تفاوت میان لایه‌برداری شیمیایی و میکرودرم‌ابریژن
29 مهر 1401 ساعت: 11:7اگر پوست شما کدر به نظر می‌رسد، احتمالا وقتش رسیده است که به روندهای لایه‌برداری پوست که می‌توانند کیفیت بهتری به پوست بدهند، فکر کنید. دو گزینه محبوب در میان روندهای لایه‌برداری، لایه‌برداری شیمیایی و میکرودرم‌ابریژن هستند. هر دوی این روندها می‌توانند توسط متخصصان پوست‌ومو یا در خانه (تا محدوده مشخصی) انجام بگیرند و به جداسازی سلول‌های پوستی مرده از بافت پوست کمک کنند، اما تفاوت‌های خاصی هم با یکدیگر دارند. 

دکتر داوال بانوسالی (متخصص پوست‌ومو) درباره همین تفاوت‌ها توضیح می‌دهد.

 

لایه‌برداری شیمیایی چیست؟ 

 

لایه‌برداری شیمیایی با استفاده از یک محلول شیمیایی قوی انجام می‌گیرد که برای لایه‌برداری در سطح لایه‌های بیرونی یا بالایی پوست ساخته شده است. این محلول به نمایان شدن لایه تازه و جدیدی از پوست کمک می‌کند، درحالی که بافت لطیف‌تر و ظاهر جوان‌تری به پوست می‌بخشد. 

 

قابلیت دیگر لایه‌برداری شیمیایی این است که می‌تواند به قسمت‌هایی از پوست که دچار تغییرات رنگدانه‌ای شده‌اند و همچنین اسکارها یا زخم‌جای‌های پوستی، جلوه ظاهری بهتری بدهد. 

 

براساس گزارشات آکادمی درماتولوژی آمریکا (AAD)، متخصصان پوست‌ومو می‌توانند برنامه پوستی خاصی را برای چند هفته قبل از لایه‌برداری شیمیایی و با هدف آماده‌سازی پوست برای این کار به شما تجویز کنند. 

 

این برنامه معمولا شامل چنین مواردی می‌شود: عدم استفاده از رتینوئیدها و لایه‌بردارهای مختلف در کنار محافظت دقیق و کامل از پوست در برابر نور خورشید. 

 

پس از انجام لایه‌برداری شیمیایی هم معمولا استفاده از لوسیون تسکین‌دهنده یا کمپرس‌های سرد تجویز می‌شود تا هر گونه ناراحتی و قرمزی پوست ناشی از این روند لایه‌برداری به حداقل برسد. 

 

میکرودرم‌ابریژن چیست؟ 

 

درحالی که لایه‌برداری شیمیایی با کمک ترکیبات شیمیایی انجام می‌گیرد، اما میکرودرم‌ابریژن نوعی لایه‌برداری غیرشیمیایی است. در روند میکرودرم‌ابریژن، سلول‌های پوستی مرده به‌طور فیزیکی از سطح پوست جدا می‌شوند و درنهایت بافتی صاف‌تر و یکدست‌تر در سطح پوست آشکار می‌شود. 

 

میکرودرم‌ابریژن به پیگیری برنامه‌های پوستی خاص قبل از شروع این کار نیاز ندارد. در طول فرایند میکرودرم‌ابریژن، متخصص پوست‌ومو باید از دستگاه مخصوص برای جداسازی لایه بیرونی یا بالایی پوست استفاده کند که البته با احساس سوزش بدون درد همراه است. 

 

تمام فرایند میکرودرم‌ابریژن برای پوست صورت باید حدود 30 تا 40 دقیقه طول بکشد، درحالی که این فرایند برای پوست گردن حدود 20 دقیقه به طول می‌انجامد. پس از پایان میکرودرم‌ابریژن هم متخصص پوست‌ومو از مرطوب‌کننده مورد نظرش برای پوشش دادن پوست صورت یا گردن استفاده می‌کند. 

 

میکرودرم‌ابریژن بهتر است یا لایه‌برداری شیمیایی؟ 

 

هر دو روش می‌توانند ظاهر بهتری برای پوست‌های کدر، دارای بافت غیریکدست، مبتلا به لکه‌های تیره یا لکه‌های پوستی ناشی از پیری به‌وجود بیاورند. 

 

یک تفاوت اساسی بین لایه‌برداری شیمیایی و میکرودرم‌ابریژن این است که لایه‌برداری شیمیایی می‌تواند پوست را به کلاژن‌سازی بیشتر تحریک کند. بنابراین کسانی که می‌خواهند با نشانه‌های پیری پوست مقابله کنند، احتمالا بهتر است که از لایه‌برداری شیمیایی کمک بگیرند. 

 

تفاوت دیگر این است که لایه‌برداری شیمیایی می‌تواند به عمق پوست نفوذ کند و درنتیجه نتایج چشمگیرتری داشته باشد. با این‌حال، میکرودرم‌ابریژن نسبت به لایه‌برداری شیمیایی واقعا حالت تهاجمی کمتری دارد و افراد دارای پوست حساس یا کسانی که می‌خواهند قبل و بعد از روند لایه‌برداری کمتر به مراقبت‌های خاص بپردازند، بهتر است که میکرودرم‌ابریژن را انتخاب کنند. 

 

اگرچه همه این نکات می‌توانند در انتخاب این روندهای لایه‌برداری به شما کمک کنند، اما بهتر است که در این زمینه با متخصصان پوست‌ومو مشورت کنید. 

 

ترجمه: یوسف صالحی 

منبع: skincare

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو