت‌های مناسب از پوست سر را هم جدی بگیرند. 

 

4. موخوره سه‌شاخه 

 

موخوره سه‌شاخه معمولا به دلیل خشکی شدید موها و تماس بیش‌ازحد موها با حرارت زیاد و ترکیبات شیمیایی مانند رنگ‌ها به‌وجود می‌آید. این نوع از موخوره نشان می‌دهد که شما بیش‌ازحد موهای خودتان را دستکاری می‌کنید و باید مدتی به موها استراحت بدهید تا وضعیت بهتری پیدا کنند. 

 

5. موخوره درختی 

 

در موخوره درختی فقط یک طرف از تارهای مو دچار شکاف‌های متعدد می‌شوند. موخوره درختی عمدتا به دلیل کوتاه نکردن موها برای مدت‌زمان طولانی به‌وجود می‌آید. اگر سریعا به این نوع از موخوره رسیدگی نکنید و نوک‌گیری منظم موهای بلند را جدی نگیرید، باید منتظر آسیب‌دیدگی بیشتر موها باشید. با نوک‌گیری منظم موهای کوتاه و بلند به‌سادگی می‌توان از شکل‌گیری موخوره درختی جلوگیری کرد. 

 

ترجمه: ندا احمدلو  

منبع: mindbodygreen

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو