آکنه کیستیک چیست؟
13 شهریور 1401 ساعت: 00:6اگر بخواهیم شدت آکنه‌ها را در مقیاسی با عددهای 1 تا 10 تعیین کنیم، شدت یک جوش آکنه‌ای معمولی با عدد 5 مشخص می‌شود که آزاردهنده اما قابل‌تحمل است. اما شدت آکنه کیستیک نزدیک به 10 خواهد بود، یا شاید هم خود 10! این پاپول‌ها یا سفت‌دانه‌ها بزرگ و ترشح‌دار هستند، اغلب احساس درد ایجاد می‌کنند و درمان آنها صرفا با محصولات موضعی معمولا دشوار خواهد بود. 

برای بررسی دقیق‌تر آکنه کیستیک، از دکتر داوال باناسالی (متخصص پوست‌ومو در شهر نیویورک) سوالاتی پرسیده‌ایم. 

 

آکنه کیستیک چیست؟


براساس مقالات ارائه‌شده در مایو کلینیک، آکنه کیستیک درواقع شدیدترین نوع آکنه است. آکنه کیستیک معمولا زمانی به‌وجود می‌آید که چربی‌ها و سلول‌های پوستی مرده در عمق فولیکول‌های مو تجمع می‌کنند. 

 

دکتر باناسالی می‌گوید: «وقتی که روزنه‌های پوستی مسدود می‌شوند (به‌واسطه عناصر زائد، سلول‌های پوستی مرده و...)، احتمال رشد بیش‌ازحد باکتری‌ها در لایه‌های عمیق پوستی وجود دارد. واکنش بدن هم به این اتفاق، شکل‌گیری آکنه کیستیک است. جوش‌های ناشی از آکنه کیستیک معمولا قرمز، متورم و دردناک‌تر از جوش‌های آکنه‌ای معمولی و سطحی هستند». 

 

آیا آکنه کیستیک می‌تواند باعث شکل‌گیری اسکار یا جای زخم شود؟ 

 

دکتر باناسالی در پاسخ به این سوال می‌گوید: «بله قطعا! ضایعات آکنه کیستیک عمق‌دار هستند و گاهی اوقات هم خود بیماران سعی می‌کنند این کیست‌ها را باز کنند یا اصطلاح بترکانند، درحالی که این رفتار اشتباه می‌تواند به عفونت بیشتر و حتی شکل‌گیری اسکار یا جای زخم منتهی شود. به همین دلیل هم اگر کسی به آکنه کیستیک مبتلا شود، باید در اولین فرصت به متخصصان پوست‌ومو مراجعه کنید». 

 

بهترین راه برای مقابله با آکنه کیستیک چیست؟ 

 

وقتی درباره راهکارهای مقابله با آکنه کیستیک صحبت می‌کنیم، باید برنامه اقدام متناسب را حتما به متخصصان پوست‌ومو بسپاریم. بنابراین هرگز جوش‌های ناشی از آکنه کیستیک را دستکاری نکنید، از به‌کارگیری خودسرانه محصولات بدون نسخه برای مقابله با آنها دوری کنید و هرچه سریع‌تر به پزشکان متخصص مراجعه کنید. 

 

چگونه می‌توان از آکنه کیستیک جلوگیری کرد؟ 

 

با توجه به دشوار بودن درمان آکنه کیستیک، پیشگیری از بروز این مشکل واقعا مهم و کلیدی است. به‌گفته دکتر باناسالی، «اگر پوست شما مستعد ابتلا به آکنه کیستیک باشد، باید لایه‌برداری پوست را جدی بگیرید و به‌طور منظم این کار را انجام دهید». 

 

در ضمن باید دنبال پاک‌کننده‌های ملایم و مرطوب‌کننده‌های سبکی بگردید که حاوی ترکیبات ضدآکنه هستند، مانند اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید. البته استفاده بیشتر از مرطوب‌کننده‌های متناسب با نوع پوست برای پیشگیری از خشکی پوست هم ضرورت دارد. 

 

چگونه جوش‌های ناشی از آکنه کیستیک را پنهان کنیم؟ 

 

مقابله و درمان آکنه کیستیک مثل همه مشکلات پوستی دیگر به گذر زمان نیاز دارد. پس اگر در این مدت می‌خواهید کاری کنید که آکنه کیستیک کمتر در معرض دید دیگران قرار بگیرد، می‌توانید از فونداسیون‌های غیرجوش‌زا و پوشش‌دهنده کمک بگیرید اما برای این کار هم بهتر است با متخصصان پوست‌ومو مشورت کرده باشید. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو