چه انتظاری باید از معاینه سالانه پوست داشته باشیم؟
29 تیر 1401 ساعت: 16:4اگر استفاده منظم از ضدآفتاب‌های وسیع‌الطیف و دارای SPF را اولین خط دفاعی برای پیشگیری از آسیب‌های پوستی ناشی از خورشید فرض کنیم، دومین خط دفاعی قطعا معاینه سالانه پوست خواهد بود. مراجعه سالانه به متخصصان پوست‌ومو برای بررسی وضعیت پوست، گام مهمی در تشخیص زودهنگام سرطان پوست است و در مواردی حتی می‌تواند زندگی کسانی را نجات دهد. اگر تا حالا هرگز برای معاینه سالانه پوست مراجعه نکرده‌اید، قطعا باید امسال این کار را شروع کنید. اما حتما می‌خواهید بدانید که معاینه سالانه پوست شامل چه بخش‌هایی است و چرا نقش مهمی در تشخیص زودهنگام سرطان پوست دارد.

در روند معاینه کامل پوست بدن چه اتفاقی می‌افتد؟ 

 

وقتی که برای معاینه کامل پوست بدن به متخصصان پوست‌ومو مراجعه می‌کنید، پزشکان پوست تمامی قسمت‌های بدن را (از پوست سر تا کف پاها) بررسی می‌کنند و در این روند دنبال لکه‌ها یا خال‌هایی می‌گردند که شاید سرطانی باشند. 

 

پیشنهاد متخصصان معمولا این است که خودتان هم در خانه حتما این بررسی را در طول هفته‌ها و ماه‌های مختلف پیگیری کنید و اگر با چیز مشکوکی مواجه شدید، حتما مشکل را به متخصصان اطلاع دهید. 

 

چرا معاینه کامل پوست بدن مهم است؟ 

 

معاینه کامل پوست بدن، بهترین راه برای تشخیص زودهنگام سرطان پوست است. به‌طور کلی سرطان پوست به سه دسته تقسیم می‌شود: سرطان سلول بازال، سرطان سلول سنگفرشی و ملانوم. سرطان‌های پوست در صورت تشخیص زودهنگام تا حدود زیادی درمان‌پذیر هستند و در بیشتر موارد کاملا درمان می‌شوند. 

 

معاینه سالانه پوست بدن چقدر طول می‌کشد؟ 

 

اگر پزشکان با هیچ مشکل یا مساله مشکوک خاصی مواجه نشوند، معاینه پوست نهایتا باید 15 دقیقه طول بکشد. البته بهتر است که خودتان قبل از مراجعه به پزشک یک‌بار وضعیت پوست را بررسی کرده باشید. اگر با هر گونه ضایعه پوستی درحال تغییر یا خال مشکوکی مواجه شدید که با علائم خاصی همراه بود، حتما این مساله را به اطلاع پزشک برسانید.

 

اگر پزشکان با خال مشکوک مواجه شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟ 

 

اگر یک یا چند مورد از خال‌ها دارای علائم سرطان پوست باشند، پزشکان احتمالا بیوپسی یا نمونه‌برداری پوستی را انجام خواهند داد تا بتوانند به تشخیص نهایی برسند. در روند بیوپسی، مقدار کمی از پوست توسط پزشک جدا می‌شود و برای آسیب‌شناسی به پزشکان آسیب‌شناس سپرده می‌شود. 

 

در این روند، پزشک ابتدا ناحیه‌ مشکوک پوست را تمیز می‌کند و بعد آن ناحیه را با کمک تزریق بی‌حس می‌کند تا بتواند نمونه کوچکی را از پوست بردارد. این روند با هیچ احساس دردی همراه نیست و شاید فقط با احساس گزش ناشی از تزریق همراه شود. 

 

در ادامه نمونه برداشته‌شده به آزمایشگاه فرستاده می‌شود و از نظر احتمال سرطانی بودن آزمایش می‌شود. اگر معلوم شود که با ضایعه سرطانی مواجه هستیم، پزشکان برای جداسازی و درمان قسمت‌های آسیب‌دیده تصمیم‌گیری خواهند کرد. 

 

به یاد داشته باشید که اگر سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان آن بسیار آسان‌تر خواهد بود. به همین دلیل است که متخصصان پوست‌ومو بر بررسی وضعیت پوست در خانه و همچنین معاینه سالانه پوست بدن تاکید می‌کنند. 

 

ترجمه: یوسف صالحی  

منبع: skincare

 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو