چگونه از پوست حساس مراقبت کنیم؟
22 شهریور 1401 ساعت: 21:6کسانی که پوست حساسی دارند،‌ می‌دانند که مراقبت از پوست حساس با چه دردسرهایی همراه است؛ از قرمزی غیرعادی پوست تا آلرژی‌های غذایی، ‌روزاسه، لکه‌های خشکی پوست و... . این افراد معمولا بیشتر اوقات با انتخاب محصولات مراقبت از پوست درگیر هستند و حتی پس از تلاش‌های بسیار هم دوباره با همان مشکلات همیشگی مواجه می‌شوند. با این‌حال، ‌رعایت چند اصل راهنمای کلی و مهم می‌تواند مراقبت از پوست‌های حساس را به کار راحت‌تری تبدیل کند. 

یک روتین مراقبتی ساده و ملایم برای روز و شب داشته باشید 

 

روتین مراقبت از پوست برای پوست‌های حساس باید با شستن صورت شروع شود و سپس با استفاده از یک مرطوب‌کننده روزانه دارای SPF ادامه پیدا کند. قبل از خواب شبانه هم باید از یک کرم شبانه و ملایم استفاده کنید که به‌طور خاص برای پوست‌های حساس طراحی شده باشد. 

 

از محصولات اختصاصی برای پوست‌های حساس استفاده کنید 

 

امروزه محصولات مراقبت از پوست با توجه به انواع پوستی مختلف تولید می‌شوند و درنتیجه ترکیبات فعال موجود در آنها به شیوه‌ای انتخاب و فرمول‌بندی شده‌اند که با انواع پوستی مختلف، نیازها و مشکلات هر پوست سازگاری داشته باشند. محصولات اختصاصی برای پوست چرب معمولا حاوی ترکیبات جذب‌کننده چربی هستند، درحالی که محصولات اختصاصی برای پوست‌ خشک از ترکیبات مغذی و مرطوب‌کننده بیشتر استفاده می‌کنند. 

 

ترکیبات مناسب برای پوست حساس را بشناسید 

 

واضح است که یک شوینده غلیظ که حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات جذب‌کننده چربی باشد، گزینه مناسبی برای شستن پوست حساس نیست. بنابراین اگر پوست حساس دارید، باید با ترکیبات مناسب برای پوست حساس آشنایی داشته باشید و هنگام انتخاب محصولات مختلف به وجود آنها در فهرست ترکیبات تشکیل‌دهنده دقت کنید. مهم‌ترین و بهترین ترکیبات مناسب برای پوست حساس به ترتیب زیر هستند:

 

  • جو دوسر: بعضی از محصولات مناسب برای پوست حساس از ترکیبات جو دوسر استفاده می‌کنند زیرا این ترکیبات همکاری مطلوبی با دیگر ترکیبات مراقبت از پوست دارند و به تسکین التهابات پوست کمک می‌کنند. 

 

  • چای سبز: ترکیبات تسکین‌دهنده چای سبز در کنار خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدپیری این ماده باعث شده است که چای سبز همیشه یکی از ماده‌های محبوب در ساخت محصولات مراقبت از پوست برای پوست‌های حساس باشد. چای مهم و باکیفیتی که در این محصولات به‌کار می‌رود، کاملیا سیننسیس نام دارد. 

 

  • پانتنول: پانتنول یا ویتامین B5 به‌آرامی تحریکات پوستی را تسکین می‌دهد و استفاده مداوم از آن می‌تواند از قرمزی پوست و همچنین تحریکات پوستی بعدی جلوگیری کند. امروزه این ماده در بسیاری از محصولات مخصوص پوست صورت، موهای سر و پوست بدن استفاده می‌شود. 

 

  • کره شی (شی باتر): این ماده نرم‌کننده که سرشار از ترکیبات ویتامین A و E است، بافت ملایم و تسکین‌دهنده‌ای دارد. به همین دلیل هم شی باتر به‌عنوان یکی از بهترین ترکیبات برای پوست‌های حساس شناخته می‌شود. 

 

ترجمه: ندا احمدلو 

منبع: provenskincare

 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو