علل کمردرد در کودکان
23 آبان 1401 ساعت: 15:8کمردرد به یک مشکل جدی در بچه‌ها اشاره می‌کند. به‌ویژه اگر کمردرد در عرض چند روز بهتر نشود یا شروع به بدتر شدن کند. اگر کودک شما همراه با علائم زیر کمردرد دارد، به دنبال مراقبت‌های اورژانسی باشید:
تب، لرز، کسالت

کاهش وزن بدون دلیل

ضعف، بی‌حسی یا مشکل در راه رفتن

مشکلات کنترل مثانه یا روده آنها

درد عضلانی

این نوع کمردرد اغلب ناشی از کشیدگی عضلات و کشیدگی رباط‌ها و همچنین استفاده بیش از حد است. کودکانی که در تمام طول سال ورزش‌های شدید انجام می‌دهند، به ویژه در معرض خطر این آسیب‌ها هستند. 

مشکلات وضعیت بدن همچنین می‌تواند منجر به کمردرد در افراد در هر سنی شود و می‌تواند منبع ناراحتی طولانی مدت باشد. کودکانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند نیز می‌توانند به دلیل فشاری که وزن اضافی بر عضلات کمر، رباط‌ها و استخوان‌هایشان وارد می‌کند، درد داشته باشند.

شکستگی تنشی

این شکستگی‌ها در ستون فقرات از علل شایع کمردرد در کودکان است. با این حال ممکن است حتی متوجه نشوند که آسیب دیده‌اند، زیرا علائم ممکن است زمان ببرد. این نوع درد احتمالاً مانند یک درد مبهم در محلی است که شکستگی رخ داده است. آنها همچنین ممکن است متوجه شوند که درد هنگام حرکت بدتر می‌شود و در هنگام استراحت احساس بهتری دارند.

مشکلات دیسک

فتق دیسک ستون فقرات به این معنی است که بالشتک نرم بین دو مهره پاره شده است. مواد دیسک به بیرون فشرده می‌شود و می‌تواند به اعصاب و نخاع فشار وارد کند. در کودکان مواد دیسک بسیار الاستیک است، که به ستون فقرات کمک می‌کند تا نیروهای غیرعادی را کنترل کند.

 با بالا رفتن سن، دیسک‌ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند و احتمال پارگی بیشتر می‌شود. با این حال، اگر کودک نیروی بیش از حد را تجربه کند، دیسک‌ها می‌توانند در کمر او پاره شوند. اگر دیسک‌ها ساختار غیر طبیعی داشته باشند، ممکن است پارگی نیز اتفاق بیفتد.

عفونت‌ها

کودکان ممکن است دچار عفونت‌هایی شوند که ستون فقرات آنها را درگیر می‌کند. علائم این عفونت‌ها متفاوت است، اما می‌تواند شامل کمردرد، تب‌های خفیف، و احساس کلی بیماری (بی‌حالی) باشد.

مشکلات تراز

اگر تراز ستون فقرات کودک شما غیر‌طبیعی باشد، می‌تواند باعث کمردرد شود. ممکن است ظاهر کمر را نیز تغییر دهد. گاهی اوقات، بدشکلی‌ها به راحتی قابل مشاهده هستند، اما باعث درد نمی‌شوند.

تومورها

چندین تومور استخوانی غیر‌سرطانی (خوش‌خیم) و سرطانی (بدخیم) می‌توانند در ستون فقرات ایجاد شوند. در حالی که تومورهای ستون فقرات یک علت بسیار نادر برای کمردرد در کودکان و نوجوانان هستند، پزشک هنوز ممکن است آنها را یک احتمال در نظر بگیرد. برخی از تومورها درد زیادی ایجاد می‌کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو