راه‌هایی برای تخلیه مایعات از گوش میانی
23 آبان 1401 ساعت: 14:8مایع در گوش میانی به عنوان اوتیت میانی سروزی نیز شناخته می‌شود. این عارضه به دلایل زیادی رخ می‌دهد، اما اغلب از عفونت گوش میانی ناشی می‌شود. دلایل دیگر می‌تواند آلرژی، عفونت سینوسی، عفونت‌های ویروسی و حتی رفلاکس اسید باشد.
با بهبود درد و التهاب ناشی از عفونت گوش، مایع همیشه از گوش میانی خارج نمی‌شود. التهاب ناشی از عفونت گوش اغلب باعث می‌شود که دیواره شیپور استاش متورم شود. گاهی اوقات می‌توانید این عارضه را در خانه یا با یک نسخه ساده درمان کنید. در موارد دیگر جراحی مورد نیاز است.

ایده‌هایی برای تخلیه مایع از گوش میانی در خانه عبارتند از:

با خمیازه کشیدن، جویدن یا نوشیدن آب گوش‌های خود را خالی کنید

قرار دادن کمپرس گرم روی گوش یا درست در پشت گوش (جایی که به فک شما می‌رسد)

استنشاق بخار

غرغره کردن با آب نمک

همچنین ممکن است بخواهید مورد را امتحان کنید:

1. نفس عمیق بکشید و آن را نگه دارید.

2. بینی خود را به آرامی ببندید.

3. به آرامی از بینی خود بازدم کنید.

ممکن است هنگام باز شدن شیپور استاش صدایی بشنوید.

اگر گوش درد دارید ممکن است یک ضد‌التهاب مانند ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم، استامینوفن مفید باشد. البته اینها عفونت را از بین نمی‌برند یا مایع را از گوش داخلی خارج نمی‌کنند، اما درد را تا زمانی که مایع کافی از گوش خارج شود و دیگر دردناک نباشد، کاهش می‌دهند.

مصرف داروهای ضداحتقان مانند سودافدرین یا بنادریل ممکن است به تسکین برخی از علائم عفونت ناشی از عفونت سینوسی، آلرژی یا سرماخوردگی کمک کند.

 این داروها به کاهش علائم و درد کمک می‌کنند، اما این بیماری را درمان نمی‌کنند. اگر عفونت گوش شما بهبود نیافت، حتما به پزشک مراجعه کنید. از پزشک خود بپرسید که آیا مصرف سودافد برای شما بی خطر است، زیرا می‌تواند بر فشار خون و ضربان قلب تاثیر بگذارد.

اگر عفونت باعث ایجاد مایع در گوش شما شود، پزشک آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. رایج‌ترین آنتی‌بیوتیک آموکسی سیلین-کلاوولانات است مگر اینکه به پنی‌سیلین حساسیت داشته باشید. به افرادی که حساسیت به پنی‌سیلین دارند احتمالا آزیترومایسین یا سفدینیر داده می‌شود.

کسانی که به آنتی‌بیوتیک‌ها پاسخ نمی‌دهند یا همچنان مشکلات گوش میانی دارند، ممکن است به یک روش جراحی به نام میرنگوتومی توصیه شوند.

در طول این روش پزشک یک سوراخ کوچک در پرده گوش ایجاد می‌کند. این سوراخ اجازه می‌‌دهد تا مایع تخلیه شود. بسیاری از اوقات در حالی که پزشک در آنجا
 حضور دارد، آنها لوله‌ای را برای جلوگیری از تکرار این اتفاق قرار می‌دهند. این روش ساده در مطب و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود تا این روش بدون درد بماند.
مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو