دلایل درد قفسه سینه در سمت راست چیست؟
24 شهریور 1401 ساعت: 16:6درد قفسه سینه در سمت راست علل احتمالی زیادی دارد از جمله مشکلات ریوی، گوارشی و قلبی. می‌تواند نشانه آسیب جزئی، مانند کشیدگی عضلانی، یا یک وضعیت جدی‌تر باشد.
علل قلبی عروقی

حمله قلبی و سایر شرایط قلبی عروقی ممکن است منجر به درد در هر جایی از قفسه سینه، از جمله سمت راست شود. به ویژه در مورد علائم قلبی در زنان صادق است. سایر علل مرتبط شامل بیماری عروق کرونر، پریکاردیت و آنوریسم آئورت کالبد شکافی است.

علل مرتبط با ریه

علل احتمالی درد شامل ذات‌الریه، آمبولی ریه، سرطان ریه، فروپاشی ریه و تجمع مایع در اطراف ریه‌ها می‌باشد.

علائم ویروس کووید19 شامل درد قفسه سینه است که با مشکل در تنفس رخ می‌دهد و سرفه که ممکن است منجر به درد و گرفتگی عضلات قفسه سینه شود.

 اکثر افراد از علائم خود بهبود می‌یابند، اما حدود 5 درصد از عفونت‌های آن منجر به موارد شدید و آسیب احتمالی قلبی می‌شود. یا تغییرات ضربان قلب در بین آنها رایج است.

علل گوارشی

بیماری‌های گوارشی، به ویژه آنهایی که مری یا اندام‌های سمت راست شکم، مانند کیسه صفرا و کبد را درگیر می‌کنند، ممکن است باعث ایجاد درد محدود به سمت راست قفسه سینه شوند. 

برخی از شرایطی که باعث درد قفسه سینه در سمت راست می‌شوند عبارتند از بیماری رفلاکس معده به مری، انسداد مری، بیماری کیسه صفرا، پانکراتیت، بیماری زخم پپتیک/ گاستریت و بیماری کبد است.

علل اسکلتی عضلانی

دستگاه عضلانی اسکلتی به سیستمی از استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها و بافت‌های نرم اطلاق می‌شود که از بدن حمایت می‌کنند و به حرکت کمک می‌کنند.

 تروما، شکستگی استخوان و آسیب به بافت‌های نرم می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود. بدون سابقه تروما، شرایط متعددی وجود دارد که ممکن است باعث درد قفسه سینه در سمت راست شود. برخی از این علل شامل کشیدگی عضلانی، کوتوکندریت و شرایط ستون فقرات است.

علل دیگر

چندین علت احتمالی دیگر وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از زونا، تومورهای مدیاستن، اضطراب و اختلال هراس.

به طور کلی علل درد قفسه سینه در سمت راست بسیار زیاد است و ممکن است شامل مشکلات قلبی، گوارشی، تنفسی یا اسکلتی عضلانی باشد. درد ممکن است ناشی از مشکلاتی در خود حفره قفسه سینه، بالای شکم یا حتی اعصاب در سایر نقاط بدن باشد.

تشخیص شامل معاینه فیزیکی و بررسی سابقه پزشکی و علائم خواهد بود. بر اساس یافته‌ها، آزمایش‌ها و روش‌های دیگری از جمله آزمایش خون و تصویربرداری ممکن است تجویز شود.

درد قفسه سینه سمت راست به اندازه درد سمت چپ قفسه سینه با بیماری قلبی مرتبط نیست، اما این بدان معنا نیست که کمتر جدی است. اگر درد شدید است، متوجه تنگی نفس می‌شوید، یا مطمئن نیستید که چیزی که تجربه می‌کنید می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد، منتظر نمانید. با اورژانس تماس بگیرید.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو