چگونه از مشکل موخوره پیشگیری کنیم؟
20 آبان 1401 ساعت: 19:8بیشتر کسانی که با مشکل موخوره مواجه می‌شوند، در استفاده از ابزارهای برقی و حرارتی برای حالت‌دهی به موها زیاده‌روی می‌کنند و قبل از به‌کارگیری این ابزارها نیز از محصولات محافظ ضدحرارتی مخصوص موها کمک نمی‌گیرند. با این‌حال، استفاده از همین محصولات ساده و البته کاهش استفاده از ابزارهای حالت‌دهنده حرارتی به‌سادگی می‌تواند احتمال شکل‌گیری موخوره را کاهش دهد. 

اگر شما هم می‌خواهید مانع از شکل‌گیری موخوره شوید،‌ می‌توانید از ترفندها و راهکارهای زیر کمک بگیرید. 

 

1. هنگام خواب شبانه نباید موهایتان خیس باشد 

 

اگر عادت دارید که در یک ساعت منتهی به خواب شبانه دوش بگیرید، حتما باید موهای‌تان را کاملا خشک کنید و بعد بخوابید. موهای خیس شدیدا آسیب‌پذیر هستند و خوابیدن با موهای خیس به‌راحتی احتمال شکل‌گیری موخوره را افزایش می‌دهد. استفاده از روبالشی ساتن یا ابریشمی هم به کاهش اصطکاک موها با بالش کمک می‌کند و احتمال آسیب‌دیدگی موها را کمتر می‌کند.

 

2. در باز کردن گره‌خوردگی موها دقت کنید 

 

کسانی که گره‌خوردگی موها را با خشونت و بی‌دقتی باز می‌کنند یا حتی بخش‌هایی از موها را پاره می‌کنند، به‌سادگی شکنندگی و آسیب‌پذیری موها را افزایش می‌دهند و باعث شکل‌گیری موخوره می‌شوند. 

 

باز کردن گره‌خورگی‌های مو هنگامی که موها خیس هستند، آسیب‌پذیری آنها را بیشتر می‌کند. بنابراین اگر موهای شما بیش‌ازحد گره می‌خورند، باید از محصولات نرم‌کننده بدون نیاز به آبکشی یا محصولات گره‌بازکن مخصوص موها کمک بگیرید. این محصولات نوعی پوشش محافظ روی موها به‌وجود می‌آورند و احتمال پارگی تارهای مو را کمتر می‌کنند. 

 

3. از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید 

 

کسانی که می‌خواهند از شکل‌گیری موخوره در قسمت‌های سالم مو جلوگیری کنند و موخوره‌های قدیمی در تارهای مو را درمان کنند، باید به مراقبت از موها با استفاده از شامپوهای آبرسان، تغذیه‌کننده و باکیفیت توجه داشته باشند. 

 

شامپوهای بدون سولفات و بدون سیلیکون به حفظ تعادل در میکروبیوم پوست سر کمک می‌کنند و نقش موثری در تقویت موها و همچنین ارتقای درخشش آنها دارند. پس از به‌کارگیری این شامپوها نیز باید از محصولات نرم‌کننده آبرسان استفاده کنید تا کیفیت محافظت از تارهای مو را به حداکثر برسانید. 

 

4. با تارهای مو با ملایمت رفتار کنید 

 

رفتار شما با موها هنگام شستن یا شانه کردن آنها همیشه باید با ملایمت همراه باشد. پس اگر از بهترین محصولات مراقبت از مو هم استفاده کنید اما این اصل مهم را جدی نگیرید، همچنان نمی‌توانید خطر آسیب‌دیدگی‌های فیزیکی مو را به صفر برسانید. 

 

هنگام شستن موها با شامپو باید پوست سر را به‌آرامی ماساژ دهید و سپس اجازه دهید که آب میان قسمت‌های مختلف موها جاری شود. فشار دادن بیش‌ازحد تارهای مو هنگام شستن یا شانه کردن آنها، احتمال آسیب‌دیدگی آنها را افزایش می‌دهد. 

 

5. از آب داغ برای شستن موها استفاده نکنید 

 

حفظ تعادل در همه مسائل مراقبت از پوست و مو، کلید طلایی برای داشتن پوست و موی سالم و شاداب است. بنابراین همان‌طور که آب داغ برای پوست صورت و بدن مناسب نیست و به‌طور کلی به پوست آسیب می‌رساند، همچنین برای موها نیز پیامدهای مخربی دارد. 

 

کم‌آبی پوست سر، ‌کاهش مواد مغذی پوست سر و موها و درنهایت ضعیف شدن و شکنندگی شدید موها از پیامدهای شستن موها با آب داغ هستند که در درازمدت به شکل‌گیری موخوره کمک می‌کنند. پس همیشه از آب ولرم مایل به خنک برای شستن موها کمک بگیرید. 

 

ترجمه: ندا احمدلو  

منبع: mindbodygreen

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو