علائمی که نشان می‌دهد گوش کودک شما عفونت کرده است
23 آبان 1401 ساعت: 14:8عفونت گوش که به عنوان اوتیت میانی حاد نیز شناخته می‌شود، عفونتی است که در فضای پشت پرده گوش رخ می‌دهد. در نوزادان و کودکان شایع است. از هر شش کودک، پنج کودک حداقل یک عفونت گوش را قبل از تولد سه سالگی خود تجربه می‌کند.
علائم عفونت گوش

گریه و تحریک‌پذیری

کشیدن گوش

مشکل در تغذیه

مشکل خواب

ترشحات گوش

تب

نوزادانی که شیر می‌خورند کمتر به عفونت گوش مبتلا می‌شوند، اما بدان معنا نیست که به آن مبتلا نمی‌شوند. علائم عفونت گوش در نوزادی که با شیر مادر تغذیه می‌شود، مانند همه نوزادان است.

گریه و تحریک‌پذیری

گوش کودک به احتمال زیاد دردناک است، بنابراین منتظر گریه و عصبانیت باشید. ممکن است وقتی کودکتان دراز می‌کشد متوجه گریه‌های بیشتری شوید. به این دلیل است که فشار گوش با دراز کشیدن افزایش می‌یابد و منجر به افزایش درد و ناراحتی در هنگام عفونت گوش می‌شود.

کشیدن گوش

از آنجایی که کودک خیلی کوچک است که نمی‌تواند به شما بگوید که گوشش درد می‌کند، به دنبال علائمی مانند کشیدن گوش آسیب دیده باشید.

مشکل در تغذیه

عمل مکیدن و بلع باعث تغییراتی در فشار گوش می‌شود و معمولاً در هنگام عفونت گوش ناراحت‌کننده است. ممکن است متوجه شوید که کودک گرسنه است و به نظر می‌رسد مشتاق غذا خوردن است، اما بلافاصله متوقف می‌شود.

مشکل خواب

زمانی که نوزادتان دچار عفونت گوش شده است، منتظر یک یا دو شب بی‌قراری باشید. از آنجایی که دراز کشیدن دردناک است، کوچولوی شما احتمالاً در طول شب بیدار خواهد شد.

ترشحات گوش

این امکان وجود دارد که کودک شما با عفونت گوش دچار ترشحات گوش شود. ترشحات متفاوت از موم معمولی گوش است که به رنگ زرد نارنجی یا قهوه‌ای مایل به قرمز است. ترشحات آلوده ممکن است سفید، سبز، زرد یا خونی به نظر برسد و بوی بدی داشته باشد.

تب

تخمین زده می‌شود که حدود 50 درصد از نوزادان و کودکان با عفونت گوش دچار تب می‌شوند.

علل

عفونت گوش توسط باکتری یا ویروسی ایجاد می‌شود که مایع گوش میانی را آلوده کرده و آن را به دام می‌اندازد. عفونت معمولاً به صورت سرماخوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی شروع می‌شود. سپس می‌تواند توسط شیپور استاش به گوش میانی سرایت کند. این لوله گوش میانی را به پشت گلو متصل می‌کند. هنگامی که یک ویروس یا نوعی باکتری از طریق شیپور استاش عبور می‌کند، می‌تواند لوله را مسدود کند و باعث تجمع مایع در گوش میانی شود.

نوزادان و کودکان بیشتر به عفونت گوش مبتلا می‌شوند زیرا شیپور استاش آنها کوتاه‌تر و افقی‌تر از بزرگسالان است. و باعث می‌شود لوله‌ها مسدود شوند و تخلیه مناسب متوقف شود. سیستم ایمنی نوزادان و کودکان هنوز در حال رشد است، بنابراین به طور کلی به اندازه سیستم ایمنی بزرگسالان موثر نیست.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو