برخی علائم بیماری‌ها را جدی بگیرید، منتظر پایان کرونا نمانید
8 اردیبهشت 1399 ساعت: 09:2علائمی که حتما باید به پزشک مراجعه کنید: شروع درد ناحیه لگن/خونریزی شدید واژینال/ درد ناحیه لگن همراه با تب/ درد و یا خونریزی در اوایل ماه‌های بارداری/ خونریزی پس از یائسگی/ آزارهای خانگی
به عنوان پزشک متخصص زنان آرزو داشتم در این شرایطی که بیماری کرونا پیش آورده می‌توانستم در خانه بمانم و از راه دور بیمارانم را درمان کنم، اما چه می‌توان کرد که زایمان بیماران باردار یا گرفتن تست "پاپ اسمیر" را نمی‌توان از راه دور انجام داد. ( در تست پاپ اسمیر، پزشک بخشی از سلول‌های ناحیه دهانه رحم و مجاری ادرار را برای تشخیص وجود سرطان برمی‌دارد).

http://salamat.ir/uploads/posts/2020-04/1587963509_2aa996f39965e7bd57256a4683c8eee7_xl.jpg

در بسیاری از کشورها مردم در خانه‌هایشان کاملا قرنطینه هستند واز مراجعه به بیمارستان خودداری می‌کنند. بیشتر بخش‌های بیمارستان‌ها تقریبا ساکت و خاموشند و تنها بخش زنان و زایمان و واحد مراقبت‌های بیماری کرونا فعال هستند.

هر چند در تئوری این وضعیت ایده‌الی است، ولی هر روز می‌بینیم که علائم نگران‌کننده بسیاری از بیماری‌ها به دلیل ترس از ابتلا به ویروس کرونا نادیده گرفته یا درمان آنها به تعویق انداخته می‌شود.

بسیاری از بیماری‌ها را در صورت مراجعه به موقع بیمار در همان مطب و با یک درمان سرپایی می‌توان درمان کرد و اکنون به دلیل وجود این شرایط اغلب این بیماری‌ها پیشرفت کرده و درمان آنها تنها با جراحی و مراجعه به مراکز تخصصی درمانی ممکن خواهد بود. پیشنهاد من این نیست که در صورت مشاهده یک عفونت قارچی فورا به مرکز اورژآنس مراجعه کنید، (هر چند این یک قانون کلی است )اما علائمی هست که هرگز نباید نادیده گرفته شوند.

در صورتی که هر یکی از علائم زیر را در خود مشاهده کردید حتما با پزشک خود تماس بگیرید:

شروع درد ناحیه لگن

منظورم یک درد قولنج مانند نیست که بعد از یکی دو ساعت بهبود می یابد، بلکه منظورم درد شدیدی است که شما را از خواب بیدار می‌کند یا مانع خواب رفتن شما می‌شود یا حتی مانع انجام فعالیت‌های روزانه‌تان می گردد. این نوع درد با خوردن داروی مسکن یا استراحت هم از بین نمی رود.

خونریزی شدید واژینال

اگر عادت‌های ماهانه‌تان همیشه همراه با خونریزی شدید بوده اکنون زمان مناسبی برای مراجعه به پزشک نیست اما، اگر برای اولین بار دچار خونریزی شدید شده‌اید این علامت نگران‌کننده است. اگر به دنبال خونریزی شدید احساس سرگیجه یا ضعف داشتید حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

درد ناحیه لگن همراه با تب

شروع درد ناحیه لگن همراه با تب می‌تواند نشانه یک عفونت لگنی باشد. این علائم بخصوص زمانی نگران کننده‌تر می‌شود که همراه با ترشحات غیرعادی واژن باشد یا معلوم شود که فرد اخیرا تماس جنسی محافظت نشده با فرد جدیدی را داشته است.
وجود توده در سینه‌ها

اگر متوجه وجود توده‌ای در ناحیه سینه خود شدید بخصوص اگر سن شما بیش از 40 سال است یا در سابقه فامیلی خود سرطان سینه یا رحم دارید باید فورا برای بررسی موضوع نزد پزشک بروید.

درد یا خونریزی در اوایل ماه‌های بارداری

اگر در ماه‌های اولیه بارداری هستید و هنوز سونوگرافی نشده‌اید و دچار خونریزی یا درد پایدار و شدید در ناحیه شکم و لگن شدید این علائم بسیار نگران‌کننده است و باید مورد بررسی قرار گیرد.

خونریزی پس از یائسگی

من اغلب شاهد بوده‌ام خانم‌هایی که پس از یائسگی دچار خونریزی می‌شوند این علامت را خیلی کم اهمیت می‌دانند و علت آن را استرس قلمداد می‌کنند، در حالیکه خونریزی بعد از یائسگی اصلا طبیعی نیست.
این نوع خونریزی می‌تواند علامت سرطان مجاری ادراری باشد و باید به سرعت مورد بررسی قرار گیرد.

آزارهای خانگی


یکی از بزرگترین نگرانی‌های من این روزها خانم‌هایی هستند که مورد ضرب و شتم‌های خانگی قرار می‌گیرند.

اگر احساس خطر می‌کنید مطب پزشک زنان امن‌ترین مکان برای شماست. ما اجازه نمی‌دهیم که همسر شما در زمان ویزیت حضور داشته باشد بنابراین اگر نیازی به کمک داشتید تردید نکنید.

ویزیت‌های شخصی برای آزمایش‌های روتین سالانه یا بیماری‌های مزمن (مواردی از بیماری که مدت 6 ماه دوام داشته و تغییر نکرده) را می‌توان تا پس از پایان شیوع کرونا به تعویق انداخت. معهذا مواردی هم وجود دارد که می‌توان از راه دور بیمار را درمان کرد به عنوان مثال سوالاتی که بیماران بعد از انجام آزمایش‌‌های سالیانه می‌پرسند.

نگرانی این بیماران آن اندازه مهم است که لازم است به صورت حضوری آنها را در مطب مورد معاینه قرار داد، اما اکنون تحت این شرایط خاص سعی می‌کنم که به صورت تلفنی پاسخ بیماران را بدهم.

موضوعاتی که معمولا از طریق تلفن سوال می شوند عبارتند از:

-مشاوره قبل از بارداری
-مشکل کیست‌های تخمدان
-یائسگی
-اختلال در میل جنسی
-مشکلات قاعدگی
-افسردگی
-راه‌های پیشگیری از بارداری

من قدردان تمامی افرادی هستم که با ماندن در خانه و احتراز از حضور غیرضروری در مطب پزشکان یا بخش‌های اورژانس بیمارستان‌ها در مبارزه علیه بیماری کرونا همگام دیگران هستند، اما این شرایط نباید موجب شود خانم‌ها موارد مهم بیماری‌های زنان را که می‌تواند سلامت و باروری آنها را در آینده در صورت عدم درمان به موقع به خطر بیندازد نادیده بگیرند.
اگر از مشکل بیماری زنان رنج می‌برید حتما با پزشک متخصص زنان خود تماس بگیرید.

نویسنده: دکتر متخصص زنان Heather Rupe
ترجمه: سیما اخلاقی
منبع:WebMd
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو