چه چیزی باعث سکسکه در نوزادان می‌شود؟
6 مرداد 1401 ساعت: 12:5به عبارت ساده، سکسکه انقباضات غیرارادی عضلات دیافراگم بدن است. هر بار که دیافراگم منقبض می‌شود، ماهیچه‌های اطراف تارهای صوتی نیز بسته می‌شوند، که همان چیزی است که باعث می‌شود صدای مشخصه سکسکه ایجاد شود.
گاهی سکسکه با احساس سفتی در قفسه سینه همراه است و گاهی سکسکه با آروغ یا سوزش سر دل همراه است. اکثر پستانداران از جمله سگ، گربه، اسب و خرگوش سکسکه می‌کنند. نوزادان انسان بیشتر از کودکان و بزرگسالان سکسکه می‌کنند. در واقع، حتی زمانی که در رحم بودند سکسکه کردند!

محققان در مورد علت سکسکه به طور قطعی توافق ندارند، اگرچه به نظر می‌رسد که ممکن است بیش از یک علت وجود داشته باشد. سکسکه یک رفلکس است، شبیه به سرفه یا عطسه، کاری که بدن بدون فکر کردن انجام می‌دهد. 

بیشتر موارد سکسکه در بزرگسالان به دلیل نوشیدن سریع چیزی، سوء‌هاضمه، خوردن زیاد، بلعیدن هوا در حین غذا خوردن، نوشیدن نوشابه‌های گازدار، استرس عاطفی یا حتی تغییر فشار هوا ایجاد می‌شود. سکسکه در نوزادان دلایل مشابهی دارد، اگرچه بدیهی است که غذاها و نوشیدنی‌های مشابه بزرگسالان را مصرف نمی‌کنند!

خیلی سریع غذا خوردن

همانطور که سریع غذا خوردن می‌تواند باعث سکسکه در بزرگسالان شود، همین اتفاق در مورد نوزادان نیز می‌تواند رخ دهد. در صورتی اتفاق می‌افتد که با جریان سریع شیر به کودک خود می دهید. نوزادانی که در حال شروع مصرف غذای جامد هستند، اگر به یکباره بیش از حد تغذیه شوند یا غذاهایی بخورند که برای سیستم گوارشی آنها بسیار بزرگ است، ممکن است دچار سکسکه شوند.

نیاز به آروغ زدن

پزشکی بیان کرده است که سکسکه روشی است که کودک برای پاک کردن هوای اضافی از معده‌اش یا اساساً آروغ زدن خود انجام می‌دهد.

بلعیدن هوا

بلع هوای اضافی می‌تواند باعث سکسکه شود! می‌تواند در هنگام شیر خوردن اتفاق بیفتد، به عنوان مثال، زمانی که کودک در حال مکیدن نوک بطری بدون شیر است، یا اگر چفت شدن سینه در طول شیردهی به اندازه کافی عمیق یا محکم نباشد.

تغذیه بیش از حد

خوردن بیش از حد یکباره می‌تواند منجر به سکسکه شود. به طور کلی، بهتر است به کودک خود اجازه دهید به جای پیروی از یک برنامه زمان‌بندی، میزان غذا خوردن را در یک زمان (مثلاً تغذیه بر اساس تقاضا) نشان دهد.

رفلاکس معده به مری

گاهی اوقات سکسکه، همراه با آروغ زدن، می‌تواند نشانه ای از رفلاکس معده به مری باشد، یک سندرم بسیار رایج و به طور کلی قابل درمان که در نوزادان یافت می‌شود.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellfamily
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو