درباره «محصولات آرایشی پاک» چه می‌دانید؟
28 تیر 1401 ساعت: 17:4تعریف کردن «محصولات آرایشی پاک» (clean beauty) شاید کار ساده‌ای نباشد، اما این محصولات در اکثریت موارد به نوع خاصی از محصولات آرایشی یا مراقبت از پوست گفته می‌شود که فاقد هر گونه ترکیبات مضر هستند. البته چیزی که در این محصولات مضر محسوب می‌شود، از نظر نهادهای نظارتی استاندارد در محدوده ترکیبات مضر قرار نمی‌گیرند. 

دکتر جاشوا زایکنر (متخصص پوست‌ومو) درباره این موضوع می‌گوید که «محصولات پاک حاوی هیچ نوعی از مواد معطر، روایح، رنگ‌ها، فتالات‌ها،‌ سولفات‌ها، پارابن‌ها و سیلیکون‌های حلقوی نیستند. البته برندهای مختلف، نگاه متفاوتی نسبت به محصولات پاک دارند». 

 

درحالی که تحقیقات علمی در مورد ایمنی ترکیبات سازنده محصولات مراقبت از پوست و محصولات آرایشی همچنان ادامه دارد، اما تا به امروز هم معلوم شده است که این محصولات می‌توانند مزیت‌های مختلفی داشته باشند. در ادامه به مهم‌ترین نکات درباره محصولات پاک و مزایای آنها اشاره می‌کنیم. 

 

محصولات پاک چه هستند و چه فوایدی دارند؟ 

 

چه درحال استفاده از کرم دور چشم و چه درحال استفاده از محصولات ضدآفتاب باشید، ترکیباتی که با پوستتان تماس دارند، درنهایت وارد بدن می‌شوند و به درون جریان خون راه می‌یابند؛ یعنی همان جایی که می‌توانند سیستم‌های مختلف بدن را با روش‌های غیرمنتظره‌ای و گاهی اوقات ترسناکی تحت تاثیر قرار بدهند. 

 

برندهای سازنده محصولات پاک می‌خواهند این خطرات احتمالی را کاهش دهند، با کمک استفاده از خالص‌ترین ترکیبات اولیه به‌جای ترکیباتی که می‌توانند دارای اثرات منفی باشند. درحالی که شاید اصطلاحات مهم در زمینه محصولات پاک کمی مبهم به نظر برسند، اما شاید بعضی از آنها را روی برچسب محصولات محبوب خودتان دیده باشید. 

 

معنای اصطلاحات محصولات پاک در جهان مراقبت از پوست 

 

پاک(clean): بدون ترکیبات شیمیایی رایجی که بعضی از آنها می‌توانند سمی باشند. ترکیباتی مثل فلزهای سنگین، پارابن‌ها، فتالات‌ها و ترکیبات مختل‌کننده غدد درون‌ریز جزو همین ترکیبات شیمیایی هستند. 

 

ارگانیک (organic): ترکیبات ارگانیک در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست یعنی همان ترکیباتی که در تهیه آنها به دستورالعمل‌های استاندارد توجه شده است (عواملی مانند کیفیت خاک، شیوه‌های پرورش حیوانات، کنترل آفات و علف‌های هرز و همچنین استفاده از افزودنی‌ها). به همین دلیل هم محصولات ارگانیک می‌توانند ایمن‌تر باشند. با این‌حال، دکتر زایکنر اشاره می‌کند که اصطلاح ارگانیک در محصولات مراقبت از پوست هیچ تعریف مشخص و قانونی‌ای ندارد. 

 

سبز (green): محصولات سبز همان محصولات دوستدار محیط زیست هستند که در حالت حداقلی، هیچ آسیبی به محیط زیست نمی‌رسانند. 

 

وگان (vegan): محصولات وگان کاملا بدون استفاده از ترکیبات حیوانی و گاهی اوقات هم بدون انجام تست بر روی نمونه‌های حیوانی ساخته می‌شوند. 

 

طبیعی (natural): این محصولات عمدتا یا تماما از ترکیبات گرفته‌شده از زمین ساخته می‌شوند. 

 

مبتنی بر حفظ محیط زیست(sustainable): این محصولات به شیوه‌ای طراحی شده‌اند که از طریق کاهش تولید ضایعات، اثرات منفی زیست‌محیطی محصول را کاهش دهند (مثلا از طریق ساختن محفظه‌های بازیافت‌پذیر برای محصول یا ساخت محفظه‌هایی که دوباره قابل استفاده هستند). 

 

ترجمه: ندا احمدلو 

منبع: dermstore

 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو