فاکتورهای رشد در محصولات مراقبت از پوست
7 مرداد 1401 ساعت: 19:5شاید بعضی افراد در نگاه اول تصور کنند که فاکتورهای رشد چیز مهمی نیستند، اما آنها واقعا نقش مهمی در ترمیم پوست ایفا می‌کنند. پس افزودن محصولات دارای فاکتورهای رشد به روتین مراقبت از پوست می‌تواند تفاوت‌های واقعی و قابل توجهی را در سلامتی پوست و جلوه‌های ظاهری آن به‌وجود بیاورد. اما فاکتورهای رشد واقعا چیستند؟ چگونه عمل می‌کنند؟ و کدام محصولات دارای فاکتورهای رشد را باید به روتین مراقبت از پوست خودمان اضافه کنیم؟ 

فاکتورهای رشد چیستند؟ 

 

فاکتورهای رشد در سرتاسر بدن پخش شده‌اند و سلول‌ها را به ترمیم و رشد خودشان وادار می‌کنند. در پوست هم فاکتورهای رشد دارای عملکرد مشابهی هستند. به‌گفته دکتر میشله گرین (متخصص پوست‌ومو)، «فاکتورهای رشد به ترمیم پوست آسیب‌دیده کمک می‌کنند،‌ نقش مثبتی در ساخت کلاژن‌های جدید دارند و همچنین به ساختن اجزای مرتبط با استحکام و قابلیت کشسانی پوست کمک می‌رسانند». 

 

همزمان با افزایش سن، ‌تولید طبیعی فاکتورهای رشد ضعیف می‌شود و درنتیجه توانایی ذاتی پوست برای ترمیم خودش کاهش می‌یابد. اگر هم توجه کرده باشید، ما از حالت جمع «فاکتورها» استفاده می‌کنیم، زیرا پوست انواع مختلفی از فاکتورهای رشد را تولید می‌کند و هر کدام از آنها نقش متفاوتی در ترمیم، بازسازی و جوان‌سازی پوست ایفا می‌کنند. 

 

محصولات حاوی فاکتورهای رشد چگونه عمل می‌کنند؟ 

 

فاکتورهای رشد مکانیسم‌های مختلفی را در پوست فعال می‌کنند که با ترمیم پوست مرتبط هستند. برای مثال، فاکتورهای رشد نقش مهمی در فعال‌سازی روندهای کلاژن‌سازی دارند و همچنین تولید الاستین را هم افزایش می‌دهند. همین ویژگی‌ها باعث می‌شود که استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی فاکتورهای رشد نهایتا به بهبودی علائم پیری پوست مانند خطوط ریز و چین‌وچروک‌ها کمک کند، درحالی که برای یکدست‌سازی بافت پوست و رفع تغییرات رنگدانه‌ای هم مفید هستند. 

 

چه کسانی باید از محصولات حاوی فاکتورهای رشد استفاده کنند؟ 

 

دکتر پترسون پی‌یر (متخصص پوست‌ومو) می‌گوید که همه می‌توانند از این محصولات کمک بگیرند، زیرا فاکتورهای رشد به‌طور کلی توسط انواع پوستی مختلف به‌خوبی پذیرفته می‌شوند و درنتیجه پیامدهای جانبی ندارند. البته همه افراد به چنین محصولاتی نیازمند نیستند. 

 

می‌توان گفت که پوست‌های آسیب‌دیده، کدر، مبتلا به افتادگی پوست یا مبتلا به خطوط ریز پوستی و چین‌وچروک‌ها بیشتر از فواید محصولات حاوی فاکتورهای رشد بهره‌مند می‌شوند زیرا این محصولات به بازسازی چنین پوست‌هایی، جوان‌سازی آنها و ارتقای سلامتیشان کمک می‌رسانند. 

 

 

چگونه باید محصولات حاوی فاکتورهای رشد را به روتین مراقبت از پوست اضافه کرد؟ 

 

بعضی از متخصصان بر این باورند که محصولات حاوی فاکتورهای رشد، جایگزین ملایم‌تری برای رتینول‌ها هستند، مخصوصا برای پوست‌هایی که با استفاده از رتینول دچار تحریکات پوستی می‌شوند. هنگام استفاده از محصولات حاوی فاکتورهای رشد باید ابتدا پوست را بشویید و در وضعیتی که پوست نسبتا مرطوب است، مقداری از محصول را روی پوست پخش کنید. بعد چند دقیقه منتظر بمانید تا محصول به‌خوبی توسط پوست جذب شود و سپس از مرطوب‌کننده استفاده کنید. 

 

ترجمه: یوسف صالحی 

منبع: dermstore

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو