آیا باید به نظرات کودکان توجه کرد؟
9 مرداد 1401 ساعت: 16:5معمولا نظرات کودکان در خصوص جنبه‌های مختلف و مهم زندگی آنها نادیده گرفته می‌شود. کنوانسیون حقوق کودکان سازمان ملل متحد برای کودکان حق و حقوقی مشابه بزرگسالان مقرر کرده اما واقعیت این است که بزرگسالان معمولا به حرف‌های کودکان گوش نمی‌دهند. 

کودکان حق دارند نظرات خود را در خصوص جنبه‌های مختلف زندگی از جمله مسائل مربوط به سلامتی، تحصیل، رفاه و رشد خود بیان کنند. بنابراین لازم است که والدین به نظرات کودکان توجه کرده و به عقاید آنها احترام بگذارند.

 

فواید توجه به نظرات کودکان

 

گوش دادن و توجه به نظرات و عقاید کودکان صرفا برای رعایت حقوق آنها به عنوان شهروند نیست. اینکار باعث رشد سایر ارزش‌های اساسی در جهت رفاه عاطفی و اجتماعی آنها نیز می‌شود. گوش دادن به نظرات کودکان به رضایت‌خاطر و شادی آنها کمک می‌کند. در واقع داشتن آزادی عقیده در کودکان هم برای خودشان و هم برای روابط‌شان با اطرافیان‌شان فواید زیادی دارد. 

 

در ادامه به برخی از این فواید اشاره می‌کنیم:

 

توجه به نظرات کودکان برای افزایش اعتماد به نفس آنها 

 

زمانی که در تصمیمات خانوادگی به نظرات و عقاید کودکان حتی کودکان خردسال توجه می‌کنید باعث می‌شوید آنها احساس مهم بودن کرده و اعتماد به نفس زیادی کسب کنند.

 

توجه به نظرات کودکان برای افزایش توان تصمیم‌گیری

 

کودکانی که برای خود عقاید و نظراتی دارند می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها نیز موفق عمل کنند. در این‌صورت نیز کودکان درگیر تصمیمات شده و مسئولیت بیشتری به عهده می‌گیرند.

 

توجه به نظرات کودکان برای تقویت احترام متقابل

 

زمانی که والدین از فرزندان‌شان نظر می‌خواهند و به عقاید آنها گوش می‌دهند با این کارشان به آنها احترام می‌گذارند. بنابراین رابطه والد-فرزندی روی احترام متقابل بنا می‌شود. یعنی کودکان نیز یاد می‌گیرند به نظرات والدین احترام بگذارند.

 

توجه به نظرات کودکان برای افزایش اعتماد به والدین

 

نتایج تحقیقات نشان می‌دهند کودکی که والدینش به حرف‌هایش گوش می‌دهد می‌فهمد که می‌تواند به آنها اعتماد و تکیه کند. بنابراین در هر شرایطی حتی شرایط منفی به راحتی احساسات خود را با والدینش در میان می‌گذارد و به آنها اعتماد می‌کند.

 

توجه به نظرات کودکان برای افزایش هوش هیجانی 

 

فقط خودِ کودک می‌تواند بگوید در یک موقعیت خاص چه حسی داشته است. اگر او بتواند احساساتی که بر او غلبه می‌کند را شناسایی کند یادگیری مدیریت و کنترل عواطف و احساساتش راحت‌تر خواهد بود. بنابراین هوش هیجانی او تحریک  می‌شود.

 

هر زمانی که والدین باب گفت‌وگو با فرزندان‌شان را باز می‌کنند به آنها کمک می‌کنند تا در نحوه برخورد با دیگران قاطع‌تر باشند. علاوه‌براین مهارت‌های گفتاری و زبانی آنها نیز تحریک می‌شود.

 

توجه به نظرات کودکان برای افزایش روحیه انتقادی آنها


کودک قرن 21 که قادر به انجام چندین کار همزمان است و در عین حال روحیه حساسی دارد کورکورانه از دستورات دیگران اطاعت نمی‌کند، توضیح می‌خواهد و به دنبال درک وقایع است. آنها نظرات خود را در خصوص بزرگسالان، دوستان‌شان و شرایط پیرامون خود دارند. کودکی که والدینش به حرف‌هایش گوش می‌دهد، قدرت مشاهده و ارزیابی بالاتری کسب می‌کند.

 

به عقاید فرزندان‌تان اهمیت دهید

 

 شکی در این نیست که باید نظر کودکان مورد توجه قرار گیرد. البته گوش دادن به آنها به این معنی نیست که تسلیم تمام خواسته‌هایشان شویم به‌خصوص خواسته‌هایی که ممکن است برایشان نامناسب یا خطرآفرین باشد. 

 

مسئله سنجیدن معیارها و دادن ارزش منصفانه است. شما باید به حرف‌های فرزندان‌تان گوش دهید و به افکار و احساسات آنها توجه کنید. با توجه کردن به استدلال‌های آنهاست که می‌توانید آنها را بیشتر و بهتر بشناسید.

 

به یاد داشته باشید که کودکان حق آزادی بیان دارند. این حق شامل آزادی جست‌وجو و دریافت اطلاعات نیز می‌شود. توجه داشته باشید زمانی که فرزندتان در حال صحبت کردن و بیان احساساتش است از جان و دل گوش دهید. از تظاهر به گوش دادن و همچنین بی ارزش شمردن حرف‌هایش خودداری کنید. حرف زدن و اظهار نظر نه‌تنها جزو حقوق کودکان است بلکه این کار به رشد خوب آنها به عنوان یک انسان کامل، خوشبخت و دوست داشتنی کمک می‌کند.

 

ترجمه: فاطمه مهدی پور

منبع:  amelioretasante

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو