پاسخ به سوالاتی در مورد بهبودی پس از سکته مغزی
23 آبان 1401 ساعت: 15:8روشی که سکته مغزی بدن و مغز را تغییر می‌دهد کاملاً فردی است و عوامل بسیاری در هنگام بهبودی موثر هستند. اما یک چیز ثابت است: سکته مغزی ویرانگر است. حدود 10 درصد از افرادی که سکته مغزی می‌کنند تقریباً به طور کامل بهبود می‌یابند. 25 درصد با اختلالات جزئی بهبود می‌یابند و 40 درصد دارای اختلالات متوسط تا شدید پایدار هستند که نیاز به مراقبت ویژه دارند.
چه عواملی در مورد چگونگی تاثیر سکته مغزی روی یک فرد (تحرک، شناخت، زبان) و همچنین توانایی آنها برای بهبودی نقش دارند؟

در درجه اول به محل وقوع سکته مغزی بستگی دارد. یعنی به دلیل اختلال ناگهانی جریان خون، کدام رگ خونی یا کدام قسمت از مغز آسیب می‌بیند. آنچه در نهایت بر بهبودی تاثیر می‌گذارد، دو چیز است: اینکه شخص چقدر سریع برای بازگرداندن جریان خون به آن قسمت آسیب‌پذیر مغز، که آسیب را کاهش می‌دهد، تحت مراقبت‌های پزشکی قرار می‌گیرد، و اینکه چقدر زود می‌توانند توانبخشی را شروع کنند. 

بدن تقریباً بعد از آسیب سعی می‌کند خود را ترمیم کند. اگر بتوانیم انجام توانبخشی با شدت مناسب را هماهنگ کنیم در آن دوره بحرانی که مغز شروع به ترمیم خود می‌کند، بهترین پتانسیل برای بیمار وجود دارد که حداکثر سود را به دست آورد.

در مورد بهبودی، آیا تفاوتی بین سکته مغزی ایسکمیک یا هموراژیک وجود دارد؟ یا اینکه هر دو معمولاً تاثیر یکسانی دارند؟

یک تفاوت وجود دارد. تفاوت بزرگ این است که سکته مغزی هموراژیک (خونریزی‌دهنده)، که به دلیل پاره شدن یک رگ خونی است، معمولاً می‌تواند در اوایل آسیب شدیدتر ایجاد کند. اما با گذشت زمان، همانطور که رگ مسدود شده تعمیر می‌شود، بهبودی می‌تواند سریعتر باشد. نکته اصلی این است که اطمینان حاصل کنیم که این افراد در اوایل دوران نقاهت دچار آسیب‌های ناشی از بی‌حرکتی نمی‌شوند، مانند عضلات آتروفی شده، زیرا اغلب بعداً عملکرد بسیار خوبی دارند.

در سکته مغزی ایسکمیک (انسدادی) ، که به دلیل انسداد رگ خونی است، می‌توانید فوراً با توانبخشی شدید شروع کنید. مهم است که جریان خون را با کارهایی مانند ورزش هوازی در اوایل افزایش دهید. می‌تواند تاثیر بیشتری داشته باشد و عوامل خطر سکته مغزی دیگر را کاهش دهد.

چه نوع جدول زمانی برای بهبودی پس از سکته مغزی می‌تواند انتظار داشته باشد؟ به طور کلی چقدر طول می‌کشد؟

بهبودی واقعاً به آسیب آنها و شدت درمان توانبخشی بستگی دارد و پیش‌بینی یک جدول زمانی بسیار دشوار است. بیماران زیادی را می‌بینیم که به شدت تحت تاثیر سکته مغزی قرار می‌گیرند، اما به موقع درمان می‌شوند و بهبودی آنها بسیار سریع است.

 گاهی اوقات، اگر واقعاً خوش شانس باشند و فوراً برای لخته شدن خون درمان شوند، می‌توانند ظرف یک هفته به خانه بروند. بهبودی در هیچ زمان خاصی پس از سکته متوقف نمی‌شود. تا زمانی که فردی به کار بر روی بهبودی خود ادامه دهد، بهبود خواهد یافت، فقط ممکن است ساعت‌های درمانی متمرکزتر و شدیدتر طول بکشد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو