رژیم کتوژن در زنان و مردان متفاوت عمل می‌کند
6 اردیبهشت 1399 ساعت: 11:2محققان می‌گویند بر اساس بررسی‌های انجام شده روی موش‌ها، تاثیرات ناشی از حذف قند از برنامه غذایی روزانه و جایگزین کردن چربی، بر حسب مذکر یا مونث بودن فرد رژیم گیرنده، بر بدن نتایج متفاوتی خواهد داشت.
در این مطالعه پژوهشگران با هدف بررسی عوارض و اثرات رژیم کتوژن که در آن قند مصرفی حذف و چربی جایگزین شده است و به این ترتیب توانایی کاهش وزن قابل توجهی را دارد، تحقیقی را روی موش‌ها آغاز کردند.

در این بررسی، محققان دانشگاه لووا به موش‌ها رژیمی شامل ۷۵ درصد چربی، ۳ درصد قند و ۸ درصد پروتئین دادند و متوجه شدند متابولیسم بدن موش‌های نر بسیار بهتر از موش های ماده به این رژیم واکنش نشان داده است. بعد از ۱۵ هفته، موش‌های ماده بجای کاهش وزن دچار افزایش وزن شده بودند و قند خون شان نیز قابل کنترل نبود اما بر عکس، موش‌های نر به خوبی وزن کم کرده بودند و قند خون ناشتاشان هم در حد کنترل بود.

محققان می‌گویند استروژن در این تفاوت جنسیتی می‌تواند نقش داشته باشد. به عبارتی این رژیم در زنانی که یائسه شده‌اند بر خلاف زنانی که در سن باروری هستند، می‌تواند سبب کاهش وزن شود. با این وجود هیچ متخصص تغذیه‌ای توصیه به گرفتن این رژیم مگر در شرایط خاص نخواهد داشت. رژیم کتوژن با عوارضی از جمله تهوع، خستگی و یبوست، کبد چرب، بالا رفتن کلسترول خون، نارسایی کلیوی و پوکی استخوان همراه است و بهترین رژیم داشتن برنامه غذایی متعادل و متناسب و کاهش وزن تدریجی است.

رژیم کتوژن رژیمی است با چربی زیاد، پروتئین به اندازه کافی و مواد قندی و کربوهیدراتی کم که بدن را وادار می‌کند به جای کربوهیدرات‌ها از چربی استفاده کند.

ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: santé.lefigaro.fr

رژیم کتوژنیک یا کروناویروس؟
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو