خواص هلو؛ از تامین آنتی‌اکسیدان‌ها تا بهبود عملکرد گوارش
4 مرداد 1401 ساعت: 09:5پرورش درخت هلو به پنج هزار سال پیش در چین برمی‌گردد و امروزه 30 نوع از این میوه کشت می‌شود. هلو سرشار از آنتی‌اکسیدان‌‌ها و فیبر است که بخش زیادی از این ترکیبات در پوست میوه قرار دارد. گرچه هلو نزدیک به 90 درصد آب دارد و می‌تواند در روزهای گرم تامین‌کننده آب مورد نیاز بدن باشد اما خواص متعددی نیز دارد که اهمیت مصرف آن را نشان می دهد. 

یک هلو 8 تا 10 میلی‌گرم ویتامینC دارد که می‌تواند حدود 10 تا 12 درصد نیاز روزانه به این ویتامین را تامین کند. هرچه هلو رنگ زرد‌نارنجی بیشتری داشته ‌باشد، مقدار فلاونوئید بیشتری دارد که عملکرد ویتامینC را تقویت می‌کند. ویتامینC از بدن در برابر عفونت‌های ویروسی و باکتریایی محافظت می‌کند، در جذب آهن موثر است و عملکرد آنتی‌اکسیدانی دارد. هلو همچنین سرشار از کاروتنوئیدها مانند بتاکاروتن، لوتئین و زیگزانتین است. مطالعات بسیاری نشان می‌دهد خوراکی‌های سرشار از کاروتنوئیدها با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌‌هایی مانند سرطان و بیماری‌های قلبی‌عروقی همراه است. تاثیر لوتئین و زیگزانتین در برابر بیماری‌های چشم مانند استحاله ماکولای چشم و آب‌مروارید نیز تایید شده ‌است. 

 

تامین آب و موادمعدنی

هلو نزدیک به 90 درصد آب دارد و در روزهای گرم برای تامین نیاز ‌‌‌آب بدن و دفع مواد زائد موثر است. با دریافت آب و مایعات کافی عملکرد جریان خون و فعالیت مغز بهبود پیدا می کند و ریزمغذی‌ها به سلول‌های اندام‌های مختلف می‌رسند. البته مصرف منظم هلو به تامین موادمعدنی نیز کمک می‌کند زیرا حاوی مقدار فراوان پتاسیم، منیزیوم، فسفر و آهن است. 

 

تاثیر مطلوب بر عملکرد گوارش

هلو میوه‌ای سرشار از فیبرهای حل‌شدنی است که عملکرد هضم را تسهیل می‌کنند. خوراکی‌های سرشار از فیبر علاوه بر پیشگیری از یبوست و کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی‌عروق، کنترل دیابت نوع 2 و اشتها نیز نقش دارد. فیبرها، کلسترول و ترکیبات سمی را جذب می‌کنند و برای پاکسازی بدن ضروری هستند. همچنین به‌دلیل جذب آب مانند یک عامل ضدگرسنگی عمل می‌‌کنند. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:TopSante.fr

علائم نوشیدن ناکافی مایعات در روزهای گرم

6 دلیل برای خوردن هندوانه​​​
کاسرول مرغ و کدو: شامی سبک برای شب‌های کوتاه تابستانی​​​


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو