چه چیزی باعث ترشحات قهوه‌ای قبل از پریود می‌شود؟
23 آبان 1401 ساعت: 15:8ترشحات قهوه‌ای واژن از نظر رنگ با ترشحات طبیعی که معمولاً به رنگ شفاف تا سفید هستند متفاوت است. می‌تواند پس از یک دوره از واژن خارج شود زیرا بدن "خون قدیمی" را از داخل بدن پاک می‌کند.اما ممکن است نشان‌دهنده مشکلی جدی باشد.
تحریک

ترشحات قهوه‌ای از واژن ممکن است نشانه‌ای از تحریک باشد. همچنین می‌تواند با خارش واژن همراه باشد. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است تحریک در واژن و پوست اطراف ایجاد شود، از جمله:

مواد شوینده و نرم‌کننده پارچه

پمادها

اسپری‌های زنانه

شستشوی واژینال

کرم‌ها

فوم، ژل یا کرم 

واکنش به روش‌ها یا آزمایش‌های بالینی

برخی از اقدامات پزشکی مانند لاپاراسکوپی می‌تواند باعث ترشح قهوه‌ای شود. پس از این عمل جراحی زنان ممکن است به مدت 5 تا 10 روز دارای ترشحات قهوه‌ای رنگ باشند.

خونریزی لانه‌گزینی

می‌تواند در یک یا دو هفته پس از لقاح رخ دهد. هنگامی که یک تخمک بارور شده در پوشش داخلی رحم لانه‌گزینی می‌کند، خونریزی خفیف یا لکه‌بینی ممکن است رخ دهد. این لکه ممکن است به صورت ترشحات قهوه‌ای ظاهر شود و اغلب کاملاً روشن است.

پیشگیری از بارداری 

انواع مختلف پیشگیری از بارداری ممکن است باعث لکه‌بینی شود و به شکل ترشحات قهوه‌ای یا خونریزی خفیف باشد. پس از شروع قرص‌های جلوگیری از بارداری، لکه‌بینی معمولاً در دو تا سه ماه اول برطرف می‌شود.

قبل از یائسگی

در دوران پیش از یائسگی زنان تغییراتی را در سطوح هورمونی و چرخه قاعدگی خود تجربه می‌کنند. در این مدت، لکه‌بینی طبیعی یا ترشحات قهوه‌ای ممکن است رخ دهد.

سقط جنین

ترشحات قهوه‌ای می‌تواند نشانه سقط زودرس باشد. این خون قدیمی است که به آرامی از بدن خارج می‌شود.

لوچیا

لوچیا که به عنوان خونریزی پس از زایمان نیز شناخته می‌شود، اصطلاحی است که برای توصیف ترشحات واژن پس از زایمان طبیعی استفاده می‌شود. در سه روز اول پس از زایمان این ترشحات اغلب قرمز تیره است، اما می‌تواند 4 تا 10 روز پس از زایمان به رنگ صورتی یا قهوه‌ای تغییر کند.

عفونت‌ها

برخی عفونت‌ها می‌تواند باعث ترشح قهوه‌ای از واژن شود و ممکن است با علائم دیگری مانند خارش یا سوزش همراه باشد.

حاملگی خارج رحمی

زمانی است که یک تخمک بارور شده به جای رحم در یکی از لوله‌های فالوپ لانه‌گزینی می‌کند. اگر این اتفاق بیفتد، کودک رشد نمی‌کند و در صورت ادامه بارداری سلامت مادر به خطر می‌افتد. همیشه علائمی ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است باعث ترشح قهوه‌ای، آبکی یا خونریزی شود.

کیست‌های تخمدان

می‌توانند باعث پریودهای نامنظم یا سنگین یا لکه‌بینی بین پریود شود. لکه‌بینی ممکن است قهوه‌ای رنگ باشد.

جسم خارجی باقی مانده

یک جسم خارجی در داخل واژن در حالی که قرار نیست وجود داشته باشد می‌تواند باعث ترشح و همچنین بوی نامطبوع شود.

سرطان دهانه رحم

اگرچه کمتر شایع است، اما ترشحات قهوه‌ای ممکن است نشانه مورد جدی‌تری مانند سرطان دهانه رحم باشد. در مراحل اولیه اغلب هیچ علامتی ندارد، اما ممکن است باعث ترشحات واژن شود که ادامه می‌یابد و می‌تواند صورتی، آبکی، قهوه‌ای، خونی یا بوی بدی داشته باشد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو