علل درد کشاله ران در زنان
23 آبان 1401 ساعت: 15:8درد کشاله ران در زنان اغلب به دلیل فشار عضلانی است. با این حال بسیاری از علل احتمالی دیگر نیز وجود دارد
کشیدگی عضلات

یکی از شایع‌ترین علل درد در کشاله ران، کشیدگی عضلات است. زمانی رخ می‌دهد که یک عضله بیش از حد کشیده شود و یا به طور جزئی یا کامل پاره شود. بیشتر دردهای کشاله ران خود به خود بهبود می‌یابند. با این حال بهبودی برای آسیب‌های شدیدتر می‌تواند تا هشت هفته طول بکشد.

آرتروز مفصل ران 

زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف صاف انتهای توپ و قسمت‌های حفره مفصل ران شروع به نازک شدن و ساییدگی می‌کند. باعث افزایش اصطکاک با حرکت لگن می‌شود و می‌تواند منجر به ایجاد استخوان اضافی شود. با گذشت زمان همچنین می‌تواند منجر به درد در ران و باسن شود.

گیرافتادگی لگن

یکی دیگر از بیماری‌های مرتبط با استخوان است که می‌تواند منجر به درد کشاله ران شود. زمانی اتفاق می‌افتد که رشد استخوان اضافی در قسمت کاسه مفصل یا سر استخوان ران باعث شکل نامنظم مفصل می‌گردد. به نوبه خود باعث درد و آسیب مفاصل هنگام حرکت دادن پا می‌شود.

فتق ورزشی

در برخی موارد درد در کشاله ران می‌تواند ناشی از شرایطی به نام فتق ورزشی باشد. یک اصطلاح گسترده است که به هرگونه کشیدگی یا رگ به رگ شدن رباط، عضله یا تاندون در ناحیه تحتانی معده یا کشاله ران اشاره دارد.

شکستگی لگن

اگر میانسال هستید و به خصوص اگر قبلاً یائسگی را پشت سر گذاشته‌اید، در معرض خطر بسیار بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان هستید. از آنجایی که این وضعیت باعث کاهش تراکم استخوان در سراسر بدن می‌شود، احتمال شکستگی استخوان در شما بیشتر است و لگن شایع‌ترین مکان است

عفونت‌های دستگاه ادراری

زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها از طریق مجرای ادرار وارد بدن شده و دستگاه ادراری را آلوده می‌کند. می‌تواند باعث ایجاد احساس گرفتگی در کشاله ران یا قسمت پایین معده شود

آپاندیسیت

درد ناشی از آپاندیسیت معمولاً در سمت راست قسمت پایین معده نزدیک کشاله ران قرار دارد. درد ممکن است ابتدا بیاید و از بین برود، اما با پیشرفت شدید می‌شود، به خصوص اگر آپاندیس در نهایت پاره شود.

بزرگ شدن غدد لنفاوی

یکی از مکان‌هایی که بزرگ شدن غدد لنفاوی اغلب دیده می‌شود، کشاله ران است. گره‌های ناحیه کشاله ران ممکن است به دلیل آسیب یا عفونت در پا، ساق پا، کشاله ران یا واژن بزرگ شوند.

سنگ کلیه

سنگ کلیه توده کوچکی از ساختارهای مینیاتوری و کریستالی مانند است که از کلیه منشا می‌گیرد. این ساختارها گهگاه از طریق لوله‌ای به نام حالب از کلیه به مثانه می‌روند. از آنجایی که حالب کاملاً باریک است، لبه‌های تیز سنگ کلیه می‌تواند روی دیواره لوله خراشیده شود و باعث ایجاد درد طاقت فرسا در کشاله ران یا ناحیه واژن شود

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو