توصیه‌های یونیسف برای مراقبت از والدین و کودکان در مقابل ویروس کرونا
موارد نسبتا کمی از کووید-19 بین کودکان گزارش شده است
21 اسفند 1398 ساعت: 13:12یونیسف نهادی بین‌المللی برای بهبود زندگی همه کودکان است و در 190 کشور جهان، از جمله ایران، با دولت‌ها برنامه همکاری مشترک دارد. این سازمان برای نجات جان کودکان و بهبود رفاه و سلامت آنها تلاش می‌کند و می‌کوشد استعدادهای همه کودکان از زمان کودکی تا نوجوانی به خوبی شکوفا شود و هرگز دست از تلاش نمی‌کشد. یونیسف در بحران جهانی کروناویروس نیز وارد عمل شده است. در حال حاضر تمرکز این نهاد بین‌المللی بر حمایت از دولت چین و طیف گسترده‌تری از کشورهای منطقه آسیای شرقی و اقیانوس آرام است که بیشترین موارد ابتلا تاکنون در آنها گزارش شده است.
یونیسف نهادی بین‌المللی برای بهبود زندگی همه کودکان است و در 190 کشور جهان، از جمله ایران، با دولت‌ها برنامه همکاری مشترک دارد. این سازمان برای نجات جان کودکان و بهبود رفاه و سلامت آنها تلاش می‌کند و می‌کوشد استعدادهای همه کودکان از زمان کودکی تا نوجوانی به خوبی شکوفا شود و هرگز دست از تلاش نمی‌کشد. یونیسف در بحران جهانی کروناویروس نیز وارد عمل شده است. در حال حاضر تمرکز این نهاد بین‌المللی بر حمایت از دولت چین و طیف گسترده‌تری از کشورهای منطقه آسیای شرقی و اقیانوس آرام است که بیشترین موارد ابتلا تاکنون در آنها گزارش شده است.

باتوجه به ماهیت غیرقابل‌پیش‌بینی ویروس کرونا و انتشار مداوم آن، یونیسف با دولت‌ها و همتایان خود در سازمان بهداشت جهانی و سایر شرکای خود در زمینه تهیه برنامه‌های اضطراری در سایر مناطق، به‌ویژه کشورهای با ساختارهای بهداشتی ضعیف‌تر و ظرفیت‌های محدودتر در مقابله با شیوع بیماری‌های این چنینی، در ارتباط است.
فعالیت‌های یونیسف در جهت کاهش انتقال ویروس از جمله تقویت اطلاع‌رسانی در مورد خطر و مقابله با اطلاعات نادرست است تا کودکان، خانم‌های باردار و خانواده‌های آنها بدانند که چگونه از انتشار کووید-19 جلوگیری کنند و از کجا می‌توانند کمک بگیرند. آنچه در ادامه می‌خوانید پرسش‌ و پاسخ‌هایی است که در سایت یونیسف به آنها پرداخته شده است.

کروناویروس «جدید» چیست؟
کرونا ویروس جدید (CoV) نوع جدیدی از ویروس‌هاست. بیماری ایجادشده با ویروس کرونا که به آن بیماری کرونا ۲۰۱۹ (کووید-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D به معنی بیماری در انگلیسی است. قبلا به این بیماری «کروناویروس جدید ۲۰۱۹» می‌گفتند. ویروس کووید-19 ویروس جدیدی است و به خانواده ویروس‌هایی مانند سارس (نشانگان تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی‌های معمولی مرتبط است.

ویروس کووید-19 چگونه منتشر می‌شود؟
ویروس از طریق تماس مستقیم با قطره‌های تنفسی فرد آلوده از راه سرفه و عطسه و تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می‌شود. ویروس کووید-19 می‌تواند ساعت‌ها روی سطوح زنده بماند ولی ضدعفونی ساده می‌تواند آن را از بین ببرد.

علائم آلودگی به کروناویروس چیست؟
علائم شامل تب، سرفه و تنگی‌نفس است. در موارد حادتر عفونت می‌تواند منجر به سینه‌پهلو (پنومونی یا همان عفونت ریه) یا مشکلات تنفسی شود. در موارد نادر این بیماری کشنده خواهد بود. علائم بیماری شبیه آنفلوانزا یا سرماخوردگی معمولی است که بسیار شایع‌تر از کووید-19 هستند. به همین دلیل برای تایید اینکه کسی کووید-19 گرفته یا نه، باید آزمایش انجام شود.
چگونه می‌توان خطر عفونت را کاهش داد؟
با رعایت 4 مورد احتیاطی زیر می‌توانید جلوی خطر عفونت برای خود و خانواده‌تان را بگیرید:
۱. دست‌هایتان را مرتب با آب و صابون یا ژل ضدعفونی الکل‌دار بشویید.
۲. هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان خود را با دستمال یا آرنج خم‌شده‌تان بگیرید و دستمال را داخل سطل زباله دردار بیندازید.
۳. از تماس نزدیک با کسانی که سرما خورده‌اند یا علائمی شبیه آنفلوانزا دارند، بپرهیزید.
۴. اگر تب دارید، سرفه می‌کنید یا احساس می‌کنید مشکل تنگی نفس دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

آیا باید ماسک بزنم؟
چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می‌شود. اگر هیچ‌گونه علائمی ندارید، نیازی به استفاده از ماسک نیست. درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز آن را درست دفع کنید. توجه داشته باشید استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و باید با شستشوی مکرر دست‌ها، پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا دارند (سرفه، عطسه، تب) همراه باشد.

آیا کووید-19 روی کودکان تاثیر می‌گذارد؟
این ویروس جدید است و ما هنوز نمی‌دانیم چه تاثیری بر کودکان یا خانم‌های باردار خواهد گذاشت. می‌دانیم که امکان دارد افراد در هر سنی به این ویروس آلوده شوند اما تاکنون موارد نسبتا کمی از کووید-19 بین کودکان گزارش شده است. ویروس در موارد نادر کشنده است و مرگ‌ومیر در بیشتر موارد در افراد مسن‌تر با بیماری‌های زمینه‌ای دیده شده است.

اگر فرزندم علائم کووید-19 داشت چه کار کنم؟
حتما درمان پزشکی را شروع کنید ولی به خاطر داشته باشید اکنون در نیمکره شمالی فصل آنفلوانزاست و علائم کووید-19 از قبیل سرفه یا تب می‌تواند مشابه علائم آنفلوانزا و سرماخوردگی که بسیار هم شایع هستند، باشد. رعایت نکات بهداشتی دست‌ها (شستشوی مرتب دست‌ها) و بهداشت تنفسی را ادامه دهید و واکسیناسیون کودکان خود را به موقع انجام دهید تا کودکتان مقابل سایر ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا درامان باشد.
در مورد سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنفلوانزا، اگر خودتان یا کودکتان علائمی دارید، از همان ابتدا کمک پزشکی بگیرید و سعی کنید از حضور در اماکن عمومی (محل کار، مدارس، وسایل نقلیه عمومی و...) خودداری کنید، تا از سرایت به دیگران جلوگیری شود.

اگر یکی از افراد خانواده علائم بیماری را داشته باشد چه کار باید کرد؟
اگر شما یا کودکتان تب، سرفه یا تنگی نفس دارید، باید از همان ابتدای بروز علائم از پزشک کمک بخواهید. اگر به مناطقی که کووید-19 در آنجا گزارش شده، سفر کرده‌اید یا اگر در تماس با فردی بوده‌اید که به‌ تازگی به یکی از چنین مناطقی سفر کرده و علائم تنفسی دارد، با پزشک خود یا با کارمندان بهداشت تماس بگیرید و موضوع را با آنها درمیان بگذارید و مشورت کنید.

آیا باید کودکم را در خانه نگه‌دارم و به مدرسه نفرستم؟
اگر کودک شما علائم بیماری را دارد، از پزشک کمک بخواهید و به دستوراتی که پزشک یا کارمند بهداشتی می‌دهد، عمل کنید. در غیر این ‌صورت، مانند سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنفلوانزا، اگر کودکتان علائم بیماری دارد، وی را در خانه بستری و به خوبی از او مراقبت کنید و به اماکن عمومی نروید تا بیماری به دیگران سرایت نکند.
اگر کودکتان علائمی مثل تب یا سرفه ندارد و اگر بخشنامه‌ای راجع به بهداشت عمومی یا توصیه‌های رسمی مشابه دیگری درباره مدارس دریافت نکرده‌اید، بهتر است کودکتان را به مدرسه بفرستید. به‌جای اینکه کودکان را از مدرسه دور نگه‌دارید، به آنها آموزش دهید دست‌هایشان را خوب بشویند و اقدامات بهداشتی مربوط به تنفس را در مدرسه و سایر اماکن انجام دهند. از جمله شستشوی مرتب دست‌ها، پوشاندن دهان هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم‌شده و سپس انداختن دستمال داخل سطل زباله دردار، لمس نکردن چشم‌ها، دهان یا بینی به‌خصوص اگر دست‌ها کاملا شسته نشده‌اند.

آیا خانم‌های باردار می‌توانند ویروس کرونا را به جنین خود منتقل کنند؟
هنوز شواهد کافی مبنی بر اینکه ویروس بتواند در دوران بارداری از مادر به جنین منتقل شود یا تاثیر بالقوه‌ای روی کودک داشته باشد، وجود ندارد. این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است. با این‌حال خانم‌های باردار باید موارد احتیاطی مقتضی برای محافظت از خود در برابر این ویروس را به عمل بیاورند و چنانچه علائمی مانند تب، سرفه یا تنگی نفس در خود مشاهده کردند، سریع به پزشک مراجعه کنند.

آیا مادری که آلوده به کرونا ویروس باشد، می‌تواند همچنان به نوازد خود شیر بدهد؟
تمام مادران در مناطق آلوده و پرخطر که علائمی مثل تب، سرفه یا تنگی نفس دارند، باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند و دستورالعمل‌هایی که پزشک یا کارکنان بهداشتی می‌دهند را رعایت کنند. با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش کمرنگ شیر مادر در انتقال ویروس‌های تنفسی، مادر می‌تواند ضمن رعایت تمام راهکارهای احتیاطی لازم همچنان به شیردهی ادامه دهد.
در مورد مادرانی که علائم بیماری را دارند شیردهی مشکلی ندارد، مشروط بر اینکه هنگام در آغوش گرفتن کودک و نزدیک بودن به او (از جمله هنگام شیردهی) ماسک بزنند، دست‌ها را قبل و بعد تماس با کودک (از جمله هنگام شیردهی) بشویند و سطوح آلوده را تمیز و ضدعفونی کنند، مانند همه مواردی که وقتی کسی مشکوک به کووید-19 است یا بیماری‌اش تایید شده، در تعامل با دیگران از جمله با کودکان باید انجام دهد.
اگر مادر به شدت بیمار باشد، باید وی را به دوشیدن شیر و دادن آن به کودک با فنجان تمیز یا قاشق تشویق کرد و در تمامی این مراحل همان روش‌های جلوگیری از عفونت فوق‌الذکر را نیز رعایت کرد.
ترجمه: یوسف صالحی
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو