۶ گام تا پایان قرنطینه کرونا
5 اردیبهشت 1399 ساعت: 23:2یک گزارش در نشریه نیویورک تایمز این احتمال را مطرح کرده که محدودیت‌های ناشی از کرونا در بدترین حالت تا چهار سال ادامه پیدا کند.
این گزارش می‌گوید برای کنترل شیوع ویروس کرونا باید برای استفاده از مکان‌های عمومی مثل مترو، رستوران،‌ استادیوم و غیره سقف تعداد تعیین کرد.
مسلما اما کنترل تعداد افراد در یک مکان، شباهتی به وضعیتی که قبلا به آن عادت داشتیم ندارد.

توماس پوئیو، نویسنده و از سخنرانان همایش‌های تد-اکس،‌ مقاله‌ای منتشر کرد که در یک هفته حدود ۴۰ میلیون بار دیده شد. او تصویری از زندگی آینده در سایه ویروس کرونا ارائه داده و از راهکاری حرف زده که نامش را "رقص و چکش" گذاشته است.

پوئیو می‌گوید اگر حضور مردم در جامعه را مانند رقص تصور کنیم، با هر بار بالا رفتن میزان مرگ و میر، باید از صحنه رقص خارج شویم و سیاست چکش‌وار قرنطینه را اجرا کنیم تا زمانی که میزان مرگ کنترل شود و بعد دوباره رقص بعدی را آغاز کنیم.

او می‌گوید چرخه رقص و چکش باید تا زمانی که یا واکسن تولید شود یا به ایمنی جمعی برسیم، ادامه پیدا کند. ایمنی جمعی حالتی است که حدود ۶۰٪‌ افراد به بیماری مبتلا شوند و ویروس نتواند به راحتی میزبان جدیدی پیدا کند.

اما سازمان بهداشت جهانی برای رقص بعدی شرایطی تعیین کرده است. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید در نبود واکسن، بهترین حالت برای کشورها این است که از مرحله واگیری گسترده، به مرحله واگیری قابل کنترل و ثابت یا واگیری پایین برسند.

این سازمان در آخرین دستور العملش برای رسیدن به این مرحله شش شرط گذاشته است:

۱. کنترل سرایت بیماری به حدی برسد شیوع آن به مکان‌های مشخص محدود شود و منشا انتقال بیماری معلوم باشد.

۲. سیستم بهداشتی ظرفیت‌هایش را برای شناسایی، آزمایش، جداسازی و معالجه و ردیابی روابط بیماران با بقیه به کار گیرد.

۳.خطر شیوع در مراکز آسیب‌پذیر مانند خانه‌های سالمندان به حداقل برسد.

۴. در محیط‌های کاری،‌ مدارس و مکان‌هایی که آغاز به کارشان ضروری است، اقدامات پیشگیرانه انجام شود. این اقدامات از جمله شامل حفظ فاصله، شستن دست‌ها، استفاده از دستمال هنگام سرفه و عطسه، و در صورت امکان سنجش درجه حرارت بدن افراد است.

۵. ورود موارد ابتلا از خارج کشور کنترل شود و به طور مثال امکان قرنطینه مسافران مشکوک به ابتلا فراهم شود.

۶. مردم کاملا آموزش ببینند و برای توانمندسازی و سازگاری و تطبیق با هنجارهای جدید آماده شوند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو