دکتر سیدمهدی طبایی، متخصص پوست و عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی
استفاده از اتوی صورت خانگی به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود!
7 اردیبهشت 1399 ساعت: 13:2دکتر سیدمهدی طبایی، متخصص پوست در واکنش به تبلیغات گسترده دستگاهی به نام اتوی صورت برای رفع چین و چروک پوست هشدار داد.
دکتر طبایی گفت: «ایده مربوط به اتوی صورت ۷۰ تا ۸۰ سال پیش برای اولین بار در آمریکا مطرح شد. محققان به این موضوع فکر می‌کردند که چون چروکیدگی پارچه را می‌توان با اتوی گرم باز کرد شاید بتوان با ابزاری گرم چروک‌های پوست را نیز برطرف نمود. به همین منظور و با این تئوری ابزارهایی تهیه و وارد بازار شد. در بازار ایران نیز اتوهای صورت موجود است و بسیاری افراد با مشاهده تبلیغات گوناگون مبادرت به خرید این دستگاه‌های خانگی می‌کنند.»

این متخصص پوست افزود: «اتوی صورت دو نوع دارد. برخی مراقبتی و خانگی هستند و به کمک امواج فراصوت به پاکسازی پوست کمک می‌کنند. این نوع اتو کاربرد درمانی ندارند و برخلاف آنچه تبلیغ می‌شود نمی‌توانند به رفع چروک‌های پوستی کمک کنند. در این دستگاه‌ها امواج فراصوت در سطح پوست مرطوب ارتعاش ایجاد کرده و سبب از بین رفتن آلودگی‌های روی پوست می‌شوند. کاری‌ که با شستشوی مناسب پوست هم امکان‌پذیر است.

دسته دیگر شبیه به اتوی معمولی است و با کمک تکنولوژی لیزر دایود تولید حرارت می‌کند. این حرارت باعث جوان‌سازی و کاهش چین و چروک پوست می‌شود. این دستگاه‌ها خانگی نیست و باید توسط متخصص پوست به کار گرفته شود. البته در مورد کاربردی بودن این دستگاه‌ها هم هنوز مدارک و شواهد علمی خاصی وجود ندارد و آنچه گفته می‌شود بیشتر جنبه تجاری و تبلیغاتی دارند.»

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی در ادامه تصریح کرد: «البته در این موضوع هیچ شکی نیست که لیزرها با تحریک کلاژن‌سازی، قدرت جوان‌سازی پوست را دارند و برخی با حرارت‌های بالاتر به جمع شدن لایه‌های پوستی و رفع چروک‌های صورت کمک می‌کنند. به همین دلیل هم لیزرها وارد حوزه پوست و زیبایی شده‌اند.»

دکتر طبایی با بیان اینکه دستگاه اتوی صورت خانگی باید حتما تاییدیه وزارت بهداشت و سازمان غذا و داروی کشور یا FDA را داشته باشد تاکید کرد: «ایمنی دستگاه باید مورد تایید باشد تا حداقل اگر اثری ندارد لااقل بی‌عارضه باشد.»

وی افزود: «شرکت‌های مختلفی تولید این دستگاه‌ها را برعهده دارند که متاسفانه برخی از آن‌ها می‌توانند به صورت موضعی یا عملکردی به پوست آسیب بزنند. به همین دلیل بنده به عنوان متخصص پوست استفاده از آنها را اصلا توصیه نمی‌کنم.»

4راه اصولی و مهم برای پیشگیری از ایجاد چروک‌های پوستی
نرمش‌هایی برای تقویت عضلات صورت
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو