جایگزین‌های کولونوسکوپی برای غربالگری سرطان روده بزرگ
6 مرداد 1401 ساعت: 15:5سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع است. غربالگری‌های منظم می‌تواند سرطان روده بزرگ را زود تشخیص دهد و درمان سرطان را آسان‌تر کند. همچنین به پزشک این امکان را می‌دهد تا هرگونه ضایعه را قبل از سرطانی شدن پیدا کرده و حذف کند.
کولونوسکوپی تنها گزینه شما برای غربالگری سرطان روده بزرگ نیست. سایر روش‌های غربالگری سیگموئیدوسکوپی، کولونوسکوپی مجازی، آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع، آزمایش خون مخفی مدفوع یا آزمایش DNA مدفوع نیز هست.

سیگموئیدوسکوپی

سیگموئیدوسکوپی یک آزمایش تشخیصی است که برای بررسی پایین‌ترین قسمت روده بزرگ که مسئول نگهداری و دفع مدفوع است، استفاده می‌شود. از یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر به نام سیگموئیدوسکوپ استفاده می‌کند که دارای نور و دوربین کوچکی است. در مقعد وارد می‌شود و به آرامی به سمت پایین روده بزرگ حرکت می‌کند. این لوله همچنین برای دمیدن هوا به روده بزرگ استفاده می‌شود تا آن را متورم کند و دید را بهبود بخشد.

کولونوسکوپی مجازی

کولونوسکوپی مجازی به پزشک کمک می‌کند تا داخل روده بزرگ و راست روده را ببیند. برای بررسی پولیپ و بررسی سرطان روده بزرگ و مقعد استفاده می‌شود. از یک اسکنر توموگرافی کامپیوتری و اشعه ایکس برای گرفتن تصاویر سه بعدی از روده بزرگ که روی صفحه کامپیوتر قابل مشاهده است، استفاده می‌کند.

آزمایش خون مخفی مدفوع

آزمایش خون مخفی مدفوع به دنبال خون پنهان (مخفی) در مدفوع است. منبع خون می‌تواند در هر جایی از دستگاه گوارش باشد و می‌تواند به بسیاری از شرایط مختلف از جمله سرطان روده بزرگ مرتبط باشد. این آزمایش کمتر از سایر روش‌های غربالگری سرطان روده بزرگ استفاده می‌شود و روش‌های جدیدتری برای آزمایش مدفوع وجود دارد که نتایج بهتری را به همراه دارد.

آزمایش DNA مدفوع

یک ابزار غیرتهاجمی برای بزرگسالان 45 ساله و بالاتر با میانگین خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ است. به دنبال خون میکروسکوپی در مدفوع و تغییرات و جهش‌های DNA در مدفوع است که ممکن است شامل پولیپ‌های پیش سرطانی یا تومورهای سرطانی باشد.
 
پزشک شما در بهترین موقعیت برای ارائه مشاوره در مورد اینکه کدام روش غربالگری سرطان روده بزرگ ممکن است برای شما بهترین باشد، است. آنها سابقه شخصی و خانوادگی شما را در مورد سرطان و هر عامل خطر اضافی می‌دانند. به شما توصیه می‌کنند غربالگری را از 45 سالگی شروع کنید.

بهترین روش غربالگری برای سرطان روده بزرگ وجود ندارد. هر تست مزایا و معایبی دارد. پزشک می‌تواند به شما در مورد مزایا و معایب هر آزمایش آموزش دهد و کمک کند تا بر اساس ترجیحات، سلامت کلی، در دسترس بودن و منابع مالی برای آزمایش و پیگیری تصمیم بگیرید.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو