نشانه "انگشت کوید-۱۹ " در کودکان مبتلا دیده شده است
6 اردیبهشت 1399 ساعت: 12:2دکتر ابینگ لوتنباخ، مقام ارشد بخش بیماری‌های عفونی مدرسه دارویی دانشگاه پنسیلوانیا درباره ویژگی‌های نشانه تازه کووید-۱۹ گفت: این زخم‌ها عمدتا دردناک هستند و دست زدن به زخم حس داغی می‌دهد.
نشانه انگشت کووید به شکل نامتناسب بین کودکان و نوجوانان وجود دارد که به کرونا آلوده شده‌اند اما شاید هیچ‌کدام از نشانه‌های معمول بیماری را نداشته باشند یا حتی آزمایش آنها منفی شده است.

حتی کسانی که به شدیدترین شکل به کرونا مبتلا شده‌اند، نشانه انگشت کووید را دارند. سوزان ویلکاکس، رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان عمومی ماساچوستس به یواس‌ای تودی گفت: این نشانه تازه در بیماران کووید-۱۹ با نارسایی شدید تنفسی هم دیده شده است.

در حال حاضر دو توضیح برای ظاهر شدن زخم‌های دردناک کبود در انگشت بیماران کرونا وجود دارد: واکنش التهابی بدن به وجود عفونت ناشی از ویروس در پاها و انگشتان یا لخته شدن خون در رگ.

به نقل از فوربس، نکته مهم درباره ظاهر شدن زخم‌های کبود روی انگشتان بیماران مبتلا به کووید-۱۹ این است که تقریبا در تمام بیماران (ساده تا شدید) دیده می‌شود و می‌تواند یکی از مهم‌ترین نشانه‌ها در شناسایی مبتلایان به کرونا باشد. البته تا امروز پژوهشی اختصاصی در این باره انجام نشده اما پزشکان این پدیده را انگشت کووید نام نهاده‌اند.

برخی عوارض داروئی را متهم اصلی این عارضه بیماری می دانند. به نظر برخی ویروس‌شناسان هم این نوع «اختلال خونرسانی در نقاط انتهایی بدن (acral ischemia) ناشی از فعالیت ویروس در بدن بیماران است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو