پاسخ به 5 سوال رایج درباره اگزما
9 آبان 1401 ساعت: 23:8اگر کسی درگیر اگزما شده باشد، می‌داند که شناسایی عوامل محرک اگزما چقدر دشوار است، چه برسد به مدیریت علائم اگزما. همین یک نکته به ما نشان می‌دهد که قبل از شروع مقابله با اگزما، ابتدا باید اطلاعات واضح و روشنی درباره اگزما داشته باشیم. 

از دکتر جاشوا زایکنر (متخصص پوست‌ومو) درخواست کرده‌ایم که به مهم‌ترین سوالات در زمینه اگزما پاسخ دهد. 

 

1. اگزما چیست؟

 

اگزما یکی از مشکلات پوستی است که عملکرد لایه بیرونی پوست را دچار اختلال می‌کند. در این شرایط پوست دچار التهاب و ترک‌های ریز و میکروسکوپی می‌شود، درحالی که رطوبت طبیعی خودش را هم از دست می‌دهد. علائم اگزما می‌توانند در طیف خفیف تا شدید جای بگیرند. به‌طور کلی، اگزما در گروه مشکلات پوستی مزمن قرار دارد و علائم آن هم به‌صورت دوره‌ای تشدید می‌شوند یا کاهش می‌یابند.

 

2. اگزما چه نشانه‌هایی دارد؟ 

 

علائم اگزما می‌توانند گوناگون باشند، اما یکی از علائمی که تقریبا در همه موارد ابتلا به اگزما مشاهده می‌شود، خارش پوست است. بسیاری از افراد مبتلا به اگزما، خارش پوست را با شدت خفیف تا متوسط تجربه می‌کنند. اما در بعضی موارد هم این خارش پوستی می‌تواند شدید باشد و فعالیت‌های روزانه را مختل کند. 

 

برجستگی‌های پوستی قرمز که حالت خشک، زبر و پوسته‌پوسته دارند هم معمولا جزو علائم رایج اگزما هستند. افراد مبتلا به اگزما می‌توانند یک یا همه علائم اگزما را داشته باشند. به همین دلیل هم برنامه درمانی اگزما فقط باید تحت نظر متخصص پوست‌ومو تنظیم شود. 

 

3. آیا اگزما مُسری است؟ 

 

اگزما به‌هیچ‌وجه در گروه مشکلات مُسری قرار نمی‌گیرد. بنابراین امکان ندارد که کسی به‌خاطر تماس پوستی با فرد مبتلا به اگزما نهایتا به این مشکل پوستی مبتلا شود. 

 

4. آیا درمان قطعی و همیشگی برای اگزما وجود دارد؟ 


متاسفانه تا به امروز هیچ درمان همیشگی و قطعی‌ای برای اگزما یافت نشده است. اما سبک زندگی سالم و پیروی از یک روتین مراقبت از پوست استاندارد و مناسب برای اگزما می‌تواند به کنترل علائم اگزما و کاهش حداکثری مشکلات ناشی از این مشکل پوستی کمک کند. 

 

5. چه عواملی می‌توانند اگزما را تحریک کنند؟ 

 

متاسفانه علت ریشه‌ای اگزما هنوز ناشناخته است. اما دکتر زایکنر می‌گویند که ژنتیک، شستن پوست با محصولات غلیظ و نامناسب و همچنین عوامل زیست‌محیطی می‌توانند نقش اساسی و عمده‌ای در ابتلا به اگزما بازی کنند. 

 

این متخصص پوست‌ومو می‌گوید: «اگر کسی پوستش را بیش‌ازحد بشوید یا زیاد از محصولات شوینده غلیظ استفاده کند، بیش‌ازحد در معرض تماس با آب قرار بگیرد (مثل حمام طولانی‌مدت با آب داغ که چربی‌های طبیعی پوست را تخریب می‌کند) یا اینکه در ماه‌های سرد پاییزی و زمستانی بیش‌ازحد در فضای آزاد قرار بگیرد، به احتمال زیاد با تشدید اگزما مواجه خواهد شد». 

 

این نکته را هم نباید فراموش کرد که اگزما در شرایط استرس‌زا تشدید می‌شود. از دیگر عوامل محرک اگزما می‌توان به چنین مواردی اشاره کرد: سیگار کشیدن، استفاده از عطرها، ‌پارچه‌های تحریک‌کننده برای پوست، شوینده‌های غلیظ و سنگین و همچنین پاک‌کننده‌های مخصوص لوازم خانه. 

 

ترجمه: یوسف صالحی 

منبع: skincare

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو