اشتباهاتی که نباید هنگام خرید شامپو مرتکب شوید
مدام شامپوی مصرفی خود را تغییر ندهید!
5 اردیبهشت 1399 ساعت: 14:2برای داشتن موهایی زیبا و درخشان،‌ لازم است که به‌طور خاص به شستشوی آن‌ها اهمیت داده شود و در انتخاب شامپوی مصرفی نهایت دقت لحاظ گردد، اما متاسفانه افراد بسیاری هستند که در حین تهیه شامپو، دچار اشتباه می‌شوند و به این ترتیب سلامت موها را به خطر می‌اندازند.
برای آشنایی با این اشتباهات، با ما همراه باشید.

اشتباه نخست: عدم شناخت نوع موها

قطعاً شما نیز مثل همه دوست دارید که موهایی سالم و درخشان داده باشید، اما به‌رغم تمام تلاش‌هایتان، به نتیجه مورد نظر نمی‌رسید. ای کاش هنگام خرید شامپو، به‌جای دقت به بو و رایحه آن، به این موضوع دقت کنید که آیا با نوع موهای شما سازگاری دارد یا نه. اگرچه بوی خوب در انتخاب شامپو، یکی از مولفه‌های مهم محسوب می‌شود،‌ اما یادتان باشد که حرف اول و آخر را نمی‌زند و قطعاً شرط لازم و کافی برای خرید نخواهد بود.

هر فردی موهایی مخصوص به خود دارد: موهای خشک،‌ چرب، حالت‌دار، مجعد و فرفری، انواع گوناگون موها هستند، بنابراین هنگام خرید شامپو برای شستشوی موها، باید به نوع موها دقت کرد تا حتماً با محصول انتخابی مطابقت داشته باشد. متخصصان پوست و مو توصیه می‌کنند که شامپوی انتخابی، هم مناسب نوع موها باشد و هم در حد امکان ملایم.

فراموش نکنید که نخستین هدف از شستشوی موها، زدودن آلودگی از سطح مو و نیز پاکسازی پوست فرق سر است. البته لازم به یادآوری ست که اگر احیاناً موهای خود را رنگ کرده‌اید، از شامپویی استفاده کنید که مناسب موهای رنگ‌شده باشد تا درخشش رنگ موها حفظ گردد.

اگر موهایی بلند و چرب دارید، طوری‌که ناحیه ریشه موها چرب است ولی ساقه موها خشک، در این‌صورت برای شستن ریشه موها از شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده کنید و در ادامه برای شستشوی ساقه و نوک موها از شامپویی کمک بگیرید که برای این دو ناحیه مفید و مغذی باشد.

توصیه آخر این‌که بیش از دو یا سه مرتبه موها را در هفته نشویید چون در غیر این‌صورت، قطعاً تعادل پوست فرق سر برهم خواهد خورد. نکته مهم دیگر این‌ که مدام شامپوی مصرفی خود را تغییر ندهید: متخصصان توصیه می‌کنند که حداقل تا شش ماه به تعویض شامپو فکر نکنید.

۲. دومین اشتباه: خرید شامپو از محل نامناسب

اگر برای خرید شامپو به سوپرمارکت‌ها می‌روید، دقت کنید که هر شامپویی نخرید. یادتان باشد که قیمت بالای شامپو دلیلی برای خوب یا مناسب بودن آن نیست، بنابراین هیچ وقت کمیت را فدای کیفیت نکنید. اگر شامپوی انتخابی شما کیفیت نداشته باشد، شامپو نیز مثل دیگر شوینده‌ها، موها را خشک و منهدم خواهد کرد.

۳. اشتباه سوم: نخواندن برچسب روی شامپو

اگرچه شامپو جزو محصولاتی ا‌ست که بعد از مصرف شسته می‌شود و اثری از آن باقی نمی‌ماند، اما این بدان معنا نیست که به ترکیبات تشکیل‌دهنده آن دقت نکنید. درحقیقت، بهتر است که دور شامپوهای حاوی سیلیکون را خط قرمز بکشید. متخصصان پوست معتقدند که این ماده، هم آرایش موها را آسان می‌کند و هم جلوه و درخششی خاص به موها می‌بخشد اما متاسفانه در دراز مدت، موها را سخت و شکننده می‌کند.

۴. اشتباه چهارم: استفاده انحصاری از شامپو و لاغیر

استفاده از شامپوی مناسب، برای حفظ سلامتی موها لازم است اما قطعاً کافی نیست. همانطور که برای سلامت پوست همواره توصیه می‌شود که از کرم نرم‌‌کننده، سِرُم، کرم شب و روز و یا ضدآفتاب استفاده کنید، موها نیز به مراقب‌های گسترده‌ای نیاز دارند.

این نکته را به خاطر بسپارید که شامپو زدن به تنهایی موهای رویایی‌تان را به ارمغان نخواهد آورد! بلکه باید در کنار شامپو، از فرآروده‌های دیگری نیز کمک بگیرید: روغن‌ها و کرم‌های مخصوص مو از همین فرآورده‌ها هستند اما برای تجویز موارد دیگر، حتماً با متخصص پوست و مو مشورت کنید.

اگر برای تقویت موها از روغن خاصی استفاده می‌کنید، روغن را روی ساقه موها بمالید و سپس یک حوله گرم و مرطوب را روی سرتان بیاندازید. گرمایی که از حوله خارج می‌شود، موها را برای نفوذ روغن آماده می‌سازد. با این روش، هم حجم موها بیشتر می‌شود و هم درخشش و زیبایی آن‌ها.

ترجمه: عفت عباسیان
منبع: e-sante.fr


در ایام شیوع کروناویروس موهایتان را بعد از ورود به خانه بشویید
نشانه‌هایی که می‌گویند شما اشتباه دوش می‌گیرید!
8 بلایی که بر سر موهای خیس می‌آورید!
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو