یکی از مهمترین گزینه‌های درمان کرونا در نخستین آزمایش‌ها شکست خورد
5 اردیبهشت 1399 ساعت: 14:2آزمایش تجربی داروی ضد ویروسی داروی رمدسیویر که یکی از مهمترین امیدهای درمان کووید-۱۹ بود، در نخستین کارآزمایی بالینی شکست خورد.
به گزارش جمعه پایگاه خبری ساینس دیلی، چندی پیش محققان شرکت داروسازی گلیاد ساینسز یک داروی جدید موسوم به رمدسیویر تولید کردند و امیدوار بودند که در مقابله با بیماری کووید-۱۹ کاملا موثر باشد. این دارو در نخستین کارآزمایی بالینی خود با شکست مواجه شد.

بر اساس گزارش فایننشال تایمز، محققان چین مطالعه‌ای را روی ۲۳۷ بیمار انجام دادند، به ۱۵۸ نفر داروی رمدسیویر داده شد و با ۷۹ نفر گروه کنترل مقایسه شدند. خلاصه گزارش نشان داد مصرف این دارو در طول زمان موجب تغییر وضعیت بیمار و بهبود بالینی وی در مقایسه با گروه کنترل نمی‌شود.

در طول یک ماه ۱۳.۹ درصد از بیمارانی که رمدسیویر را مصرف می‌کردند، جان خود را از دست دادند در حالی که آمار مرگ اعضای گروه کنترل در همین مدت به ۱۲.۸ نفر رسید.

سخنگوی شرکت گلیاد تاکید کرد که آزمایش بالینی دریک جامعه آماری کوچک انجام شده و به همین علت نتایج بی‌معنی داشته و در این رابطه گفت: «ما معتقدیم این گزارش دربرگیرنده جنبه‌های نامربوط آزمایش بالینی بوده است. نتایج این آزمایش جامع نیست، با وجود این، داده‌ها نشان می‌دهد که این دارو به ویژه برای افرادی که در مراحل اولیه بیماری تحت درمان قرار می‌گیرند، بسیار مفید است.»

نتایج این تحقیقات، فصل ختام موضوع محسوب نمی‌شود و در حال حاضر چندین آزمایش بالینی با جامعه هدف بزرگ و در مراحل پیشرفته، در دست انجام است که به زودی تصویر واضحی از اثرگذاری رمدسیویر به دست خواهد داد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو