آنچه باید در مورد نوع جدید کووید BQ.1.1 بدانید
23 آبان 1401 ساعت: 15:8به نظر می‌رسد انواع کووید19 به اندازه کافی نسبت به ویروس اصلی جهش یافته‌اند که درمان‌های خاصی دیگر بر روی آنها کار نمی‌کند. BQ.1.1 و نوع خواهر آن BQ.1 هر دو از نوادگان BA.5 هستند، با برخی جهش‌های مشابه. BA.5 مانند یک خانواده بزرگ است. در آن شما می‌توانید تنوع داشته باشید و با پیشرفت تکامل، جهش دریافت می‌کنید.
از آنجایی که این گونه‌های فرعی جدید با یکدیگر رقابت می‌کنند، یکی از آنها می‌تواند در برابر واکسن‌ها غالب‌تر و مقاوم‌تر شود، زیرا تجمع‌های زمستانی در داخل خانه ممکن است به گونه‌ها اجازه انتشار سریع‌تر بدهد.

از آنجایی که BQ.1.1 از نظر ترکیب مشابه BA.5 است، واکسن‌های تقویت‌کننده دو ظرفیتی جدید باید به همان اندازه در برابر این نوع جدید موثر باشند.

آزمایش‌های بالینی در حال انجام نشان می‌دهد که واکسن تقویت‌کننده دو ظرفیتی افزایش قابل‌توجهی در پاسخ آنتی‌بادی خنثی‌کننده اومیکرون   BA.4/BA.5 هفت روز پس از تجویز نشان می‌دهد.

آنتی‌بادی‌های تولید شده توسط واکسن همچنان این گونه‌هایی را که اکنون در حال گردش هستند، شناسایی می‌کنند. بنابراین، اگر کار مثبتی وجود داشته باشد که مردم می‌توانند انجام دهند، بیرون رفتن و دریافت تقویت کننده دو ظرفیتی است. 

این قطعاً محافظت بهتری را ارائه خواهد کرد. واکسن‌ها در کاهش بستری شدن و مرگ و میر بهتر از کاهش خطرات عفونت هستند، اما واکسن‌های تقویت کننده به روز شده همچنان بهترین ابزار موجود در برابر کووید19 است.

مطالعه‌ای نشان داد که داروهای آنتی‌بادی مونوکلونال ممکن است در برابر نوع BQ.1.1 موثر نباشد. از آنجایی که درمان‌های آنتی‌بادی مونوکلونال کووید19 در اوایل همه‌گیری ایجاد شده بودند، ممکن است در برابر انواع فرعی اومیکرون که بسیار متفاوت از سویه اصلی به نظر می‌رسند، کارایی لازم را نداشته باشند.

 چون ما هنوز هم با آن نسل اول درمان‌ها کار می‌کنیم. این توسعه نسل دوم درمان‌ها را به روشی که نیاز داریم مشاهده نمی‌کنیم. برای مبارزه عادلانه با همه‌گیری، تولیدکنندگان باید نسخه‌های به‌روز درمان را برای انواع اومیکرون بسازند.

راه ما برای خروج از این بیماری همه‌گیر این است که شمشیر را تیز نگه داریم و به طور موثر از آن استفاده کنیم. اگر کم کاری کنیم، این خطر وجود دارد که ابزارهایی را که می‌توانیم برای مبارزه با ویروس استفاده کنیم محدود کنیم و تعداد بیشتری از موارد را ببینیم.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو