ناخن‌های مصنوعی واقعاً خطرناک هستند؟
هرچه ناخن مصنوعی بلندتر باشد، احتمال افتادن ناخن اصلی بیشتر است
7 اردیبهشت 1399 ساعت: 15:2متخصصان پوست و ناخن بر این باورند که ناخن مصنوعی با عوارض چشمگیری همراه است. رزین‌های از جنس آکرلیک که برای چسباندن ناخن به‌کار می‌روند، ممکن است به حساسیت، اگزما و التهابات پوستی ختم شوند. این عوارض حتی در قسمت‌هایی از بدن که با ناخن‌ها فاصله داشته‌اند مثل پلک‌ها، صورت و گردن نیز دیده شده است.
ناخن یکی از ضمایم پوستی است که نقش مهمی در کارهای یدی و زیبایی آن ایفا می‌کند، از این‌رو از گذشته‌های دور زنان همیشه سعی می‌کردند ناخن‌های خود را زیباتر جلوه دهند و رنگ، فرم و شکل آ‌ن‌ها را به شیوه‌های مختلف تغییر دهند. همچنین برای برطرف کردن بیماری‌های مختلف ناخن و به‌طور کلی برای زیبا کردن و تغییر شکل دادن ظاهر ناخن کارهای متعددی انجام می‌دادند.

امروزه، یکی از روش‌هایی که زنان برای زیبا کردن ناخن‌های خود به کار می‌برند، استفاده از ناخن‌های مصنوعی یا موادی است که سطح یا شکل ناخن را به فرم دلخواه درمی‌آورد. اما ناخن‌های مصنوعی چه عوارضی دارند؟ آیا واقعاً به ناخن‌ها آسیب می‌رسانند؟ و به‌کارگیری آن‌ها دقیقاً چه پیامدهایی به همراه خواهد داشت؟ در ادامه با نظرات متخصصان ناخن، همراه ما باشید.

تکنیک‌های مختلف در استعمال ناخن مصنوعی

متخصصان معتقدند که ناخن‌های مصنوعی به دو گروه مختلف تقسیم می‌شوند. گروه اول، کپسولی‌شکل هستند و گروه دوم ناخن‌های مصنوعی مدل‌دار.

در گروه اول، کپسول‌های پلاستیکی در قالب ناخن‌‌های مصنوعی و به کمک یک چسب مخصوص به ناخن می‌چسبند. ناخن‌های مصنوعی مدل‌دار با استفاده از خمیری از جنس رزین یا ژل و به کمک یک قالب مخصوص روی ناخن ریخته می‌شود. رزین،‌ نوعی صمغ آکرلیک است که در صنعت دندانسازی نیز مصرف می‌شود. این ماده از ترکیب نوعی پودر و مایع به‌دست می‌آید.

در هر دو مورد، لازم است که سطح ناخن برای چسباندن کپسول یا قراردادن ژل آماده گردد. توصیه بر این است که این کار توسط یک کارشناس حرفه‌ای ناخن انجام گیرد تا احیاناً در حین کار آسیبی به سطح ناخن وارد نشود.

آیا ژل، رزین یا چسب به ناخن آسیب می‌رسانند؟

متخصصان پوست و ناخن معتقدند که تمام این مواد می‌توانند برای سلامت ناخن مضر باشند. هرقدر در ابتدای کار، ناخن‌ها بیشتر سوهان زده شوند، احتمال این ‌که این مواد از طریق ناخن‌ به پوست نفوذ کنند،‌ بیشتر و بیشتر می‌شود. معمولاً چسب‌هایی که برای نصب کپسول‌ها به‌کار می‌روند، در مقایسه با ژل و رزین، کم‌ضررترند چون معمولاً در مقدار کم مصرف می‌شوند.

عموماً‌ دیده می‌شود که مانیکوریست‌ها قبل از مصرف رزین یا ژل، برای این ‌که از چسبیدن ناخن اطمینان حاصل کنند، مایعی به این دو ماده می‌افزایند که طبق مطالعات انجام‌شده،‌ برای سلامت ناخن بسیار ضرر دارد.

عوارض ناخن‌های مصنوعی

متخصصان پوست و ناخن بر این باورند که ناخن مصنوعی با عوارض چشمگیری همراه است. رزین‌های از جنس آکرلیک که برای چسباندن ناخن به‌کار می‌روند، ممکن است به حساسیت، اگزما و التهابات پوستی ختم شوند. این عوارض حتی در قسمت‌هایی از بدن که با ناخن‌ها فاصله داشته‌اند مثل پلک‌ها، صورت و گردن نیز دیده شده است.

اغلب اوقات دیده می‌شود که ناخن‌های مصنوعی منجر به افتادن ناخن‌های طبیعی می‌شوند چراکه رزین به‌کار گرفته‌شده، به پوست زیر ناخن‌ها حمله‌ور می‌شود و احتمال افتادن ناخن‌های زیرین را افزایش می‌دهد. در یک کلام می‌توان گفت که ناخن‌های مصنوعی، آسیب گسترده‌ای به ناخن‌ها وارد می‌کنند و در ادامه ناخن اصلی به رنگ بسیار سفیدی در می‌آید.

گاهی اوقات، ناخن‌های مصنوعی، عفونت باکتریایی تولید می‌کنند به‌طوری‌ که در ادامه ناخن‌های طبیعی یا همان اصلی، به رنگ زرد و سبز در می‌آیند.

اگر ناخن مصنوعی انتخابی شما بلند باشد طوری‌ که شما نیز عادت داشته باشید که برای باز کردن درب شیشه نوشابه از آن استفاده کنید یا مثل پیچ‌گوشتی، نقش یک اهرم را برای شما بازی کند، مطمئن باشید که با این رویه اشتباه،‌ تنها امکان افتادن ناخن اصلی زیرین را افزایش می‌دهید. به‌طور کلی می‌توان گفت که هرچه ناخن مصنوعی بلندتر باشد، احتمال افتادن ناخن اصلی بیشتر خواهد بود.

ناخن‌های مصنوعی، ناخن طبیعی زیرین را آسیب‌پذیر می‌کنند طوری که ناخن اصلی شکننده و نازک می‌شود. دقیقاً به همین دلیل، معمولاً هنگامی‌که ناخن‌های مصنوعی از سطح ناخن برداشته می‌شوند، ناخن‌های اصلی ظاهر زیبایی ندارند. این حالت، درست مثل زمانی‌ است که لاک ناخن‌ها را پاک می‌کنید. ناخن‌ها بعد از پاک‌کردن لاک، زرد و پر از لکه‌های سفید رنگ هستند، طوری‌که شما به ناچار مجبور می‌شوید برای پوشاندن این نواقص دوباره به لاک روی آورید و یک دور باطل را دوباره تکرار نمایید. سعی کنید چند روزی ناخن‌ها را به حالت طبیعی خودشان رها کنید تا هم نفس بکشند و هم ترمیم شوند.

راهکارهایی برای کاهش عوارض ناخن‌های مصنوعی

متخصصان پوست و ناخن به‌هیچ عنوان استعمال ناخن مصنوعی را توصیه نمی‌کنند! اما اگر به این ژست زیبایی علاقه‌مند هستید، حتی‌المقدور به کپسول‌ها روی آورید چون در مقایسه با ناخن‌های مصنوعی مدل‌دار، کم‌خطرتر هستند.

یادتان باشد که برای گذاشتن و برداشتن ناخن مصنوعی همیشه به یک فرد حرفه‌ای مراجعه کنید چون هم مطمئن‌تر است و هم اصولی‌تر کارش را انجام می‌دهد.

توصیه آخر اینکه هرگز ناخن مصنوعی را روی ناخن‌های بیمار و آسیب‌دیده نصب نکنید. نصب این ناخن‌ها برای نوجوانان کمتر از شانزده سال نیز توصیه نمی‌شود چون ناخن‌ها استحکام لازم را ندارند.


ترجمه: عفت عباسیان
منبع: e-sante.be


چگونه ناخن مصنوعی را در خانه جدا کنیم؟
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو